SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A csalán

Németh Ági [cikkei] - 2004-03-31
A csalán az egyik leghasznosabb gyógynövényünk, ne tekintsük gaznak! A természet sok jótékonyságra teremtette ezt a növényt. Régen nagy tiszteletben tartották, még a Dürert is megihlette. Dürer megfestette, ahogy egy angyal, csalánnal a kezében, az isten színe elé repül.

Ez a növény nem mondható szépnek, kellemesnek, illatosnak, sőt kifejezetten taszító, mert ha hozzáérünk, megcsíp. A csípés égő fájdalommal jár, ez a csalán védekező fegyvere a legelésző állatok ellen. Régen a gyerekek falun, vagy akár a városokban is, ott ahol előfordult a csalán, kihasználták a növény csípő hatását. Összecsapkodták magukat a csalánnal, és tele lettek "kiütéssel". Nem kellett iskolába menniük, mert azt hitték róluk, hogy fertőző betegek, egy kis lógási lehetőség volt. Ez is a csalán jótékony hatásának a számlájára írható, mármint a gyerekek szempontjából.

A csalán egy méter magasra is megnőhet, bárhol megterem. Nem kényes növény.

Akinek van kertje, az biztos találkozik csalánnal, eső után gomba módjára szaporodik. Ez a növény nem gaz, ne gyomláljuk ki! A friss csalán a legjobb hajkondicionáló. A belőle készített tea csodákat tesz a hajjal. Erős, dús, és gyönyörű, fényes lesz.

A gyógyászatban minden része felhasználható.

Tartalmaz: C vitamint, hangyasavat, vasat, ásványokat, meszet.

Alkalmazása: kitűnő vértisztító gyógynövény és egyben vérképző is, vízhajtó, vesetisztító, általános erősítő a vas tartalma miatt, jó még reumatikus panaszokra, epebántalmakra, ekcémára.

A gyökeréből készített tea: jó a bélhurutra, hajhullásra, a fejbőr korpásódására.

Teakészítés a csalán gyökeréből: a csalángyökeret főzni kell.

Tavasszal, aki teheti, próbáljon ki csalánteából egy párhetes gyógytea kúrát. Nagyon jó hatással van a szervezetünkre, salaktalanít, erőt ad, tele leszünk energiával, mintha kicseréltek volna minket, mindenkinek ajánlom.

Teakészítés a csalán leveléből: a leveléből: egy kávéskanál teafüvet leforrázunk, 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 5 percig állni hagyjuk. Ha kihűlt, leszűrjük.

Mi is készíthetünk teafüvet: A földből felszedett csalánt megmossuk, és a gyökerével felfelé lógatva, egy csomót összekötünk, és száraz helyen felakasztva megszárítjuk. Ha megszáradt, a leveleit lemorzsoljuk, összetörjük, esetleg daráljuk. Vászonzacskóba vagy papírzacskóba tesszük. A gyökerét, szárát felaprítjuk, és úgy tesszük el.

Aki allergiás a hangyasavra, az ne igyon csalánteát, a csalán hangyasavat tartalmaz!

Ha valaki szeret nagyon egészségesen élni, készíthet csalánlevest. A csalánleves régen a szegények étele volt. Aki már készített ilyen levest, azt mondja, hogy nagyon finom. Ki lehet próbálni!

Csalánleves:

Jó, nagy marék friss csalánt (gyökér nélkül) megfőzünk, kb. 5-10 percig. Az egészet turmixoljuk, sózzuk. Egy kis fej hagymát vajon megdinsztelünk, adunk hozzá egy kanál lisztet, petrezselymet. Az egészet megpirítjuk, (rántást készítünk) 1/2 l hideg tejjel felengedjük, felforraljuk és hozzáadjuk a csalán pürét. Ízesíthetjük, borssal, 1-2 dl. tejszínnel.

Jó étvágyat!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja