SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hajfesték allergia - melyik összetevő okozza?

Családinet [cikkei] - 2014-03-27
Viszkető, égő érzés, vörös kiütések és hajhullás - a hajfesték összetevőire bármikor kialakulhat allergia. Az is előfordul, hogy az éveken keresztül használt hajfesték vagy dauervíz ismételt alkalmazása okoz tüneteket. Kivizsgálással a későbbi panaszok megelőzhetők.
Hajfesték allergia - melyik összetevő okozza?

Ma már nem az ammónia a legfőbb gond

A nők életében számos alkalom adódik a megújulásra. Hajat festünk az aktuális trendektől függően, ha egy kapcsolat véget ér, egy új kezdődik, vagy egészen praktikus okokból: az ősz hajszálak eltakarására. Életünk során több termékcsalád színárnyalatait is kipróbáljuk, míg megtaláljuk az egyéniségünkhöz legközelebb állót, de ez a változatosság olykor kellemetlen meglepetésekkel is járhat. Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy korábban a legtöbb panaszt a hajfestékek többségében megtalálható, főként szőkítésre használt ammónia és a peroxid keveréke okozta. Az ammónium-perszulfát gyakran égő, viszkető érzést, súlyos esetekben légzési nehézségeket, arcduzzanatot is okozott, emiatt a gyártó cégek egyre inkább törekednek ammónia-mentes hajfestékek előállítására. A probléma azonban ezzel nem oldódott meg, ma jellemzően a PPD és PTD okozza a legtöbb allergiás panaszt.

A hajfestékek, szempillafestékek, fodrászati anyagok az arcon, fejbőrön viszkető, égő érzést, vörös kiütéseket, hajhullást okozhatnak, használatuk során ritkán súlyos allergiás tünetek arc- szemhéj-duzzanat, légzési nehezítettség is felléphet.

Allergiát okozó összetevők

A hajfestékek leggyakoribb allergiát okozó összetevői jelenleg az anylaminok (PPD, PTD), az ammónia, p-aminophenol, m-aminophenol és a resorcinol.

Az anylaminok közé tartozó PPD-t és PTD-t gyakran használják a színtartósság elérésére. Fontos tudni, hogy a fekete henna is tartalmaz PPD-t a természetes vörös festékanyagon kívül, ami a henna sötét színét adja.

Ammóniumsókat a hajfestékeken kívül a dauervizek is tartalmazhatnak, ezen kívül a thioglycolsav összetevő is kiválthat allergiás tüneteket.

Az aminophenolok gyakori allergizáló összetevői hajfestékeknek, színezőknek, színező samponoknak, emellett PPD-vel keresztallergiát is okozhatnak. Amennyiben felmerül hajfesték allergia lehetősége, ezen összetevőket is vizsgálni kell.

A kivizsgálás menete

Amennyiben hajfestékek, fodrászati anyagok allergiás tüneteket okoztak, úgy az összetevők vizsgálata az úgynevezett rátevéses bőrpróba (epicután teszt) végzésével történik – magyarázza a Budai Allergiaközpont orvosa. A vizsgálatot standardizált anyagokkal végezzük. Ezeket az anyagokat a hát bőrére bőrbarát ragtapasz segítségével helyezzük fel, majd 48 óra múlva távolítjuk el. Az eredmény végső leolvasása 3 nap múlva történik.

Összetevők nevei és jelentésük

Ha az allergiavizsgálat során kiderült, hogy pontosan melyik összetevő okozza a tüneteket, akkor fontos, hogy a jövőben elkerüljük az allergén anyaggal történő érintkezést. A gyakori allergiát okozó összetevőket a következő néven is megtalálhatjuk:

  • PPD-paraphenylenediamine
  • PTD-toluene-2,5-diamine
  • ammonium thioglycolate- thioglycolsavat tartalmazó ammóniumsó
  • ammonium persulfate- ammonium-peroxodisulfate- ammóniumsó

Mit tegyünk allergiás tünetek esetén?

Mivel a hajfestékek, fodrászati anyagok gyakran súlyos allergiás tüneteket okoznak ezért mindenképp forduljunk szakorvoshoz. Az akut tünetek kezelését azok súlyossága határozza meg, antihisztamin és szteroid készítményekkel többségük jól kezelhető. Az allergia lezajlása után újabb hajfesték kipróbálása nem javasolt, először bőrteszt segítségével meg kell határozni a tünetekért felelős összetevőket. Ezt követően keresünk olyan hajfestéket, ami a kérdéses összetevőt vagy hasonló, keresztallergiát okozó származékot nem tartalmaz. Azonban ilyenkor is mindig szükséges az új hajfesték kis felületen történő tesztelése hajfestés előtt.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja