SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megoldások női problémákra

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Számtalan nő küzd különböző problémákkal a menses idején. Néhány apró fortély a problémák megoldására...

PMS- csak a tinilányok problémája?

Nagyon sok esetben a PMS, avagy Premenstruális Szindróma okozza a menses idején a problémát. Ennek leggyakorib tünetei a szorongás, depresszió, puffadás, deréktáji fájdalmak, mellfeszülés és vízvisszatartás. A tinédzser kor után szinte kivétel nélkül minden esetben megszűnik a probléma.A PMS ma már eléggé ismert ahhoz, hogy könnyen kezelhető legyen.

Fontos, hogy ilyenkor ne tegyük ki magunkat stresszhelyzeteknek (persze, ha van erre lehetőség), kerüljük a nagyobb só- és cukortartalmú ételeket/italokat, illetve fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, és legyen rendszeres a folyadékbevitel. Fontos a rendszeres testmozgás, illetve a koffeintartalmú italok kerülése. Természetesen ezt a sokak számára kellemetlen “diétát” nem fontos egész életünkben betartani, elegendő a havi ciklust megelőző egy-másfél hét, hogy szervezetünket felkészítsük. Ha ezeket az apró jótanácsokat megfogadja valaki, a PMS nem okozhat nagyobb kellemetlenséget.

Rendszeres görcsök, mi okozhatja?

A végtelenségig lehetne sorolni az okokat; candida, fogamzásgátló tabletta szedése, cukorbetegség, fokozott izzadás, szervi elváltozás valamely betegség következtében, stressz... De mit is mond a legtöbb orvos? “Egyes fiatal nők meg sem érzik a változást, mások sajnos öröklik ezt a rossz tulajdonságot, egyesek számára pokol ez az egy hét, lábra sem bírnak állni. Legtöbb esetben az első szülés "megoldja a problémát.” De itt kezdődik az igazi probléma, hiszen gyermeket nem lehet azért vállalni, hogy megoldjunk egy menstruációs problémát, viszont addig is együtt kell élni ezzel a fájdalmas dologgal, ami havonta egyszer ledönt a lábunkról.

Természetesen fontos az életmód, és a lelki állapot, mely nagyban meghatározza fizikai létünket. Ha a szervi elváltozásokat, fertőzéseket kiszűrhetjük a lehetséges okok közül, és a problémát az örökölt hajlam okozza, akkor is léteznek megoldások. A lehetőségek listája, tapasztalatok alapján:

·         A mensest megelőző egy hétben célszerű hanyagolni a fűszeres ételeket.

·         Ha ebben az egy hétben naponta megiszunk egy csésze csalánteát (vértisztító hatású), lényegesen csökkenthetjük az első napokban jelentkező görcsöket.

·         Magától értetődő, hogy nagyobb fájdalmak esetén szükséges a fájdalomcsillapító szedése. Sokszor No-spát, Meristint javasolnak, ami komoly fájdalmaknál nem igazán hatásos. Az Aleve sok nőnek segített már, de természetesen mindenkinek más gyógyszer az “igazi”, s célszerű kikérni ez esetben a gyógyszerész véleményét is.

·         Alhasi fájdalmak esetén hasznos lehet a meleg vizes tömlő, meleg só használata, mely nem rögtön, de mindenképpen csillapítja a fájdalmat.

Egyéb felmerülő problémák

 Előfordulhat hosszabb időn át tartó menstruáció is, leginkább túlsúllyal, vérnyomás problémákkal küszködő nőknél, de sokszor a megváltozott lelkiállapotnak/életmódnak is köszönhető. Ez esetben egy nagyon bevált gyógytea keveréket ajánlanék; keverjünk össze 1 rész csalánt, 1 rész körömvirágot ½ rész fagyönggyel. A mensest megelőző egy héten át igyunk belőle minden nap egy csészével (1 teáskanál gyógynövényt leforrázunk 2,5 dl vízzel). A menstruáció alatt történő fogyasztása sem jár mellékhatással, viszont a keverék erősítheti a vérzés mennyiségét, így ebben az időszakban nem célszerű használni.

A fent említett módszerekkel (leginkább gyógyteákkal) számtalanszor sikerült segítséget nyújtanom más nőknek, de a menses idején jelentkező problémákkal minden esetben nőgyógyászhoz kell fordulni, ugyanis orvosi vizsgálat nélkül nem zárhatók ki más, komolyabb betegségek, melyek a problémát okozzák.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja