SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mennyi idő alatt lehet visszanyerni a terhesség előtti alakot?

Családinet [cikkei] - 2023-11-10
Sok édesanyának okoz lelki problémát, szorongást, hogy a teste teljesen átalakul a várandósság során - és a plusz kilóktól a szoptatás alatt sem szabadulhatunk meg olyan könnyen. Mit tehetünk ebben az időszakban, amivel elősegíthetjük a fogyást? Milyen ételeket fogyasszunk és hogyan sportolhatunk?
Mutatjuk, mit tehetsz azért, hogy minél hamarabb legyél újra elégedett azzal, amit a tükörben látsz - immár anyukaként.

Mikor áll vissza a terhesség előtti alakom?

A terhesség előtti alak visszanyerése egyedi adottságoktól függ, és nem lehet egy általános időkeretet megadni.

A visszanyerés időtartama

  • a terhesség alatti testsúlynövekedéstől,
  • az anyai egészségi állapottól,
  • a szoptatás időtartamától,
  • az anyai életmódtól,
  • valamint az egészségügyi állapottól függ.

Az orvosok tanácsai alapján az az ideális, ha szülés után 6-12 hónap alatt nyerjük vissza a korábbi súlyunkat.

A szoptatás is befolyásolhatja a fogyást, mivel a szoptató anyák általában több kalóriát égetnek, így ez gyorsíthatja a folyamatot.

Kapcsolódó cikkünk: Tényleg fogyaszt a szoptatás?

Gyorsíthatunk a folyamaton életmódváltással, helyes táplálkozással és rendszeres testmozgással. A sportnak azonban kezdetben mérsékeltnek kell lennie, majd szép lassan, fokozatosan növelhetjük a terhelést - és az orvosunk tanácsával és jóváhagyásával kell végeznünk.

Fontos megjegyezni, hogy minden nő testének eltérő a felépítése, és minden terhesség más-más hatással lehet az anyai szervezetre. Emiatt nagyon fontos, hogy az anyák a saját tempójukban és az egészségükre ügyelve nyerjék vissza a terhesség előtti alakjukat, és ne ragaszkodjanak egy általános időkerethez.


Milyen étkezéssel fogyhatok le a terhesség után?

A szülés utáni időszakban a helyes táplálkozás rendkívül fontos a test megfelelő regenerálódása és a szoptatás támogatása érdekében. Mutatunk néhány táplálkozási javaslatot erre az időszakra:

  1. Fehérjék: A fehérjék létfontosságúak az anyai test regenerálódásához és a szoptatáshoz. Ajánlott az alacsony zsírtartalmú fehérjeforrások fogyasztása, mint például a csirkehús, hal, tojás, bab, diófélék, és a sovány húsfélék.

  2. Zöldségek és gyümölcsök: Az egészséges zöldségek és gyümölcsök fogyasztása létfontosságú az anyai test számára a megfelelő tápanyagok, ásványi anyagok és antioxidánsok biztosítása érdekében. Nem mindegy azonban, mit választunk, ha fogyni szeretnénk: a gyümölcsök ugyanis általában magas glükóz és fruktóz tartalmúak, emiatt nem mindegyik jó választás fogyás céljából. Vannak olyan gyümölcsök, melyeknek szénhidráttartalma alacsony, rosttartalma pedig magas. A magas rosttartalom azért is kedvező, mert növeli a teltségérzetet. 

  3. Teljes kiőrlésű gabonafélék: A teljes kiőrlésű gabonafélék, mint például a barna rizs, a quinoa és a zab, magas rosttartalmuk miatt fontosak a megfelelő emésztés és az egészséges bélműködés biztosítása érdekében.

  4. Egészséges zsírok: Az egészséges zsírok, mint például az olívaolaj, az avokádó és a halolaj, segíthetnek az anya egészségének fenntartásában és a szoptatás támogatásában.

  5. Megfelelő folyadékbevitel: Fontos, hogy elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszunk a terhesség utáni időszakban, mivel a szoptatás és a regenerálódás nagy mennyiségű folyadékot igényelhet. A fogyást a kalóriatartalom nélküli, ízesítetlen folyadékok támogatják - tehát még az édesítővel készült italok sem ajánlottak, ha fogyni szeretnénk.

Ebben az időszakban különösen fontos, hogy az anyukák megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokat fogyasszanak. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy minden nő és terhesség egyedi, így a táplálkozási igények is eltérhetnek. Ezért fontos, hogy konzultálj az orvosoddal vagy a dietetikusoddal a megfelelő étkezési javaslatokról, és az ő ajánlásaik alapján alakítsd ki a saját táplálkozási terved.


Hány kalóriát éget a szoptatás?

A szoptatás több kalóriát éget, mint az anya testének alapanyagcseréje: általában napi 300-500 kalóriát, attól függően, hogy milyen gyakran szoptat az anya, mennyi tejet igényel a baba, de befolyásolja a nő testalkata és aktivitása is. A szoptató anyák tehát több kalóriát égetnek, mint azok, akik nem szoptatnak - ám minden anyánál eltérő lehet a kalóriaégetés mértéke.

Tudjuk, hogy a számtalan változás mellett nehéz elfogadni a megváltozott alakod is, ám nagyon fontos, hogy ne koplalással, szigorú diétával, megerőltető sporttevékenységgel próbáld felvenni a harcot a plusz kilók ellen. Az egészséges táplálkozás és a megfelelő mennyiségű kalóriabevitel nagyon fontos a szoptatás időszakában, hogy biztosítd a megfelelő mennyiségű tápanyagot a babád számára, de a saját egészséged fenntartása érdekében is.

Az orvosok a legtöbb esetben azt javasolják, hogy a szoptató anyák ne csökkentsék a napi kalóriabevitelüket az alapanyagcsere alá, az ajánlott kalóriabevitel pedig az egyéni testösszetételtől és a szoptatás intenzitásától függ. Mindenképp beszélj az orvosoddal erről a témáról, és közösen határozzátok meg a célt és az ideális mértékű fogyás lépéseit, eszközeit, és az új étrended.

Figyelem! A cikk tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi tanácsadást!

A cikket lektorálta Katona Renáta szakértőnk:

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja