SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Női problémák

Kókai Kata [cikkei] - 2007-02-21
A havonta jelentkező menstruáció a női lét velejárója. Néha örömmel várjuk, máskor rettegés tölt el, ha egy-egy ciklus elmarad.

Egyfajta jelzőkészülékként működik, s érzékenyen reagál minden, a testünkben és lelkünkben lezajló folyamatra. Egy-egy menses kimaradása még nem feltétlenül utal várandósságra, sokszor lelki okokra vezethető vissza.

A menstruációs folyamat

Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy mikor, milyen módon kell jelentkeznie a menstruációnak, azonban kevesebben tudjuk azt, mi is zajlik le szervezetünkben egy átlagos ciklus során. A menstruáció egy megadott időszakonként jelentkező vérzés, mely teljesen természetes jelenség. Általában 28 naponta következik be (egy-két nap eltérés előfordulhat), és egyéni alkattól függően 3-7 napig tart.
Ez az állandó, periodikus ciklus többek között a hormonális működés jelzője. A ciklus folyamatai a női szervezetben termelődő ösztrogén és progeszteron nevű hormonok hatására jönnek létre. A ciklus első napján következik be a menstruáció.
A női test minden nap készen áll egy új élet befogadására, a megtermékenyülésre. A sárgatesthormon (progesteron) átalakítja a méhnyálkahártyát, hogy képes legyen befogadni a megtermékenyített petesejtet, melyet ha a petesejtek nem termékenyültek meg, a menstruáció során távoznak a szervezetből.
Ugyan a menstruáció elmaradása utalhat gyermekáldásra is, legtöbb esetben a hormonháztartás egyensúlyának megbillenése okozza. Egy nehéz vizsgaidőszak, vagy a munkahelyi stressz is gátolhatja, illetve el is tolhatja a ciklust. A biztos eredmény érdekében az esetleges várandósság ma már gyógyszertárakban kapható tesztek segítségével otthon is megállapítható.

Menstruációs problémák

Minden nő esetében más és más tünetcsoport jelentkezhet a menstruáció során. Sokan szinte meg sem érzik, mensesük csupán rövid ideig tart, s nem jár semmilyen kellemetlenséggel. Ezzel szemben számtalan nő küzd a nehéz napokon jelentkező fájdalommal, levertséggel. Ennek oka lehet az öröklött, egyéni alkat. Sok esetben a szűk méhnyak miatt nehezebben távozik a menstruációs folyadék, így az görcsöket okoz. Ez a sok problémát okozó jelenség általában az első (természetes úton történő) szülés után megszűnik. A menstruációs gondok sora azonban végtelen, kezdve a levertségtől akár egészen az ájulásig.

Leggyakoribb menstruációs problémák:

Alhasi görcsök
Fájdalom deréktájon
Mellfeszülés
Émelygés, szédülés
Levertség
Elhúzódó menstruáció
Elmaradt havi vérzés

Ritka probléma: endometriosis

Az endometriosis egy ritka probléma, mely komolyan megkeseríti az ettől szenvedő nők életét. Ez esetben nem csak a méhben, hanem a hasüreg több pontján is található méhnyálkahártya. A menstruáció során nem csak a méhben található nyálkahártya, hanem a hasüregben található kis szigetek is próbálnak lelökődni, így komoly hasi fájdalmakat okoznak, emellett székrekedés vagy hasmenés is előfordulhat.
A meddő nők mintegy 30-40 százalékánál az endometriozis okolható a betegség kialakulásáért. A endometriosistól szenvedő nőknél sokkal nagyobb esély lehet a méhen kívüli terhesség, a vetélés, illetve a szülési szövődmények kialakulására. Felismerése a nőgyógyász feladata, s teljes biztossággal csak a laparoszkópos vizsgálat mutatja ki.

Tünetek:

Székrekedés vagy hasmenés
Elviselhetetlen hasi fájdalmak
Derék- vagy hátfájás

Premenstruális szindróma

A menstruáció előtti időszak egyes nők számára sok problémát okoz. A tünetek közé sorolható a hátfájdalom, has puffadás, a depresszió, mellfeszülés, és számtalan más, egyéni tünet, melyek a menstruáció bekövetkeztével fokozatosan csökkennek. A PMS nem egyszer megakadályozza a mindennapi megszokott életvitelt folytatását, akár a munkában vagy tanulásban is akadályozhat. Kialakulásának oka még ma is homályos, általában a menstruációt megelőző hormonális változásoknak tudják be. Általában segítséget nyújthatnak ellene a megfelelő fogamzásgátló tabletták, illetve a rendszeres testmozgás, és a menstruáció előtti napokban betartott diéta. A kávé, cigaretta, illetve alkohol és csokoládé elhagyása enyhíthet a tüneteken, emellett érdemes sok friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.

Tünetek:

Lehangoltság vagy ingerültség
Depresszió
Koncentrálóképesség csökkenése
Mellfeszülés
Szésülés
Has megpuffadása
Ingadozó testsúly

A menstruáció egyfajta jelző műszer, mely minden változásával kimutathatja a testünkben, lelkünkben zajló változásokat. Amennyiben bármilyen szokatlan tünet jelentkezik, érdemes nőgyógyász segítségét kérni az okok felderítéséhez.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja