SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amivel megerősíthetjük immunrendszerünket ősszel

Családinet [cikkei] - 2020-09-30
 [X]

Habár jelenleg még szép az idő, nemsokára teljes erővel beindul az ősz, hűvösebb, nedvesebb napok jönnek és a koronavírus mellett akár egy sima megfázás is könnyebben elérhet bennünket. Ezért fontos továbbra is megfelelően táplálkozni, vitamint és ásványi anyagot bevinni a szervezetünkbe. Bár nyáron tele vannak a piacok és boltok zöldséggel és gyümölccsel, ősszel is találunk megfelelő növényi eredetű vitaminforrást. Íme pár tipp és praktika a hidegebb hónapokra!

 

1. Alapvető változások kellenek

Egészséges ételek
Forrás: Social-health

Az immunrendszer gyengüléséhez a gyorséttermi fogások, agyoncukrozott üdítőitalok, túl sok kávé és kevés növényi eredetű hozzávaló nagyban hozzájárul.

Ha úgy érezzük, étkezésünk nem a megfelelő hozzávalókat tartalmazza, javasolt a lassú, lépésről lépésre való átállás, életmódváltás. Nem kell azonnal csak húst és zöldséget fogyasztani, avagy minden cukrot és lisztet kiiktatni a mindennapjainkból. El kell kezdenünk egy tudatosabb életvitelt, be kell vezetnünk a feldogozott élelmiszereket mellőző étrendet. Ez többek között azt jelenti, hogy minél több fogást készítsünk el magunk, akkor is, ha ehhez előre kell tervezni az elkészítését.

Az egyik legjobb dolog, amit tehetünk, ha a szezonális kínálatot fogyasztjuk. Ősszel a Penny újság is sok szezonális terméket vonultat fel. Az őszi időjárás beköszöntével egyre olcsóbb lesz a sütőtök, a szőlő, egy kilogram alma sem kerül már feltétlenül hatszáz forintba.


2. Igyunk teát!

Nem elég, hogy a hideg idő beköszöntével jobban is esik egy forró ital, de szinte bármilyen panaszra találunk megfelelő teát ill. gyógyteát. Fontos észben tartanunk, hogy meddig áztassuk (bizonyos gyógyteákat csak forrázni szabad!) az adott növényt, mennyit fogyasszunk belőle ill. ha megoldható, ne édesítsük vagy ha muszáj, ne cukorral.


3. Drakula biztos nem jön a közelünkbe!

fokhagyma
Forrás: Unsplash.com

Egy őszi praktikákról szóló lista nem lenne teljes és elég magyaros, ha nem tennénk említést a fokhagymáról! Mindenki ismeri az erős illatú, anti-bakteriális és öregedésgátló hatású növényt. Magában fogyasztva, esetleg mézzel, mindenképp jót (t)eszünk vele.


4. Turmixoljunk!

Turmix
Forrás: Unsplash.com

A smoothie-k és turmixok arra jók, hogy nagy mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget tudjunk kis idő alatt bevinni a szervezetünkbe. Ha gyermekünk nem szeret egy adott zöldséget (például spenótot), könnyen belecsempészhetjük egy olyan turmixba, ahol észre sem veszi. Ha megfelelő mennyiségű lédús hozzávalót használunk, elég csak egy kis vizet hozzáönteni, de használhatunk növényi tejet is higításra.


5. Ragu minden mennyiségben!

Ragu
Forrás: Unsplash.com

Fontos ősszel is minél több nyers zöldséget fogyasztani, de ha nyáron lefagyasztottunk vagy befőztünk sok olyan zöldséget, amit ősszel már nem lehet kapni, belerakhatjuk azokat egy raguba, amiben gyakorlatilag bármilyen zöldséget és húst összefőzhetünk. Egy lassúfőző gép használatával nem kell a fazék felett állnunk órákon át, ráadásul ez a főzési technika jobban megőrzi az ízt és a hozzávalók vitamintartalmát. Hidegben pedig nagyon jól tud esni egy tányér forró étel!

A fenti tanácsok mellett próbáljuk megragadni az utolsó napsugarakat, hiszen a D-vitamin szint egyre csökken szervezetünkben a tél közeledtével. Ne csak az elmúlást lássuk az őszben, hiszen kirándulhatunk, szedhetünk gesztenyét és színes faleveleket, az évszaknak megfelelően újra dekorálhatjuk a lakást.

Indexkép: DanaTentis / pixabay
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja