SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyvizek- természetes gyógyulás

Kókai Kata [cikkei] - 2007-02-08
Magyarország számtalan gyógyvizes fürdővel büszkélkedhet. A megmaradt freskók és az ókori fürdők maradványai is bizonyítják, hogy a rómaiak már két évezreddel ezelőtt felismerték a hazánkban található gyógyvizek áldásos hatását. Hazánk területének több mint háromnegyedén létezik gyógyvizes forrás, s legnagyobb részük az Alföld, illetve a Kisalföld alatt helyezkedik el.

A gyógyvíz a természet patikájának egyik legértékesebb kincse. A szépség- és egészség megőrzésében, valamint a gyógyításban is kiemelkedő szerephez jut, s talán éppen ezért, fontosságát felismervén hazánk gyógyvizes létesítményeit is egyre többen látogatják, mind a külföldi érdeklődők mind a hazai lelkes fürdő rajongók.

Út a gyógyulás felé

Bár elsősorban mozgásszervi- és izületi problémákra alkalmazzák évezredek óta a fürdőkezeléseket, manapság már nőgyógyászati- és bőrproblémák kezelésének kiegészítője is lehet. A tudomány fejlődésének, s az ősi gyógymódokhoz való visszatérésnek köszönhetően a gyógyvizeket pedig már nem csak külsőleg alkalmazzák. Gyomor- és bélrendszeri problémák esetén a gyógyvizek fogyasztása kiváló kiegészítő kezelést jelenthet.
Napjainkban már több helyen alkalmaznak olyan kiegészítő kezeléseket, mint a víz alatti sugármasszázs, az iszappakolás, a lábfürdő vagy a thalasszoterápia. A wellness turizmus egyre nagyobb népszerűségének köszönhetően pedig fontos szerephez jutottak az egészségmegőrző, stresszoldó terápiák is, nem is beszélvén a vízben végezhető tornagyakorlatokról.

A gyógyvizek keletkezése

A föld vízkészletének legnagyobb része tavak, folyók, tengerek formájában helyezkedik el a felszínen. Léteznek azonban olyan rejtett kincsek, melyek csak ritkán törnek a fel. A gyógyvíz, vagy más néven ásványvíz a föld alatti kőzetek gőzének lecsapódásából, s a beszivárgó, szűrt vízből keletkezik. Míg eléri a felszínt, számtalanféle összetételű kőzeten halad át, melyből felveszi az értékes ásványi anyagokat, hogy aztán ezekben az értékes anyagokban, bizonyos oldott gázokban, esetenként pedig még radioaktivitásban is gazdagon és felmelegedve törhessen a felszínre.

A gyógyvizek hatása

A megszokott környezetben nagyobb a terhelés, a vízben azonban nagyobb felhajtóerő, így a mozgás is könnyebbé válik. A súrlódás mintegy masszázsként hat az elfáradt izmokra, s a kopott porcok, a túlterhelt gerinc számára sem jelent nagy megpróbáltatást a mozgás. Emellett a gyógyvíz áldásos hatása is érvényesül, mely a víz hőfokától is sokban függhet. A magas hőfokú víz (32-37°C) hatására az erek kitágulnak (éppen ezért sok szív és érrendszeri megbetegedés estén nem ajánlott), szaporább lesz a szívverés és a légzés, a langyos víz (21-31°C) megnyugtatja az idegrendszert, a hűvös fürdő (15-20°C) pedig felgyorsítja az anyagcserét, és valódi felfrissülés nyújt a kimerült szervezet számára.
A termál- és gyógyvizekben található ásványi anyagok a bőr meleg hatására kitágult pórusain keresztül felszívódva fejtik ki jótékony hatásukat. A vérkeringésbe bekerülve javítják az immunrendszert, fokozzák a nyirokkeringést, s gyógyító folyamatokat indítanak be a szervezetben. A sós- és jódos vizek a mozgásszervekre gyakorolt jó hatásukon kívül a bőrt is fertőtlenítik.

A gyógyfürdőkezelések célja:

az egészség megőrzése
a reumatikus- és mozgásszervi problémák kezelése
a bőrbántalmak csökkentése
a jó közérzet helyreállítása
a kóros funkciók megszüntetése
A vízben végzett lassú mozgás nem csak a testre, de a lélekre is jó hatást gyakorol. A meleg vízben érzett könnyedség, s melegség nyugtató hatású, oldja a stresszt, és segít az ellazulásban. Hazánkban számtalan gyógyfürdő várja a gyógyulni és szépülni vágyókat
.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja