SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kagylók és rákok

Németh Ági [cikkei] - 2005-10-06
A kagyló- és rákfogyasztásnak már évezredes hagyományai vannak, afrodiziákumként tartják számon, ékszereket és dísztárgyakat is készítenek belőlük.

A kagylót és rákot már elődeink is fogyasztották. Ezt régészeti kutatások támasztják alá, mert a tudósok feltárásaik során a földünk számos helyén találtak kagyló maradványokat. A tudósok úgy vélik, hogy őseink a tengerparton, az apály idején összegyűjtötték a kagylókat, osztrigákat, később kimerészkedtek a tengerre is és ott a puhatestűeket gyűjtötték, így találkozhattak a rákkal is. A kagyló gyűjtése, nemcsak az élelemszerzés miatt történt, hanem pénzt helyettesítő csereeszköz volt. A néphit szerint a kagylók, rákok, osztrigák szerelmi varázserővel bírtak, afrodiziákumként tartották számon. Az ősi Egyiptomban Faruk király minden szerelmes éjszakája előtt osztrigát fogyasztott. Később XIV. Lajos és Casanova kedvenc ételei közé tartoztak a tenger gyümölcsei. Egy amerikai orvosnő kutató munkájának köszönhetően bebizonyosodott, hogy a rákok, kagylók koleszterincsökkentő hatásúak. A koleszterin mellett egyéb szterolok is találhatók benne. Ezek a nem koleszterin szterolok, gátolják a koleszterinfelszívódását.

A kagyló tartalmaz: fluort, jódot, vasat, cinket, fehérjét.
A rák tartalmaz: fluort, jódot, rezet, fehérjét

A mai korszerű és egészséges táplálkozásoz hozzátartozik a tenger gyümölcseinek fogyasztása. Nagyobb élelmiszerüzletekben és piacokon kedvünkre válogathatunk a különböző rákfajtákból és kagylókból.
A kagylókból ékszereket és dísztárgyakat is készítenek.

Tárkonyos ráksaláta

Hozzávalók:
30 dkg frissen főzött rákhús * 1 citrom * 0,5 dl tárkonyecet * *1 ek. tárkonylevél * 1 ek. capribogyó * olívaolaj * só * fejes saláta * paradicsom * tojás

Elkészítés
A rákhúst kiskockákra vágva, 1,5 dl hidegvízbe rakjuk és belekeverjük: a reszelt citromhéjat, a tárkonyecetet és levelet, az összenyomkodott capribogyót, sót. Hűtőbe rakjuk. Tálaláskor paradicsommal és tojással kirakott salátalevélre teszzük. Olívaolajjal meglocsoljuk.


Csirkesaláta rákkal

Hozzávalók: 1 sült csirkemell * 30 dkg főtt rákhús * 30 dkg főtt marhanyelv * 10 dkg gomba * 2 szem ecetes uborka * spárga konzerv * 3 db főtt tojás * madársaláta * só


Elkészítés
A felkockázott vagy laskára vágott: sült csirkehúst, a frissen főzött rákhúst, főtt marhanyelvet, gombát, zöldpaprikát, uborkát, és spárgafejeket salátás tálban összekeverjük. Leöntjük tartármártással, madársalátával, és félbevágott főtt tojással tálaljuk.



(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja