SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A hajról általánosságban

Szabó Szilvia [cikkei] - 2005-10-10
A fejbőr hajhagymái sokkal aktívabbak, mint a test többi részén megtalálható szőrzet, ezért a haj sokkal gyorsabban is növekszik.

Egy felnőtt ember hajállománya 90 000 - 180 000 hajszálból áll, ami függ a haj színétől is.

Tehát nem mindegy, hogy eredetileg milyen színnel rendelkezünk, ez dönti el hajunk sűrűségét, és sokszor minőségét is.

A haj két fő részből áll, a hajgyökér és a hajszál. A hajszál gyökereit a hajhagyma veszi körül, ami a hajhoz szükséges keratint is termeli. A hajhagyma alsó részében található a hajszemölcs, melynek sejtjei állandóan szaporodnak, és beleépülnek a hajszálakba.

A haj külső részét egy hámsejtekből álló háló védi, amit szakszóval kutikulának hívunk. Ez a háló felel azért is, hogy az ultraviola sugaraktól védje hajunkat. Ha ezt a hálót nem érte sérülés, akkor hajunk egészséges, nem károsodott. Budapesten is több hely van már, ahol ezt különböző gépek segítségével ellenőrizni tudják.

Ez alatt helyezkedik el a hajkéreg, amit szakszóval cortexnek hívunk. Ebből áll hajunk túlnyomó része. Ez felel hajunk erősségéért, vastagságáért, és rugalmasságáért.


A haj növekedését sok tényező befolyásolhatja. Szervezetünk hormonális helyzete, táplálkozás, stressz, egészségi állapotunk, keringési rendszerünk, és még megannyi ok lehet rá hatással. Ezért a hajnövekedést befolyásoló valamennyi lehetséges tényező miatt a hajhullás és a kopaszodás problémájára nagyon nehéz tökéletes választ adni. A kopaszodás a férfiaknál akár örökletes is lehet, de a nőknél ez kizárt, mert nem örökölhető. Ott más problémákat kell keresni mint pl. a gyulladás a test belső területén, ami szabad szemmel nem látható.

A haj évente megközelítőleg 12-15 cm-t nő. Az élő hajállomány mintegy 80-90 százaléka állandó növésben van. A gyakoribb hajvágással nem lehet meggyorsítani a folyamatot, mert csak az élettelen hajszálrészből távolítunk el egy darabot. Gyorsabb növekedésre számíthatunk nyáron, mert magasabb a hőmérséklet, és a haj­hagy­mát ellátó, tápláló kis ér vér­át­á­ram­lá­sa nagyobb lesz, és nagyobb a vitaminbevitel is a szervezetbe. Az évek múltával, ami 4-6 év is lehet, hajunk 10-20 százaléka kihullik, hogy helyet adjon az új hajszálaknak. Ezt nevezzük köznapi nyelven babahajnak. Ez a haj növekedési ciklusának elmélete.



Szakértőnk várja olvasóink kérdéseit!

https://www.csaladinet.hu/index.php?module=profs&action=viewprofil&id=4746

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja