Gondtalan játék a szabadban
Hogy mire kell figyelnünk és milyen veszélyek leselkedhetnek a gyermekekre, dr. Petőházi Melinda, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa mondja el nekünk.
„A szabadban való játéknak számtalan előnye van. A gyermekek a friss levegőn vannak hosszú órákig, megismerik az őket körülvevő természetet, nagyobb terület áll rendelkezésükre, ahol szaladgálhatnak, és együtt játszhatnak a kortársaikkal. Ám az önfeledt játék közben sem szabad megfeledkeznünk a réteges öltözködésről, a megfelelő fényvédelemről, a szükséges folyadékpótlásról és a higiéniai szabályok betartásáról. Ellenkező esetben akár megfázás, napszúrás, leégés vagy akár hányással és hasmenéssel járó vírusos megbetegedés lehet a játék vége” – mondta dr. Petőházi Melinda.
Külső és belső védelem
Ha reggel indulunk a parkba vagy a játszótérre, arra is kell gondolnunk, hogy az akkor még alacsonyabb hőmérséklet délutánra már a 20°C-ot is elérheti. Ezért nagyon fontos, hogy gyermekünket rétegesen öltöztessük, hiszen a játék hevében könnyen kimelegednek, hamar megizzadnak, ez pedig megfázást is eredményezhet. Az izzadás miatt a folyamatos folyadékpótlásra is figyelnünk kell, hiszen a gyermekek belefeledkezve a játékba, gyakran észre sem veszik, ha szomjasak. Ráadásul bár még nincs nyár, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak, akár a tavaszi napsütésben is leéghetünk. A káros sugarak ellen hatásos védelmet nyújt a sapka, amely a szeles időben is praktikus lehet, sőt a gyermek bőrtípusának megfelelő fényvédelemről is gondoskodnunk kell.
Higiéniai szabályok
A szabadtéri játékok közül a homokozó az egyik legnagyobb kedvenc. Minden gyermek imád a homokból tortát sütni, alagutat vájni, várat építeni vagy egyszerűen csak turkálni benne. Ám azt csak kevesen tudják, hogy a kedvelt játék egyben komoly veszélyforrás is lehet. A kóbor állatok ürülékéből ugyanis bélférgek is bekerülhetnek a szabadtéri homokozókba, amelyek hányással, hasmenéssel, valamint gyomorfájással és légúti panaszokkal járó megbetegedéseket okozhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy az otthoni homokozókat letakarjuk, amikor nem használjuk, így kivédhetjük a hívatlan vendégeket. Mielőtt gyermekünk a téli pihenő után tavasszal újra birtokba venné, szűrjük át a homokot, illetve időközönként szellőztessük meg. A homoktorta kóstolásakor bizony néha-néha előfordul, hogy a gyermekek szájába homok kerül. Amennyire lehet, ezt kerüljük el, ugyanis a gyerekek többek között ilyen módon, valamint a homokkal borított játékok nyalogatásával fertőződnek meg leggyakrabban. Éppen ezért legyen kéznél fertőtlenítő törlőkendő, vagy azonnal felszívódó, folyékony fertőtlenítő szappan, amelyekkel hatékonyan védekezhetünk a korokozók ellen. Ha mindezekre odafigyelünk, a gyönyörű idő valóban egyet jelent a gondtalan szabadtéri játékkal.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: