SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kérdések a menstruációról, amelyekről minden kamasznak tudnia kell

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-08-01
A menstruáció valószínűleg az egyik legkényelmetlenebb téma, amiről gyermekünkkel beszélnünk kell. Sok szülő tart attól, hogy a tény, hogy vér folyik, ráadásul "onnan", megriasztja a gyereket. Mégis szót kell ejteni róla, mégpedig mihamarabb, hogy mire elérkezik az idő, a kislány teljesen tisztában legyen vele, mi zajlik a testében.

Mikor kezdjük a beszélgetést?

Mint minden hasonló témát, a menstruációt sem egyetlen „nagy” bejelentéssel kell megismertetni. A gyerekek már óvodás korukban érdeklődnek arról, mire való a betét és a tampon. Ilyenkor az ő szintjükön elmondhatjuk, hogy a nénik havonta pár napig véreznek, és ezek az eszközök arra valók, hogy a vért felfogják. Mindenképpen hangsúlyozzuk ki, hogy ez természetes folyamat, nem sérülés vagy betegség jele, és nem fáj (legalábbis nem úgy, ahogy azt a kicsi elképzelné.)

Ha nem kerül szóba a téma, mi is felhozhatjuk valamilyen természetes szituációban. Amikor tampont veszünk, megkérdezhetjük, tudja-e, mire való, vagy ha valaki a környezetünkben babát vár, elmesélhetjük, honnan veszik észre a nők, ha teherbe estek.
 

Mit tegyek, ha számomra kellemetlen a téma?

Ha úgy érzed, a saját szavaiddal nem tudsz erről beszélgetni a gyerekkel, szerezz be egy felvilágosító könyvet - számtalan típus van már óvodásoknak is -, vagy üljetek le megnézni egy neki szóló ismertető filmet. A könyvet is lehetőleg közösen nézegessétek, a nagyobb gyereket pedig biztosítsd arról, hogy bármi kérdése van a témáról, hozzád fordulhat segítségért.


Mikor várható az első menstruáció?

Valamikor 10 és 15 éves kor között, átlagosan 12 évesen. Saját gyermekünk esetében iránymutató lehet, hogy rendszerint a mellnövekedés megkezdődése után két évvel, és a hüvelyi folyás megjelenése után hat hónappal számíthatunk az első havi vérzésre. Az érés üteme öröklődik is: ha te magad korán kezdtél menstruálni, számíthatsz rá, hogy kislányod is korán fog. És noha ez még messzebb van, azt is érdemes tudni, hogy a korai serdülés általában késői menopauzával jár.


Azonnal rendszeres lesz a vérzés?

Nem. Az első időszakban teljesen normális, ha több hónapon át kimarad. Nagyjából 2-3 évre van szükség a rendeződéshez.


Mi okozza a fájdalmat?

Ovuláció idején a méhnyálkahártya megvastagszik, hogy megfelelő helyet biztosítson a megtermékenyült petesejt számára. Ha a fogamzás nem következik be, a nyálkahártya kevés vér kíséretében távozik, ez a menstruáció. A folyamat során a méh összehúzódik, ami a legtöbb fiatal lánynál görcsös hasi fájdalommal jár.

Néhány évtizede még az volt az uralkodó álláspont, hogy ez „nem is fáj annyira”, és legfeljebb meleg vizes palackot használjon enyhítésére a kislány, ma már azonban a szakemberek is elismerik, hogy sokan valóban nagyon szenvednek ilyenkor. Ha görcsoldó gyógyszer hatására enyhül a fájdalom, nincs szükség orvosi beavatkozásra. Sokan számolnak be arról, hogy szülés után megszűntek a panaszaik, de sajnos nem mindenki ilyen szerencsés.


Milyen gyakorlati módszerekkel készüljünk az első vérzésre?

Mire elérkezik a nagy nap, legyen tisztában a kamaszlány a menstruációs eszközök használatával és a fájdalomcsillapítás módszereivel. Váratlan helyzetek elkerülése érdekében már az első vérzés jelentkezése előtt is mindig legyen nála betét vagy tampon, fájdalomcsillapító és váltás fehérnemű.


Szűz lányok használhatnak tampont?

Igen. A szűzhártyán több természetes nyílás található, amelyeken a tampon könnyen átfér.


Már az első menstruáció után teherbe lehet esni?

Sőt, akár előtte is. Az első peteérés két héttel megelőzi az első vérzést, így már akkor termékennyé válik a lány, amikor még nem is tud róla.


Mikor forduljunk orvoshoz?

  • Ha 8 éves kor előtt jelentkeznek a serdülés első jelei (fiúknál ez 9 év)
  • Ha a 16. születésnapig nem indul meg a menstruáció
  • Ha a ciklus az első vérzést követő három éven belül nem rendeződik.
  • Olyan erős fájdalmak esetén, amelyeken a görcsoldó sem enyhít
  • Extrém erős vérzés esetén: ha két óránál gyakrabban kell betétet vagy tampont cserélni


Fiúknak is tudniuk kell minderről?

Természetesen igen. Akinek lánytestvére van, általában eléggé jól értesült szokott lenni a témát illetően, de a többieknek is tudniuk kell, mi zajlik a lányok testében. Tanítsuk meg nekik azt is, hogy nincs ízléstelenebb annál, mint amikor „Mi bajod van, megjött?” megjegyzéssel reagálnak a lányok nekik esetleg nem tetsző viselkedésére.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: edsavi30 / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja