SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Németh Ági [cikkei] - 2004-03-04
Gyógynövények A-Z-ig
Gyógynövény receptek
Angyalgyökér /angelica archangelica/

Angyalgyökér

/angelica archangelica/

Mivel védekeztek pestis ellen...

Az angyalgyökér többszáz éves múltra tekint vissza. A pestis idején már ismerték kiváló gyógyhatását. Tőle várták a pestis elleni gyógyulást. Az emberek azt hitték, hogy azért van gyógyító ereje, mert az angyalok hozták nekik, hogy a pestis pusztítása ellen védekezhessenek vele. A gyökerét rágták, hogy elkerülje őket a pestis. Használták még a boszorkányok rontása ellen is, mert azt hitték hogy kivételes ereje van.

A növény sokszor 2 méter magasra is megnő. Húsos levelei és zöld félgömb alakú virága van. A gyógyászatban a gyökerét használják.

Tartalmaz: illóolajat, almasavat, cserzőanyagot, keményítőt, pektint és cukrot.

Felhasználása sokrétű, úgy a gyógyászatban, mint az iparban használják /illóolaja miatt az italkészítés nélkülözhetelen növénye/, fontos alapanyag a likör készítésnél.

Gyógyhatása: emésztés javító, gyomorerősítő, görcsoldó, fokozza a gyomornedv kiválasztását és ezáltal jó hatással van a hasnyálmirigyre. Antibakteriális hatóanyaga is van. A gyógyászatban általában nem használják önmagában.

Tea készítés:
egykávéskanál teafüvet 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, állni hagyjuk, ha kihűlt kortyolva isszuk.

A tea fogyasztása előtt kérje ki háziorvosa tanácsát !

Nem csak likőrök készítésénél lehet hasznáni, hanem befőzésnél is. Ha a háziasszonyok savanyú gyümölcsöt raknak el télire, akkor a gyümölcs szirupjába tegyenek angelika levelet és azzal forralják. Kevesebb cukrot kell hozzá tenniük, mert elveszi a savanyú, fanyar ízt /a mai világban amikor állandóan fogyókúrázunk, nem elhagyagolandó/. Ha valaki kreatív, és szeret száraz virágcsokrot készíteni, akkor dekoratív kelléke lehet a növény virága /jól szárítható/.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja