Fogyókúra műtéttel
A fogyókúra hosszú évtizedek óta az egyik legnépszerűbb téma a nők körében. A huszadik század számtalan diétás módszert hagyott ránk, melyek többsége legalább annyira ártalmas, mint maga a túlsúly. Az amerikanizálódásnak köszönhetően pedig egyre-másra újabb divatok érkeznek hazánkba. Először csak a nagyobb ünnepeket vettük át, majd nemsokára megérkeztek a hatalmas eszmék is, miszerint egy nő akkor szép, ha makulátlan a bőre, arányos a testalkata, s olyan sovány, hogy éppen csak vastagabb egy tíz éves kisgyermeknél.
A legújabb trend a gyomorgyűrű, az egyik legdrasztikusabb fogyókúrás eszköz, melynek használata csak szélsőséges esetekben indokolt. Amerikában már elterjedt módszer, hiszen az ottani életmód, a mesterséges, kalóriadús étrend miatt sokan küzdenek nagy túlsúllyal.
Az egészséges fogyókúra
Az egészséges fogyókúra kategóriájába semmiképpen nem sorolható a gyomorgyűrű. Nem csak azért, mert drasztikus beavatkozást jelent, de azért is, mert behelyezését követően a normális táplálkozás (és ezáltal a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitel) lehetetlenné válik. Az egészséges fogyókúra lassú, egyenletes fogyást, teljes életmódváltást jelent. A hagyományos táplálkozásról át kell térni a reform ételekre, a rostban és vitaminokban gazdag táplálékokra. Emellett a testmozgás sem elhanyagolható.
A túlsúly oka
Legtöbbször az energia bevitel és annak felhasználása közötti egyensúlyzavar okozza a túlsúlyt, vagyis nem életmódunknak megfelelően táplálkozunk, túl magas energiatartalmú ételeket fogyasztunk. Olykor az öröklött tulajdonságok is közrejátszanak. A gyomorgyűrű használata csak akkor indokolt, ha nem pajzsmirigy vagy hormonprobléma okozza a túlsúlyt.
Mikor indokolt a gyomorgyűrű használata?
A műtéti megoldás nem javasolható minden túlsúlyos személynek, csupán szélsőséges esetekben alkalmazandó, amikor minden más módszer csődöt mondott, s a nagy mértékű túlsúly akár életveszélyes problémákat is okozhat. A módszer akár 50 kg fogyást is eredményezhet, s ez már önmagában bizonyítja, hogy nem a megszokott ütemben történik a súlyvesztés, s elég drasztikus beavatkozásról van szó.
Általában akkor helyeznek be gyomorgyűrűt, ha a páciens több mint öt éve kóros túlsúllyal küzd, s a fogyókúrás módszerek mindegyike eredménytelennek bizonyult. Emellett feltétel a 65 év alatti életkor, a 40 feletti testtömeg index. A műtétnek lehetnek ellenjavallatai, melyek közül a várandósság, a pajzsmirigy problémák a legsúlyosabbak.
A műtét, és az életmód változása
Az egy-két órás műtét során a gyomrot egy gyűrű segítségével két részre osztják, egy kisebb, és egy nagyobb területre. A műtét után az étkezés során a táplálék először a kisebb részbe kerül, mely nem képes nagyobb mennyiségű étel tárolására. Emiatt a páciens kénytelen kevesebb ételt enni, s azt jobban megrágni. Ha ezt nem tartja be, órákon át tartó gyomorfájdalom következhet be. Ez azonban további problémákat okozhat, hiszen a túl kevés táplálék nem biztosít megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot, így ezeket táplálék kiegészítőkkel kell pótolni.
A gyomorgyűrű tehát egy életre szóló, drasztikus módszer, mely csak ritka esetben ajánlott. Nem elegendő a műtét, hatalmas akaraterő is kell ahhoz, hogy a túlsúlyos ember megváltoztassa életmódját és táplálkozási szokásait.
Közösségi hozzászólások: