SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Együk magunkat egészségesre

Családinet [cikkei] - 2007-05-16
Az allergiától, asztmától szenvedők gyakran még a túlzásnak tűnő lehetőségeket is elfogadják, csak, hogy tüneteiktől szabaduljanak. Így kerülnek ki a lakásból a nagyitól örökölt, szívünknek oly kedves szőnyegek, cseréljük az ágyneműt atka-, allergiamentesre, vagy szerzünk be méregdrága légtisztító berendezést. A megoldás azonban ennél sokkal egyszerűbb.

A tényeket már ismerjük, hallottunk bizonyos ételekről, melyek fokozhatják tüneteinket. A keresztallergia fogalma sem újdonság már, hiszen ezért kerüli például a parlagfűre allergiás egyén a görögdinnye fogyasztását.

Drasztikus megoldások helyett érdemes lehet tehát étrendi változtatásokkal megelőzni, vagy enyhíteni az allergiás tüneteket. Körültekintően megválasztott tápanyagokkal a légutak gyulladásos állapota jól kontrollálható, átjárhatósága javítható, a tüdőkben lerakódott nyálka mennyisége csökkenthető és az esetlegesen asztmás rohamot okozó ételallergiás reakciók megelőzhetők.

Étrendünket ennek érdekében gazdagítsuk omega-3 zsírsavakat tartalmazó ételekkel. Természetes gyulladáscsökkentő hatásuknál fogva megakadályozzák a gyulladást kiváltó kémiai anyagok keletkezését. A lazac és a tőkehal kiváló omega-3 forrás. A gamma-linolénsav (GLA) szintén gyulladáscsökkentő hatású. Az esi kankalin olaj, borágó olaj, vagy a fekete ribizli magvának olaja mind kiváló forrása. Az omega-3 és a GLA kombinációjának rendszeres fogyasztásával a légutak gyulladásos állapota jelentősen csökkenthető.

A gyümölcslevek magas antioxidáns tartalmuknál fogva befolyásolják kedvezően állapotunkat. Válasszunk ízlésünk szerint, azonban mindig figyeljünk a termék csomagoláson feltüntetett gyümölcstartalmára. Gyakran csak az apróbetűs részek átolvasásáa után derül ki, hogy kedvencünk csupán 10 százalékban tartalmaz valódi gyümölcsöt, vagy épp sűrítményt. A ma közkedvelt műanyag csomagolású gyümölcslevek kedvezőtlen mellékhatása lehet a fejfájás, vagy szédülés. Legelőnyösebb üvegben kapható terméket választanunk.

A jól megválasztott tápanyagoknál szintén fontos szempont kell legyen a bélrendszer egészségének megőrzése. Immunrendszerünk nagy százaléka ugyanis szervezetünk ezen területén található. Ennek érdekében táplálkozásunk legyen rostokban gazdag, ezen belül is válasszuk a teljes kiőrlésű termékeket.

A bélrendszer egészségének megőrzése érdekében szintén ajánlott joghurt fogyasztása. A rostokkal és a joghurttal – különösen az élő joghurtkultúrát tartalmazó termékekkel -biztosítjuk az aktív bélműködés fenntartását, a Lactobacillus acidophilus és bifidobacteria jótékony baktériumok egyensúlyát.

A University of California kutatói által végzett vizsgálatban a napi rendszerességgel johurtot fogyasztó résztvevők esetében az allergiás tünetek száma 90 százalékkal csökkent. A jótékony baktériumok folyamatos megújulásának biztosításához mindenki számára ajánlott a joghurt napi fogyasztása.

Finn kutatók aktív kultúrát tartalmazó joghurthoz probiotikus kiegészítőt adva bizonyították, hogy a termékek fogyasztásával csökkentek az ekcémás gyermekek tünetei. Nem minden joghurt hoz azonban javulást. Mindenképpen keressük az aktív kultúrát tartalmazó termékeket, s kerüljük a magas cukortartalmúakat

Forrás: www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja