SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Étkezéssel összefüggő bőrpanaszok kamaszkorban

Fábiánné Susán Szilvia [cikkei] - 2016-06-27
Kamaszkorban számos változás megy végbe a szervezetünkben, melynek egyik jele a pattanásos arcbőr. Az acne vulgaris a legismertebb bőrbetegség, amely serdülőknél és fiatal felnőtteknél fordul elő leggyakrabban.

A kamaszkori akne okai között elsőként a hormonváltozást említjük, sokan nem tudják azonban, hogy bőrünk minőségét, kinézetét táplálkozásunk is befolyásolja.

Az elmúlt években klinikai vizsgálatokkal cáfolták az összefüggést, miszerint a kakaó, csokoládé és az olajos magvak, a napraforgó, tökmag, mogyoró, dió és pisztácia provokálja a pattanások megjelenését, aki mégis ezt tapasztalja magán, kerülnie kell a fent említett ételeket. 

Ugyanakkor egyre bizonyosabbá vált, hogy különösen a tej- és tejtermékek, valamint a gyors felszívódású szénhidrátok és a telített zsírsavak (beleértve a transz-zsírsavakat) és az ω-3 többszörösen telítetlen zsírsavak hiánya is egyaránt kiválthatják, ill. ronthatják az aknét.

Egy tavalyi, németországi tanulmányban összefüggést mutattak ki az akne és az inzulinszerű növekedési faktor-1 (ILGF-1) között. A növekedési faktor-1 szintje pubertáskorban egyébként is magasabb, amit a tejfogyasztás tovább növel.

Azon túlmenően, hogy törekednünk kell az energiaegyensúly megteremtésére az egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás beiktatásával, korlátozni kell a finomított szénhidrátok, a tej-, tejtermékek, a fehérje-táplálékkiegészítők, a telített zsírok és transzzsír fogyasztását. A legújabb magyar táplálkozási ajánlásnak megfelelően a napi étrend felét zöldségeknek és gyümölcsöknek kell alkotniuk. Használjunk minél kevesebb, elsősorban növényi olajokat az ételek elkészítéséhez!

Végül a folyadékfogyasztás jelentőségéről. Szomjoltásra legalkalmasabb az ivóvíz. Gyümölcs - és zöldségleveket, cukortartalmú teákat, üdítőitalokat, turmixokat, tejes italokat (pl. kakaó, tejeskávé) csak a folyadékbevitel színesítésére, alkalmanként, kis mennyiségben igyunk. Fogyasszunk naponta 8 pohár folyadékot! Ebből 5 pohár ivóvíz legyen.

Felhasznált forrás: 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507494/#b127-ccid-8-371
http://mdosz.hu/uj-taplalkozasi-ajanlasok-okos-tanyer/
http://phlebo-med.hu/hu/blog/akne-es-dieta

Fotó: Romario Ien/BIGSTOCK

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja