SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Át kell-e adnunk a helyünket a kismamáknak?

Családinet [cikkei] - 2014-11-10
Sokszor hallani kismamákat panaszkodni arról, hogy senki meg sem mozdul, hogy hellyel kínálja őket a tömegközlekedési eszközökön. Vajon mennyire alapvető az, hogy átadjuk az ülésünket?

Hogy működik ez a gyakorlatban?

Sokak tapasztalata szerint szinte semennyire. Nemcsak hazánkban van ez így, hanem számos más európai országban is. Sem Róma, sem pedig London nem jár élen az ülőhelyek felajánlásában.

Utóbbi esetében már több felmérés is készült a témával kapcsolatban. A Westminster Egyetem egyik tanulója, Georgina Kotjan terhesnek álcázva magát felszállt a londoni metróra. Megközelítőleg 10 órát töltött utazással, ezalatt kb. 100-an vették észre, hogy „állapotosan” kénytelen állni. Ám ezek közül mindössze 20 ember akadt, aki átadta neki a helyét.

Egy másik felmérésben egy angol baba-mama magazin kérdezte a kismama, édesanya olvasóit, hogy mennyiben tapasztalják, hogy az emberek átadják nekik a helyüket. A válaszadók 84%-a azt vallotta, hogy nagyon ritkán találkoznak ilyesfajta előzékenységgel.

Akkor most tényleg nem kell átadni a helyüket?

A számokból úgy tűnik, hogy az emberek többsége szerint nem jár automatikusan ülőhely a kismamamáknak. Kérdés, hogy ennek mi lehet az oka?

Sokak a fiatalabb generáció neveltetésében látják a hibákat, míg mások inkább azt gondolják, hogy az emberek közönyösek egymással.

Van olyan is, aki úgy véli, ha egy kismama képes arra, hogy utazzon, akkor nyilván nincs semmi baja, és nem kell átadni neki a helyet, hiszen nem beteg, nem öreg.

Egyesek meg attól tartanak, hogy olyan nőt néznek terhesnek, aki valójában csak túlsúlyos.

Miért lenne indokolt, hogy leülhessenek a kismamák?

Anélkül, hogy orvosok lennénk, kis gondolkodással máris eszünkbe juthat néhány alapvető ok:

  1. Ha fékez a busz, és elesik a kismama, az veszélyezteti a gyermeke és a saját életét is.
  2. A gerincre és a lábakra nehezedő többletsúly bizonyára igénybe veszi a testet. Nem ritka például a hátfájás.

A kismamáknak nem javasolt sokat állniuk egyhelyben, mert a harmadik trimeszterben már gyakori a lábdagadás, illetve a visszér.

Van, ahol bűntett nem átadni a helyünket

Vannak olyan országok, mint pl. Kanada, ahol törvényileg szabályozva van, hogy a kismamáknak, időseknek és a fogyatékkal élőknek kötelező az ülőhelyet felkínálni/átadni, ellenkező esetben pénzbírságokra lehet számítani.

Ti mit gondoltok?

Kíváncsiak vagyunk a ti véleményetekre is!

Források: Time Out blog, DailyMail, filantropikum.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja