SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Bátran sportolhatunk tüdőembólia után is

Családinet [cikkei] - 2014-03-26
A trombózis és annak súlyos szövődménye, a tüdőembólia sajnos bárkinél előfordulhat. Természetesen vannak rizikó tényezői - mint pl. a genetikai hajlam, visszerek-, azonban szülés, hosszú repülés, fogamzásgátló szedése és tartós ágynyugalom következtében egy egészséges embernél is kialakulhatnak veszélyes vérrögök.

Bár sokan úgy gondolják, az életük a betegség után gyökeresen megváltozik, de ha betartanak néhány szabályt, akkor szinte ugyanolyan életet élhetnek, mint azelőtt, sőt, akár még sportolhatnak is! Hogy pontosan mikre is kell ilyenkor ügyelni, ahhoz dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa nyújt segítséget.

A hirtelen halált is okozó tüdőembólia sokak számára ismerősen csenghet, hiszen nem is olyan rég még a híres teniszcsillag, Serena Williams életveszélyes állapotától volt hangos a sajtó. A sportoló ugyanis egy hosszabb repülőút után rosszul lett, ami miatt azonnali műtétre volt szüksége. De mégis, mi okozhatta egy eddig teljesen egészséges ember tüdőembóliáját?

Ha hinni lehet a híreknek, Williams egyik lábán egy sérülés következtében műtétet hajtottak végre, ami után egy ideig pihenésre kényszerült, így csak minimálisan mozoghatott. Ez, valamint a repülés is magában hordozza a megnövekedett vérrögösödés kockázatát, aminek legsúlyosabb szövődménye a tüdőembólia. Szerencsére a sportolónőt még idejében megoperálták, így most már újra fel-feltűnik a teniszpályákon.

Tüdőembóliám volt. Hogyan tovább?

Bár a tüdőembólia egy életveszélyes állapot, ám ha idejében kezelik, akkor a beteg jó eséllyel felépül, és teljes életet élhet, sőt akár - bár mértékkel - még sportolhat is. Viszont azt érdemes tudni, hogy ha egyszer már valakinél kialakultak vérrögök, akkor utána a trombózis ismétlődésének esélye lényegesen megnövekszik. Éppen ezért az utánkezelés kiemelt fontossággal bír, így a rendszeres szakorvosi kontroll elengedhetetlen.

Leggyakrabban fél-1 évig ajánlott vérhígítót szedni a további problémák elkerülése céljából, azonban ez nem egy kőbe vésett szabály, hiszen sok más tényezőn is múlik, hogy kinél mennyi ideig tart a terápia.  Tüdőembólia esetén célszerű genetikai vizsgálatot is végeztetni, hiszen ha valakinek az átlagnál nagyobb hajlama van a trombózisra, akkor az jelentősen befolyásolja a kezelést és az utána következő időszakot.

Lehet-e sportolni a tüdőembólia után?

„Csakúgy, mint a mélyvénás trombózist követően, úgy a tüdőembólia után is az első évben a fizikai aktivitást, terhelést az orvosnak kell irányítania. A sportolási lehetőség természetesen függ a lezajlott betegség súlyosságától és attól, hogy van-e veleszületett hajlama a vérrögképződésre, esetleg van-e olyan egyéb betegsége az illetőnek, ami miatt megnő a trombózis, embólia létrejöttének veszélye.”- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

A szakértő hozzátette, amennyiben valakinek élete végéig véralvadásgátló gyógyszert kell szednie, akkor nem űzhet olyan sportokat, amik fejsérüléssel, illetve nagy testi ütközésekkel járhatnak, továbbá tiltottak az extrém spotok is.

„Ha az alvadás gátló gyógyszer már elhagyható, akkor csupán a visszamaradt szervi károsodás szabhat határt a sportág kiválasztásában és intenzitásában. Jó esetben a tüdőembólia után teljes a gyógyulás. Ebben az esetben az első félév elteltével fokozatosan vissza lehet térni a korábbi sportágába, sőt, 1 év után akár a versenyezhetünk is már. A legfontosabb, hogy a fizikai erőnlétünket fokozatosan növeljük, ne legyünk türelmetlenek, mert az apró ízületi és izomsérülések ismét kisebb trombózist, embóliát hozhatnak létre! A fájdalom a legfontosabb figyelmeztető jel, ezért ha kellemetlenségeket tapasztalunk, hagyjunk ki egy edzést és másnap legyünk óvatosabbak. Természetesen, ha fájdalom nem múlik, forduljunk orvoshoz!”- tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna.

A mozgás a legjobb megelőző terápia

Viszont fontos hangsúlyozni, a mozgás, a sport kiemelkedő jelentőséggel bír az egészség megőrzésében, így hiba lenne teljes egészében mellőzni. Ráadásul a szakértő szerint a tüdőembóliából felépültek részére is ez a leghatékonyabb megelőzési módszer!

A főorvosnő mindezekhez hozzátette, ha bárki olyan élethelyzetbe kerülne - legyen az akár sportoló, akár nem-, amikor napokra, hetekre, a mindennapi mozgását nem tudja elvégezni (pl. műtét, gipszrögzítés), ilyenkor hívjuk fel a kezelőorvosunk figyelmét arra, hogy volt már tüdőembóliánk, vagy mélyvénás trombózisunk! Ilyenkor ugyanis szükséges az alvadásgátló injekció a további problémák megelőzése céljából!

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: Fotó: photostock - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja