SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A természet patikája

Kókai Kata [cikkei] - 2006-11-09
A több ezer évvel ezelőtt élt emberek szervezete nem szokott rá a mesterségesen előállított szerek használatára, így a régi időkben sokkal hatékonyabb gyógyszerként működtek a gyógynövények.

Napjainkban sem elhanyagolható hatásuk; a nyugati orvoslás kiegészítőjeként, vagy kisebb problémák esetén önmagában is nagyszerű gyógymód. A gyógynövényekből készült teák legnagyobb része a kemikáliákkal szemben még túladagolás esetén sem okoz nem kívánt mellékhatásokat.

Az egyiptomiak és a görögök már az ókorban is felhasználták a természet patikájának minden szereplőjét. Mivel a korai időkben nem rendelkeztek a növények vizsgálatához megfelelő eszközökkel, tapasztalat útján tanulták meg az egyes gyógynövények hatását. Az egyiptomiak "rossz szagú rózsája", vagyis a fokhagyma hatalmas érték volt, szinte minden probléma orvoslására használták, általános antibiotikumként működött. A fehér fűzfa mind a görög, mind az egyiptomi orvoslásban hatékony orvosságnak bizonyult, az általunk aszpirinként ismert gyógyszer megfelelője. A legtöbb mai orvosság ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazza, melyek a természetben is fellelhetők, a benne fellelhető színezékek, hordozók, tartósítószerek azonban káros anyagok lehetnek.

A gyógynövények néhány esetben akár veszélyt is jelenthetnek. A természetből gyűjtött növényekre könnyen kerülhet vegyszer, permetező anyag, vagy más, az egészségre káros szer, ezért érdemes otthonunkban termeszteni, vagy patikában megvásárolni. A gyógynövényekből készített főzetet, krémet, vagy olajat minden esetben a recept pontos betartásával kell elkészíteni, ellenkező esetben akár mérgező is lehet. A kulcsszó az elkészítés szabályainak betartása, és a mértékletesség. Fel kell ismerni azokat a helyzeteket is, amikor a természetes szerek önmagukban már nem elegendők egy-egy probléma kezelésére.

Betegségek és kezelési módjuk

Alacsony vérnyomás: a rozmaringtea emeli a vérnyomást. Készíthetünk rozmaringbort is (1 liter fehérborba egy rozmaringot áztatunk, egy hét után leszűrjük), melyből napi 1-2 evőkanál fogyasztása elegendő.

Álmatlanság: az alvást elősegíti a komlótoboz, orbáncfű, levendulavirág, citromfű, macskagyökér és cickafark. A gyógynövényből készült teából egy-két csészével kortyolgassunk el nem sokkal elalvás előtt.

Gyomorégés: hatékonyan kezelhető kamilla tea és citromfű tea egyenlő arányú keverékével. Napi egy-két csésze tea megszűnteti a gyomorégést.

Hasmenés: kezelése egyszerű. Széntabletta és kamillatea fogyasztásával hamar megszűntethető. Gyermekek esetében szárított áfonyát használhatunk.

Magas vérnyomás: napi egy-két csésze galagonya, vagy fehér fagyöngy tea normalizálja a vérnyomást, segíti a szívműködést.

Menstruációs panaszok: a menstruáció idején számtalan nő küzd különböző panaszokkal; derék- vagy hátfájással, mellfeszüléssel, hasi fájdalmakkal. Ezek könnyen leküzdhetők a menstruációt megelőző héten minden nap fogyasztott csalán- és cickafark teával.

Rekedtség: rekedtség ellen hasznos lehet a nyers burgonyaszeletekből készült pakolás. A kamilla- és izlandi zuzmó tea fogyasztása egymás hatását kiegészítve mulasztja el a rekedtséget. Célszerű egész nap, lassan kortyolgatva inni, így hosszabban fejti ki hatását.

Reumatikus panaszok kezelése: az alábbi gyógynövények keverékét fogyasszuk egy hónapon át kúraszerűen, naponta 2-3 csészével: csalánlevél (28,5 g), gyermekláncfűgyökér(27,5 g), nyírfalevél(16 g), málnalevél(14 g), fűzfakéreg(8 g), hibiszkuszvirág(6 g).

Stressz okozta panaszok: rohanó világunkban számtalan panaszt okoz a stressz. Legyen szó álmatlanságról, étvágytalanságról vagy gyomorpanaszokról, a gyógynövények hatékony segítséget nyújtanak. A kamillatea, citromfű tea és a komló egyaránt hatékonya segítséget nyújtanak.

Száraz köhögés: egyenlő arányban keverjünk el lándzsás útifüvet, mályvavirágot, citromfüvet és málnalevelet, majd készítsünk belőle meleg teát. Naponta 3-5 csészényit kortyolgassunk el.

Székrekedés: elengedhetetlen a bélműködés javításához a rostdús táplálkozás. Emellett naponta fogyasszunk egy evőkanál darált, vízben megdagasztott lenmagot. Egy teáskanál mustármag (vízzel és teával is bevehető) szintén serkenti az emésztést, emellett tisztító hatású.

Torokfájás: naponta 2-3 csésze meleg fehérmályva tea regenerálja a garat nyálkahártyáját, és elmulasztja a kaparó érzést.

Váladékos köhögés: A váladék könnyebb távozását segíthetjük egy bevált gyógytea keverékkel. Keverjünk egy egyenlő arányban kankalin gyökeret, hársvirágot, kamillát és citromfüvet, majd a belőle készült teából naponta három csészével fogyasszunk.

Gyógyító fűszernövények

Ánizs: fő hatóanyaga az illóolaj. Váladékoldó, köptető, fokozza a tejelválasztást.
Bazsalikom: serkenti az agyműködést, enyhíti a migrént és fejfájást.
Borókabogyó: szélhajtó, étvágyjavító, epekőoldó.
Borsmenta: elősegíti az emésztés, megöli a herpesz vírust.
Borsikafű: gyomorerősítő, kiirtja a bélférgeket, köhögéscsillapító.
Citromfű: nyugtató, étvágyjavító, olaja vírus és gombaölő hatású.
Kerti izsóp: étvágy javító hatású, segíti az emésztést.
Kerti kakukkfű: csillapítja a köhögést. Fertőtlenítő hatású, nyálkaoldó.
Kerti majoranna: étvágygerjesztő, szélhajtó, nyugtató hatású.
Levendula: nyugtató, vérnyomáscsökkentő.
Lestyán: gyomorerősítő, emésztést serkentő hatású.
Rozmaring: antioxidáns.
Tárkony: vese- és epekőoldó, étvágyjavító hatású növény.

A gyógynövényteákkal körültekintően kell bánni. Fontos, hogy mindig csak a meglévő problémára fogyasszunk ellenszert, s azt is mértékkel, az előírásoknak megfelelően. Ugyan a forgalomban lévő gyógyteák nem rendelkeznek igazolt mellékhatással, túlzott fogyasztásuk kerülendő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja