SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel a pattanások ellen

Barta Adrienn [cikkei] - 2011-03-08
A pattanások és miteszerek sokunk életét megnehezítik. Dühünkben kinyomkodjuk őket, de ezzel nem segítünk, csak rontunk a helyzeten. Az alábbiakban bemutatok néhány gyógynövényes kezelési formát, melyek hatásosnak bizonyulnak bőrünk helyreállításában.

A pattanások és miteszerek (összefoglaló nevük: akne) nemcsak a tizenévesek számára jelentenek problémát, hanem a tőlük idősebbek is ugyanúgy küszködnek velük. Nők esetében például gyakran jelentkeznek menstruációkor, terhesség ideje alatt, szoptatáskor vagy fogamzásgátló tabletta szedésekor, illetve annak elhagyásakor.

Mi ennek az oka?

A pattanások kialakulása a túlzott faggyútermelésnek köszönhető, mely többnyire hormonális eredetű, de kialakulhat baktériumok, gyógyszerek és bizonyos genetikai tényezők hatására is. A faggyúmirigyek állandóan termelnek váladékot, ami a bőrfelszínre jutva megvédi azt. Ha azonban a faggyúmirigyek túltermelik váladékukat, és az elhalt hámsejtek sem hámlanak megfelelően, akkor dugó képződik a bőr alatt, és kialakul a pattanás. A pattanásokat nem tanácsos kinyomkodni, ugyanis nagy a fertőzés veszélye: a kinyomott pattanások körül újabb, gyulladt gócok jelennek meg. Akkor járunk el helyesen, ha megfelelően kezeljük a pattanásokat és miteszereket. Ennek közismert módja az arctisztító tonikok használata. Jobban tesszük azonban, ha óvatosan bánunk ezekkel a szerekkel, ugyanis túlzott használatuk szintén bőrirritációhoz vezethet.

A természet bőven kínál lehetőségeket a pattanások kezelésére, így tanácsos kipróbálni ezeket. Az említésre kerülő gyógynövények nyugtató hatással vannak a bőrre, és csökkentik a pattanások kialakulásának esélyét. Rendszeres használatukkal az akne okozta bőrhibákon, foltokon is sokat javíthatunk, idővel el is tüntethetjük azokat. A gyógynövények nem varázsszerek, tehát nem várhatunk tőlük azonnali hatást, de türelemmel szép eredménynek lehetünk tanúi.

Íme, az alábbiakban néhány gyógynövény és felhasználási módjuk pattanások ellen:

  1. Aloe vera gél

    Az aloe verából készült gélnek tisztító és összehúzó hatása van, így csökkenti a túlzott faggyútermelést. A pattanások okozta hegeket is begyógyítja, a korábbi hegek miatt kialakult foltok színén pedig jelentősen javít. Bőrnyugtató hatású, így a gyulladt részeket megnyugtatja. Éjszakára érdemes a teljes arcbőrre kenni, kivéve a szem és a száj környékét.
     
  2. Galaj teafőzet


    Felforralunk kb. 2 dl vizet. Egy púpos evőkanálnyi teafüvet beleteszünk egy bögrébe, majd leforrázzuk. Lefedve állni hagyjuk. Minél tovább marad így, annál hatásosabb lesz a főzet. A kihűlt teát leszűrjük egy tálkába, majd vattakorong segítségével megmossuk az arcunkat vele. Naponta kétszer használjuk, reggel és este. Lefedve tároljuk, és lehetőleg naponta készítsünk új főzetet.
     
  3. Kamillás gőzölés

    Vizet forralunk egy lábasban, majd a forralt vízbe teszünk 3 ek. kamilla virágzatot. A forró gőz fölé hajolva, fejünket törülközővel letakarva, kb. 10 percig gőzölünk. A bőr így felpuhul, a pórusok kitágulnak, a miteszerek tehát könnyen eltávolíthatóvá válnak. Kerüljük a nyomkodást, inkább törülközővel körkörös mozdulatokat végezve töröljük át arcunkat.   
     
  4. Teafaolaj

    A teafaolaj fertőzésgátló hatású, így ajánlott gyulladt bőrfelületen alkalmazni. 5 csepp olajat elkeverünk 2dl vízben, majd vattával áttöröljük az arcunkat.
     
  5. Zöldbabhéj tea

    A galaj főzethez hasonlóan leforrázzuk a teafüvet, majd lefedve állni hagyjuk, míg ki nem hűl. Ezután tálkába vagy üvegbe szűrjük. Lefedve tároljuk. Vattakorong segítségével napi két alkalommal, reggel és este, lemossuk az arcunkat.

A felsorolt módszerek közül érdemes minél többet kipróbálni, mert könnyen előfordulhat, hogy míg egyik embernek az egyik megoldás használ jobban, a másiknak a másik. Bízzuk a bőrünkre a választást!

A
2011. februári cikkíró pályazatra beküldött írás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja