SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megoldások női problémákra

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Számtalan nő küzd különböző problémákkal a menses idején. Néhány apró fortély a problémák megoldására...
Megoldások női problémákra

PMS- csak a tinilányok problémája?

Nagyon sok esetben a PMS, avagy Premenstruális Szindróma okozza a menses idején a problémát. Ennek leggyakorib tünetei a szorongás, depresszió, puffadás, deréktáji fájdalmak, mellfeszülés és vízvisszatartás. A tinédzser kor után szinte kivétel nélkül minden esetben megszűnik a probléma.A PMS ma már eléggé ismert ahhoz, hogy könnyen kezelhető legyen.

Fontos, hogy ilyenkor ne tegyük ki magunkat stresszhelyzeteknek (persze, ha van erre lehetőség), kerüljük a nagyobb só- és cukortartalmú ételeket/italokat, illetve fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, és legyen rendszeres a folyadékbevitel. Fontos a rendszeres testmozgás, illetve a koffeintartalmú italok kerülése. Természetesen ezt a sokak számára kellemetlen “diétát” nem fontos egész életünkben betartani, elegendő a havi ciklust megelőző egy-másfél hét, hogy szervezetünket felkészítsük. Ha ezeket az apró jótanácsokat megfogadja valaki, a PMS nem okozhat nagyobb kellemetlenséget.

Rendszeres görcsök, mi okozhatja?

A végtelenségig lehetne sorolni az okokat; candida, fogamzásgátló tabletta szedése, cukorbetegség, fokozott izzadás, szervi elváltozás valamely betegség következtében, stressz... De mit is mond a legtöbb orvos? “Egyes fiatal nők meg sem érzik a változást, mások sajnos öröklik ezt a rossz tulajdonságot, egyesek számára pokol ez az egy hét, lábra sem bírnak állni. Legtöbb esetben az első szülés "megoldja a problémát.” De itt kezdődik az igazi probléma, hiszen gyermeket nem lehet azért vállalni, hogy megoldjunk egy menstruációs problémát, viszont addig is együtt kell élni ezzel a fájdalmas dologgal, ami havonta egyszer ledönt a lábunkról.

Természetesen fontos az életmód, és a lelki állapot, mely nagyban meghatározza fizikai létünket. Ha a szervi elváltozásokat, fertőzéseket kiszűrhetjük a lehetséges okok közül, és a problémát az örökölt hajlam okozza, akkor is léteznek megoldások. A lehetőségek listája, tapasztalatok alapján:

·         A mensest megelőző egy hétben célszerű hanyagolni a fűszeres ételeket.

·         Ha ebben az egy hétben naponta megiszunk egy csésze csalánteát (vértisztító hatású), lényegesen csökkenthetjük az első napokban jelentkező görcsöket.

·         Magától értetődő, hogy nagyobb fájdalmak esetén szükséges a fájdalomcsillapító szedése. Sokszor No-spát, Meristint javasolnak, ami komoly fájdalmaknál nem igazán hatásos. Az Aleve sok nőnek segített már, de természetesen mindenkinek más gyógyszer az “igazi”, s célszerű kikérni ez esetben a gyógyszerész véleményét is.

·         Alhasi fájdalmak esetén hasznos lehet a meleg vizes tömlő, meleg só használata, mely nem rögtön, de mindenképpen csillapítja a fájdalmat.

Egyéb felmerülő problémák

 Előfordulhat hosszabb időn át tartó menstruáció is, leginkább túlsúllyal, vérnyomás problémákkal küszködő nőknél, de sokszor a megváltozott lelkiállapotnak/életmódnak is köszönhető. Ez esetben egy nagyon bevált gyógytea keveréket ajánlanék; keverjünk össze 1 rész csalánt, 1 rész körömvirágot ½ rész fagyönggyel. A mensest megelőző egy héten át igyunk belőle minden nap egy csészével (1 teáskanál gyógynövényt leforrázunk 2,5 dl vízzel). A menstruáció alatt történő fogyasztása sem jár mellékhatással, viszont a keverék erősítheti a vérzés mennyiségét, így ebben az időszakban nem célszerű használni.

A fent említett módszerekkel (leginkább gyógyteákkal) számtalanszor sikerült segítséget nyújtanom más nőknek, de a menses idején jelentkező problémákkal minden esetben nőgyógyászhoz kell fordulni, ugyanis orvosi vizsgálat nélkül nem zárhatók ki más, komolyabb betegségek, melyek a problémát okozzák.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja