SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A száraz éjszakák kulcsa

Családinet [cikkei] - 2007-01-31
A csecsemő érkezése után kis idővel már egészen biztosan a család minden tagja megismeri a különböző méretű, típusú és márkájú pelenkákat. A gyermek növekedésével ezeket a szobatisztaságra szoktató eszközök, majd végül a kis- és nagydolog önálló elvégzése váltja fel. Sokan vannak azonban, akik még az általános iskola idején is vizelettartási gondokkal küzdenek.

A gyermekek éjszakai ágybavizelésének oka sok esetben biológiai tényezőkben keresendő. Fontos tudnunk, hogy léteznek gyógyszeres kezelési módok, melyek segítségével a probléma megszüntethető. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos esetekben a gyermekek helyzetét ez sem oldja meg, s a reggeleken állandósul a nedves lepedő lehangoló látványa.

 

Az éjszakai ágybavizelés nem súlyos egészségügyi kórkép, azonban a tőle szenvedő egyének mindennapjait jelentősen megnehezíti. Elég csak belegondolnunk mekkora lelki terhet jelent a gyermek számára a probléma beismerése, különösen kortársai körében.

 

A gyermekek többsége jellemzően 7 éves korára kinövi a jelenséget, azonban 10-ből egyesetben a probléma ezután is megmarad. A felnőttek körében 100-ból mintegy 2 egyént érint.

 

Dán kutatók felfedezték, hogy a gyógyszeres terápia hatására sem múló éjszakai ágybavizelés oka a prostaglandin hormon túl magas szintje. A korábban használt gyógyszeres terápia jellemzően a gyermekek 70 százalékánál hozott javulást, azonban 30 százalékuknál a probléma továbbra is megmaradt.

 

A vizsgálat során 46, 7 és 14 év közötti gyermeket figyeltek meg. A kontroll csoportot 15, hasonló korú gyermek alkotta, akiknél azonban nem fordult elő éjszakai ágybavizelés.

 

A korábbi vizsgálati eredmények rendszerint a gyermekek reggeli első vizeletvételi eredményei alapján születtek. Jelen kutatásban azonban az éjszakai vizeletminta összetételét vették alapul. Ezen kívül a résztvevőktől vérmintákat is vettek.

 

A két csoport közti különbségek az elalvást követő néhány órán belül jelentkeztek. Ebben az időszakban az éjszakai ágybavizeléstől szenvedő csoport tagjainál a vizeletben különösen magas prostaglandin, sodium és urea szint mutatható ki.

 

A probléma oka így látszólag a megemelkedett sodium szintben keresendő. Azonban a gyermekek nem fogyasztottak túl sok sós ételt a lefekvést megelőzően, mivel étrendüket is ellenőrizték.

 

A jelenség hátterében valójában a megemelkedett prostaglandin szint áll. A kutatók éppen ezért most olyan szer hatását vizsgálják, mely képes a prostaglandin termelődés gátlására. Ily módon várhatóan azon gyermekek esetében is javulás érhető el, akiknél a korábban alkalmazott gyógyszerek hatástalannak bizonyultak.

 

A hír alapjául a “Clue Found to Persistent Bed-wetting” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja