SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Életmódot vált a család! Mit tehetsz édesanyaként?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-05
Sokan az újév elején kezdenek életmódváltásba. Ha te is szeretnéd idén egészségesebb irányba terelni a családodat, akkor a következő tanácsok segíthetnek.

Édesanyaként jórészt te fogod össze a családot. Gondoskodsz az étkezésről és szervezed a mindennapokat. Ha úgy döntesz, hogy az idei évben egészségesebben fogtok élni, akkor elsősorban neked kell terelgetned a családtagokat.

Azt tudnod kell, hogy az egészséges életmód nem egy pár hónapig tartó kúra. Ez egy életmód, ahogy a nevében is szerepel. Ha sikerül kialakítanod egészséges szokásokat a mindennapjaitokban, azzal hosszú távon is vigyázol a gyermekeidre. Példát mutatsz nekik, így később ők maguk is tudnak majd vigyázni a saját és családjuk egészségére.

Soha ne csak az étkezés megváltoztatásában gondolkodj. Tény, hogy ez az alapja a váltásnak, de van még néhány terület, amit figyelemmel kell kísérned. A mozgás, a stresszkezelés és a gondolkodásmód formálása is részét képezi egy egészséges életmódnak.

Ha a 2021-es évben vágtok bele a változtatásba, akkor nincs könnyű dolgotok, de aggodalomra semmi ok. Bár az edzőtermek és a csoportos sportfoglalkozások jelenleg nem elérhetők, bőven van lehetőség arra, hogy ideiglenesen helyettesítsd őket.

1.Kezdjetek el sétálni!

Az életmódváltás titka a fokozatosságban rejlik. A többség nem képes egyik pillanatról a másikra mindent megváltoztatni maga körül. Te se tedd. Ha túl nagy célokat tűzöl ki, akkor a sikertelenség hamar elveheti a kedvedet a további próbálkozásoktól. Nem fogsz tudni azonnal lefutni 5 kilométert, ha korábban 100 métert sem tettél meg. Ha a családodban eddig nem volt rendszeres a mozgás, akkor kezdjétek családi sétákkal. Kezdetben csak fél órát, majd egyre hosszabb időt töltsetek a szabadban. Esténként, mikor mindenki végzett az aznapi teendőkkel, vegyetek kabátot és tegyetek egy rövid sétát. A mozgás a testeteknek, az együtt töltött idő pedig a lelketeknek fog jót tenni.

Ha a séta már kevés, akkor jöhet az otthoni edzés – közösen!
Ha a gyerekek kicsi koruktól kezdve ott vannak veled, amikor tornázol, akkor nekik már természetes lesz a testmozgás. Vond be őket! Az egészen picik üljenek a hasadra, miközben te emelgeted őket. Vagy éppen a hátadra, miközben fekvőtámaszt nyomsz. Ők élvezik, a kacajuk motivál, így mindketten jól jártok. A példamutatás pedig előbb-utóbb meghozza a gyümölcsét!

2.Törekedj az egyensúlyra!

A végletesség nem megoldás. Ha azt gondoltad korábban, hogy úgy változtatsz a családod étkezési szokásain, hogy minden alapanyagot lecserélsz, és holnaptól csak új alapanyagokból készítesz ebédet, akkor nagyon hamar csalódás érhet. A családtagjaid lehet, hogy nem olyan lelkesek, mint te, ezért fokozatosan vezesd be az új ízeket. A gyerekek nem szívesen mondanak le például a pizzáról vagy a rántott húsról, viszont köthetsz velük alkut. Kezdetben jelöljetek ki néhány napot a héten, amikor valamilyen új, egészséges fogást készítetek és ők megígérik, hogy megkóstolják. Cserébe a többi napon olyat készítesz nekik, amiket már megszoktak. Idővel növelheted az egészségesebb ételek napjait, míg a végén teljesen átalakul az étkezésetek.

Eleinte a megszokott ételeknél, például a rántott húsnál vagy a hasábburgonyánál is trükközhetsz. Bő olaj helyett egy sütőpapírral bélelt tepsit használva ugyanolyan finom, mégis egészségesebb fogásokat készíthetsz. Egy olajspray segítségével spriccelj egy kevés olívaolajat a bepanírozott húsra vagy burgonyára, és süsd meg a sütőben. Ízre szinte észre sem venni a különbséget, mégis sokkal egészségesebb az elkészült étel.

3. Edzés a léleknek is!

Nem csupán a testi egészséggel kell foglalkozni. A lelki egészség legalább annyira fontos. Ha eddig erre nem fordítottatok nagy figyelmet, akkor itt az ideje változtatni. Gondoltad volna, hogy egy-két egyszerű légzőgyakorlat milyen nagy hatással lehet a stresszkezelésre? Nem csupán a felnőtteknek, hanem a gyerekeknek. A kontrollált légzés segít lelassítani a szívverést, csökkenteni a vérnyomást és a stresszhormonok szintjét.

Tanuljátok meg az ötlégzéses módszert, aminek a lényege, hogy a gyermek nyissa szét az egyik kezén az ujjait, majd a másik kezének mutatóujjával lassan rajzolja körbe a nyitott kezének vonalát. Kezdje a hüvelykujj aljánál, lassan lélegezze be a levegőt, amíg az ujjával a hüvelykujj tetejéhez ér. Ha felért, akkor lassan kezdje lefele húzni a mutatóujját és lélegezze ki a levegőt. Ezt mind az öt ujjal csinálja végig. Ezt a gyermek az iskolában vagy bármilyen más stresszes helyzetben is alkalmazni tudja.

Kép forrása: Ksenia Chernaya fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja