Megoldások női problémákra
PMS- csak a tinilányok problémája?
Nagyon sok esetben a PMS, avagy Premenstruális Szindróma okozza a menses idején a problémát. Ennek leggyakorib tünetei a szorongás, depresszió, puffadás, deréktáji fájdalmak, mellfeszülés és vízvisszatartás. A tinédzser kor után szinte kivétel nélkül minden esetben megszűnik a probléma.A PMS ma már eléggé ismert ahhoz, hogy könnyen kezelhető legyen.
Fontos, hogy ilyenkor ne tegyük ki magunkat stresszhelyzeteknek (persze, ha van erre lehetőség), kerüljük a nagyobb só- és cukortartalmú ételeket/italokat, illetve fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, és legyen rendszeres a folyadékbevitel. Fontos a rendszeres testmozgás, illetve a koffeintartalmú italok kerülése. Természetesen ezt a sokak számára kellemetlen “diétát” nem fontos egész életünkben betartani, elegendő a havi ciklust megelőző egy-másfél hét, hogy szervezetünket felkészítsük. Ha ezeket az apró jótanácsokat megfogadja valaki, a PMS nem okozhat nagyobb kellemetlenséget.
Rendszeres görcsök, mi okozhatja?
A végtelenségig lehetne sorolni az okokat; candida, fogamzásgátló tabletta szedése, cukorbetegség, fokozott izzadás, szervi elváltozás valamely betegség következtében, stressz... De mit is mond a legtöbb orvos? “Egyes fiatal nők meg sem érzik a változást, mások sajnos öröklik ezt a rossz tulajdonságot, egyesek számára pokol ez az egy hét, lábra sem bírnak állni. Legtöbb esetben az első szülés "megoldja a problémát.” De itt kezdődik az igazi probléma, hiszen gyermeket nem lehet azért vállalni, hogy megoldjunk egy menstruációs problémát, viszont addig is együtt kell élni ezzel a fájdalmas dologgal, ami havonta egyszer ledönt a lábunkról.
Természetesen fontos az életmód, és a lelki állapot, mely nagyban meghatározza fizikai létünket. Ha a szervi elváltozásokat, fertőzéseket kiszűrhetjük a lehetséges okok közül, és a problémát az örökölt hajlam okozza, akkor is léteznek megoldások. A lehetőségek listája, tapasztalatok alapján:
· A mensest megelőző egy hétben célszerű hanyagolni a fűszeres ételeket.
· Ha ebben az egy hétben naponta megiszunk egy csésze csalánteát (vértisztító hatású), lényegesen csökkenthetjük az első napokban jelentkező görcsöket.
· Magától értetődő, hogy nagyobb fájdalmak esetén szükséges a fájdalomcsillapító szedése. Sokszor No-spát, Meristint javasolnak, ami komoly fájdalmaknál nem igazán hatásos. Az Aleve sok nőnek segített már, de természetesen mindenkinek más gyógyszer az “igazi”, s célszerű kikérni ez esetben a gyógyszerész véleményét is.
· Alhasi fájdalmak esetén hasznos lehet a meleg vizes tömlő, meleg só használata, mely nem rögtön, de mindenképpen csillapítja a fájdalmat.
Egyéb felmerülő problémák
Előfordulhat hosszabb időn át tartó menstruáció is, leginkább túlsúllyal, vérnyomás problémákkal küszködő nőknél, de sokszor a megváltozott lelkiállapotnak/életmódnak is köszönhető. Ez esetben egy nagyon bevált gyógytea keveréket ajánlanék; keverjünk össze 1 rész csalánt, 1 rész körömvirágot ½ rész fagyönggyel. A mensest megelőző egy héten át igyunk belőle minden nap egy csészével (1 teáskanál gyógynövényt leforrázunk 2,5 dl vízzel). A menstruáció alatt történő fogyasztása sem jár mellékhatással, viszont a keverék erősítheti a vérzés mennyiségét, így ebben az időszakban nem célszerű használni.
A fent említett módszerekkel (leginkább gyógyteákkal) számtalanszor sikerült segítséget nyújtanom más nőknek, de a menses idején jelentkező problémákkal minden esetben nőgyógyászhoz kell fordulni, ugyanis orvosi vizsgálat nélkül nem zárhatók ki más, komolyabb betegségek, melyek a problémát okozzák.
Közösségi hozzászólások: