SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mérgező kozmetikumok!

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-01
Ki gondolná, hogy a nap mint nap használt kozmetikai termékek akár komoly betegséget is okozhatnak? Az ártalmatlan allergiás reakcióktól egészen komoly betegségekig húzódik a skála, melyen a kozmetikumok által okozott betegségek szerepelnek. A WWF listájára olyan gyártók is felkerültek, mint a dm és a Nivea!
Mérgező kozmetikumok!

 

Néhányan már ráébredtünk arra, hogy nem árt, ha odafigyelünk az étkezésünkre, kerüljük a tartósítószereket, és a szintetikus anyagokat. De ki gondolná, hogy pont azok a kozmetikumok, melyek elméletben bőrünk és szépségünk megóvására készültek, károsabbak is lehetnek, mint más, olcsóbb termékek.

 

Tavaly Greenpeace aktivisták több nagy üzlet termékeit vizsgálták: a dm, Tesco, Auchan, Match és Plus áruház termékei között egyaránt találtak egészségtelen vegyszereket tartalmazó szépségápoló szereket. Leggyakrabban a krémekben, és a sminkszerekben –leginkább alapozókban, szemhéjfestékekben- fordultak elő az irritáló anyagok.

 

Az egyik legveszélyesebb összetevő az MDGN (metildibromo-glutaronitril). A legújabb vizsgálatok szerint allergiát, s akár súlyos bőrgyulladást is okozhat. Annak ellenére, hogy az Unió tudományos bizottsága is egyértelműen veszélyesnek találta az MDGN-t, a gyártók 2005 tavaszáig haladékot kaptak, hogy kivonhassák az összetevőt a bőrön maradó szerekből (babakrémek, sminkszerek, napolajak).

 

Ma már több cég is leállt az MDGN tartalmú szépítőszerek forgalmazásával, de mindenesetre nem árt, ha vásárlás előtt az összetevők listáját is elolvassuk!

 

Néhány veszélyes anyagokat tartalmazó termék (WWF gyűjtése alapján):

 

  • Rossmann Babatestápoló
  • Johnson&Johnson PH 5.5 tusfürdő és arclemosó
  • Oil of Olaz krémek
  • Nivea Visage arclemosó
  • A dm termékei közül pedig számtalan, Balea márkanév alatt futó termék.

 

Persze nem az MDGN az egyetlen káros összetevő, mindennapi ápolószereinkben. A Triclosan, melyet előszeretettel alkalmaznak tartósítószerként, szintén káros az emberi szervezetre. Leginkább szappanokban, lábápolószerekben és fogkrémekben találhatjuk meg.

Az emberi szervezetre gyakorolt negatív hatásán kívül a környezetbe kerülve mérgező anyagként lép működésbe!

 

Hasznos linkek:

 

www.greenpeace.hu

www.egeszseg.lap.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja