Fémallergia és implantátum
A kezelőorvosok ekkor sokszor tévesen valamilyen fertőzés következményeiként kezelik az említett tüneteket. A problémát azonban a páciensnél fennálló fémallergia jelenti, melyre a műtét előtt nem derült fény.
Az American College of Allergy, Asthma & Immunology egyesület tudományos konferenciáján e témával kapcsolatosan két tanulmány került bemutatásra.
Az első vizsgálatban kutatók olyan pácienseket figyeltek meg, akiknél a szegycsont megfelelő alátámasztásának érdekében implantátum beültetése vált szükségessé az érintett területen. A betegeknél a műtétet a mellkas besüllyedése indokolta. Ez kialakulhat születési rendellenesség következtében, de lehet a gerinc rendellenes görbületének következménye is.
A rozsdamentes acélból készült implantátum bevált eszköz az ilyen műtéti eljárás során, mivel a titán gyakran nem bizonyul kellően erős, szilárd anyagnak ez esetben. A beavatkozás után azonban a vizsgált 862 páciens közül 19 személynél fémallergiás tünetek jelentkeztek, s 3 betegnél az implantátum eltávolítása is indokolttá vált.
Szintén 3 páciensnél még a műtét előtt fény derült a rozsdamentes acélra adott allergiás reakcióikra, s náluk titán implantátum beültetésére került sor. Ezután semmilyen panaszt nem tapasztaltak.
Az implantátum behelyezését követő allergiás tüneteket sokszor tévesen, fertőzés következményeinek tekintik és annak megfelelően kezelik az eljárást végző orvosok. Mindenképpen fontos tehát még a műtét előtt bőrteszt végzése a pácienseken, s amennyiben fémallergiás tünetek jelentkeznek, titán használata indokolt.
Közösségi hozzászólások: