SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mire jó a dietetikus?

Fábiánné Susán Szilvia [cikkei] - 2011-02-01
Arról, hogy dietetikusra mennyire nagy szükség van, legutóbb a néhány hónapja megrendezett Baba-Mama Expón győződhettem meg, ahol táplálkozási szakértőként voltam jelen.
Mire jó a dietetikus?

Mostanában, ha szóba kerül egy-egy betegség, sokszor halljuk, hogy „kérje dietetikus segítségét”.

Arról, hogy dietetikusra mennyire nagy szükség van, legutóbb a néhány hónapja megrendezett Baba-Mama Expón győződhettem meg, ahol táplálkozási szakértőként voltam jelen.

Ez alatt a három nap alatt sikerült sok kis- és nagymamával, kispapával beszélgetnem, bár sokszor gerillaharcot vívtam, hogy egyáltalán meg merjenek szólítani, ill. kérdéseket feltenni. Úgy kellett „lecsapnom” a várakozókra, mikor az ingyenmasszázshoz álltak sorba.

Amikor megkérdeztem a kisgyermekes anyukákat, van-e esetleg saját, vagy gyermekük táplálkozásával kapcsolatban kérdésük, sokszor érdekes válaszokat kaptam. Kiderült, hogy akinek először nem volt kérdése, az szorult igazán komoly tanácsokra. Olyat is láttam, aki kapásból azt mondta, hogy neki nincs problémája a gyermek evésével, egész egyszerűen azért, mert nem eszik!? Szegény már annyira belefáradt a mindennapos küzdelembe, hogy hosszabb beszélgetés kellett ahhoz, hogy közös ötleteléssel, kicsit megismerve a gyermek szokásait, tudjak segíteni.



A kismamák, szoptató anyák, kisgyermekek táplálkozása, csak egy szelete azon témáknak, ahol a dietetikus, vagyis a táplálkozási szakember munkája komoly segítséget jelent.

Két dolgot fontos tudni a dietetikusról, az, hogy mit tud tenni, és mit nem. Nem diagnosztizálhat, a betegség megállapítása az orvos dolga. De, amint megállapították a betegséget, (legyen az cukorbetegség, epekő, allergia, vesebetegség, túlsúly…stb.) a dietetikus segít a megfelelő étrend szakszerű, egyénre szabott összeállításában. Sajnos sokszor találkozom kétségbeesett emberekkel, akik még a kórházból kijövet sem kapnak megfelelő, vagy elég részletes tájékoztatást az otthon kialakítandó diétával kapcsolatban. S ha egy weboldalon nem is lehet személyre szabott tanácsokat adni, úgymint egy személyes találkozás alkalmával, örülök, hogy a Családinet segítségével sokak számára tudok segítséget nyújtani akár egy egészségesebb életmód kialakításában, akár adott betegségben alkalmazandó diétás irányelvek ismertetésével.

Ezért várom mindazoknak a kérdéseit, akik eddig nem merték feltenni, és azokét is, akiknek új kérdéseik vannak.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja