SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Étkezéssel összefüggő bőrpanaszok kamaszkorban

Fábiánné Susán Szilvia [cikkei] - 2016-06-27
Kamaszkorban számos változás megy végbe a szervezetünkben, melynek egyik jele a pattanásos arcbőr. Az acne vulgaris a legismertebb bőrbetegség, amely serdülőknél és fiatal felnőtteknél fordul elő leggyakrabban.

A kamaszkori akne okai között elsőként a hormonváltozást említjük, sokan nem tudják azonban, hogy bőrünk minőségét, kinézetét táplálkozásunk is befolyásolja.

Az elmúlt években klinikai vizsgálatokkal cáfolták az összefüggést, miszerint a kakaó, csokoládé és az olajos magvak, a napraforgó, tökmag, mogyoró, dió és pisztácia provokálja a pattanások megjelenését, aki mégis ezt tapasztalja magán, kerülnie kell a fent említett ételeket. 

Ugyanakkor egyre bizonyosabbá vált, hogy különösen a tej- és tejtermékek, valamint a gyors felszívódású szénhidrátok és a telített zsírsavak (beleértve a transz-zsírsavakat) és az ω-3 többszörösen telítetlen zsírsavak hiánya is egyaránt kiválthatják, ill. ronthatják az aknét.

Egy tavalyi, németországi tanulmányban összefüggést mutattak ki az akne és az inzulinszerű növekedési faktor-1 (ILGF-1) között. A növekedési faktor-1 szintje pubertáskorban egyébként is magasabb, amit a tejfogyasztás tovább növel.

Azon túlmenően, hogy törekednünk kell az energiaegyensúly megteremtésére az egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás beiktatásával, korlátozni kell a finomított szénhidrátok, a tej-, tejtermékek, a fehérje-táplálékkiegészítők, a telített zsírok és transzzsír fogyasztását. A legújabb magyar táplálkozási ajánlásnak megfelelően a napi étrend felét zöldségeknek és gyümölcsöknek kell alkotniuk. Használjunk minél kevesebb, elsősorban növényi olajokat az ételek elkészítéséhez!

Végül a folyadékfogyasztás jelentőségéről. Szomjoltásra legalkalmasabb az ivóvíz. Gyümölcs - és zöldségleveket, cukortartalmú teákat, üdítőitalokat, turmixokat, tejes italokat (pl. kakaó, tejeskávé) csak a folyadékbevitel színesítésére, alkalmanként, kis mennyiségben igyunk. Fogyasszunk naponta 8 pohár folyadékot! Ebből 5 pohár ivóvíz legyen.

Felhasznált forrás: 
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507494/#b127-ccid-8-371
http://mdosz.hu/uj-taplalkozasi-ajanlasok-okos-tanyer/
http://phlebo-med.hu/hu/blog/akne-es-dieta

Fotó: Romario Ien/BIGSTOCK

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja