SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mire jó a dietetikus?

Fábiánné Susán Szilvia [cikkei] - 2011-02-01
Arról, hogy dietetikusra mennyire nagy szükség van, legutóbb a néhány hónapja megrendezett Baba-Mama Expón győződhettem meg, ahol táplálkozási szakértőként voltam jelen.

Mostanában, ha szóba kerül egy-egy betegség, sokszor halljuk, hogy „kérje dietetikus segítségét”.

Arról, hogy dietetikusra mennyire nagy szükség van, legutóbb a néhány hónapja megrendezett Baba-Mama Expón győződhettem meg, ahol táplálkozási szakértőként voltam jelen.

Ez alatt a három nap alatt sikerült sok kis- és nagymamával, kispapával beszélgetnem, bár sokszor gerillaharcot vívtam, hogy egyáltalán meg merjenek szólítani, ill. kérdéseket feltenni. Úgy kellett „lecsapnom” a várakozókra, mikor az ingyenmasszázshoz álltak sorba.

Amikor megkérdeztem a kisgyermekes anyukákat, van-e esetleg saját, vagy gyermekük táplálkozásával kapcsolatban kérdésük, sokszor érdekes válaszokat kaptam. Kiderült, hogy akinek először nem volt kérdése, az szorult igazán komoly tanácsokra. Olyat is láttam, aki kapásból azt mondta, hogy neki nincs problémája a gyermek evésével, egész egyszerűen azért, mert nem eszik!? Szegény már annyira belefáradt a mindennapos küzdelembe, hogy hosszabb beszélgetés kellett ahhoz, hogy közös ötleteléssel, kicsit megismerve a gyermek szokásait, tudjak segíteni.



A kismamák, szoptató anyák, kisgyermekek táplálkozása, csak egy szelete azon témáknak, ahol a dietetikus, vagyis a táplálkozási szakember munkája komoly segítséget jelent.

Két dolgot fontos tudni a dietetikusról, az, hogy mit tud tenni, és mit nem. Nem diagnosztizálhat, a betegség megállapítása az orvos dolga. De, amint megállapították a betegséget, (legyen az cukorbetegség, epekő, allergia, vesebetegség, túlsúly…stb.) a dietetikus segít a megfelelő étrend szakszerű, egyénre szabott összeállításában. Sajnos sokszor találkozom kétségbeesett emberekkel, akik még a kórházból kijövet sem kapnak megfelelő, vagy elég részletes tájékoztatást az otthon kialakítandó diétával kapcsolatban. S ha egy weboldalon nem is lehet személyre szabott tanácsokat adni, úgymint egy személyes találkozás alkalmával, örülök, hogy a Családinet segítségével sokak számára tudok segítséget nyújtani akár egy egészségesebb életmód kialakításában, akár adott betegségben alkalmazandó diétás irányelvek ismertetésével.

Ezért várom mindazoknak a kérdéseit, akik eddig nem merték feltenni, és azokét is, akiknek új kérdéseik vannak.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja