SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Chlamydia szűrés

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-04
A betegség esélyét csökkenthetjük a rendszeres szűrő vizsgálattal

Szűrővizsgálat

A  betegség legnagyobb veszélye, hogy nagy százalékban nem kerül felismerésre, a rutin orvosi vizsgálatok során.
Ezért kiemelten fontos még panaszmentes esetekben is a szűrővizsgálatok elvégzése. Nem véletlen, hogy magyarországi és külföldi szakmai szervezetek, fórumok egyértelműen javasolják az évenkénti rendszeres szűrővizsgálatot.
A betegség diagnosztizálására számos laboratóriumi módszer áll rendelkezésre. A szakmai tapasztalatok alapján a speciális nukleinsav amplifikációs vizsgálat (PCR) elvégzésétől várható a legpontosabb eredmény.
Nők esetében a mintavétel elsődlegesen a méhnyak hámkaparéka, de a hüvelyváladék méhnyakhoz közeli része, illetve vizeletsugár eleje is alkalmas a kórokozó kimutatására. A vizsgálatot jelenleg külön kérésre külön térítés ellenében végzik a laboratóriumokban.

A Chlamydia szűrésben és ellátásban résztvevő orvosok az ország egész területén megtalálhatóak. Náluk magas színvonalú egészségügyi szolgáltatást, illetve kérdéseire alapos szakmai választ kap. Az alábbi térképre kattintva megkeresheti a lakóhelyéhez legközelebb dolgozó nőgyógyászt.

Teszt

A teszt otthon is elvégezhető, mi elött hozzá látna gondosan olvassa  el a használati utasítást. A chlamydia trachomatis, melyet sokan egyszerűen csak "a néma kórként" emlegetnek, a leggyakrabban előforduló nemi úton terjedő bakteriális fertőzés. az esetek többségében nem jár tünetekkel, így a felismerésében kizárólag a Xelia útján történő célzott tesztelés vezethet eredményre.

Mi a teendő, ha a Xelia-tesztem eredménye pozitív?
Ha a Xelia-teszt eredménye pozitív, akkor az Ön mintájában kimutatható a chlamydia trachomatis baktérium jelenléte. Aggodalomra semmi ok, hiszen az időben történő felismerés és kezelés egyben megelőzi a tartós fertőződés eredményeként fellépő szövődményeket. Ha az Ön Xelia-tesztje pozitív eredményt mutat, akkor partnere is bizonyosan fertőzött. A későbbi visszafertőződés elkerülése végett elengedhetetlen, hogy Ön és partnere is megfelelő antibiotikus kezelésben részesüljön. Keresse fel nőgyógyászát vagy kezelőorvosát, tájékoztassa a Xelia-teszt eredményéről, és kérje a megfelelő antibiotikus kezelés felírását.
Ha az Ön Xelia-tesztje pozitív eredményt mutat, akkor partnere is bizonyosan fertőzött. A későbbi visszafertőződés elkerülése végett elengedhetetlen, hogy Ön és partnere is megfelelő antibiotikus kezelésben részesüljön.

 Zöldszámunkon vagy a www.chlamydia.hu internetes címünkön keresztül segítséget nyújtunk, ha tudni szeretné az Ön tartózkodási helyének közelében rendelő nőgyógyászok elérhetőségét.

Milyen gyakran érdemes elvégezni a Xelia-tesztet?
Mivel a kórokozó jelenléte tünetmentes, így rendkívül fontos a rendszeres tesztelés, melynek ideális gyakorisága hat hónap. Ha Ön tartós kapcsolatban él, a tesztelés gyakorisága csökkenthető.

 Forrás:www.chlamydia.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja