SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Édesgyökér, egy ízletes gyógynövény

Kókai Kata [cikkei] - 2007-05-07
Az édesgyökér, más néven édesfa számtalan betegség gyógyításában fontos szerepet játszik.

Napjainkban egyre inkább visszatérünk a természetes gyógymódokhoz, hiszen ezekkel mellékhatás nélkül is kezelhetjük a kisebb problémákat.
A gyógynövények legnagyobb része mindenki számára elérhető, ott van a boltok és drogériák polcain, a konyhakertben. Akár saját magunk is termelhetjük, s fogyasztjuk egész évben, hogy megvédjük az egészségünket.

Az édesgyökér

Az édesgyökér a pillangósvirágúak családjába tartozik, leginkább szántóföldek szélén, legelőkön találkozhatunk vele. A gyógyászatban föld alatti gumóját alkalmazzuk. Érdemes odafigyelni a gyűjtési helyre, szennyezett, vagy országút melletti helyekről ne gyűjtsük.

Gyökerét hámozás után szeletelve, vagy reszelve száríthatjuk ki, majd papírzacskóban, vagy száraz befőttes üvegben tárolhatjuk. Október és április között érdemes gyűjteni.

Érdekesség

Érdekességként említhetjük meg, hogy a medvecukor is édesgyökérből készül. A növényt besűrítik, s így készül el gyermekkorunk egyik kedvenc édessége. Az élelmiszeriparban előszeretettel alkalmazzak különböző italok színezőanyagaként, de ízjavítóként is fontos szerephez jutott.

Az édesgyökér hatása
 

  • Köptető hatású
  • Oldja a lerakódott váladékot
  • Enyhén hashajtó hatású
  • Gyomorfekély, köhögés esetén hatékony gyógymód
  • Támogatja az immunrendszert
  • Gyulladáscsökkentő hatású
  • Alkalmas a gyomorsavtúltengés miatt sérült nyálkahártya helyreállítására


Felhasználása teaként

1 tesáskanál gyógynövényt öntsünk le egy csészényi forralt vízzel. Negyed órán át állni hagyjuk, majd leszűrve fogyasztjuk.

Alkalmazása

Fontos, hogy ne alkalmazzuk az előírtnál nagyobb dózisban. Hosszabb időn át alkalmazva a vérnyomás emelkedését okozhatja, így magas vérnyomásban szenvedők, kismamák és májproblémákkal küzdők számára használata nem javasolt.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja