SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Testalkatok

Katona Renáta [cikkei] - 2014-03-04
Ma egy agyonnyüstölt témát hoztam.:) Miért ne kövess sablondiétákat? Azért, mert nem lesz hatékony... mivel minden ember más.

Ezt a bejegyzést a jelenlegi tanulmányaim ihlették. Alkalmam nyílt mostanában egész kicsi gyerekek sportfoglalkozásainak megtekintésére. Ahogy ültem és néztem őket megdöbbentett a felismerés, hogy a testalkat típusok már ilyen fiatal korban láthatók, sőt igazán jól el is különíthetők.

Gondolom, ezzel Neked sem mondtam újdonságot. A célom a cikkel még csak véletlenül sem az, hogy „TAKARÓT” adjak a kevésbé lelkes életmódváltóknak, SŐT!
Inkább szeretném felhívni a figyelmet, hogy igyekezzünk adottságainknak megfelelően célt kitűzni, hiszen azt könnyedén elérhetjük, ha teszünk érte.

Az egészséges életmód és a megfelelő mennyiségű mozgás minden ember életében meghatározó kellene, hogy legyen! Testalkattól, genetikától, betegségektől teljesen függetlenül. A saját testalkat ismerete, csak, és kizárólag abban segíthet Neked, hogy eredményesebb legyen a belefektetett energiád, megkíméld Magad a csalódásoktól és az átélt kudarcoktól!

Amikor olyan irreális célokat tűzünk ki magunk elé, amit a testalkatból adódó határaink miatt nem tudunk elérni, akkor az elkeseredés hamar úrrá lehet rajtunk, és feladhatjuk.
Van nekem egy nagyon kedves Barátnőm, igazi vékony testalkatú… és bármennyire szeretnék olyan testalkatot, mint az övé tudom, soha nem lesz. Élhetném az életemet szomorúan emiatt, de nem teszem, mert inkább a sajátomból hozom ki a lehető legjobbat.

Számtalan besorolást ismerünk, a leggyakoribb azonban a Sheldon- féle tipológia. Eszerint három csoport létezik:

  1. Ektomorf (vékony)
  2. Mezomorf (atletikus)
  3. Endomorf (piknikus)

Ez elég rondán hangzik, de ez van, olvasd el az alábbi jellemzést és próbáld megfejteni melyik csoportot erősíted.

1, Az ektomorf:

Vékony, sovány testalkat, keskeny váll, hosszú végtagok, kicsi fej. Testzsír százalék minimális, izomzata nehezen fejlődik, hízásra egyáltalán nem hajlamos, sőt, szinte képtelen. Bizalmatlan, hűvös, merev. Sokak szemében Ő az irigyelt testalkat:) „bármit megehet”

Rendkívül gyors az anyagcseréje, amit kordában kell tartani. Ahhoz, hogy szépen fejlődjön, számára a minőségi táplálkozás a legfontosabb. Naponta 5-szöri étkezés ajánlott.

Ez a típus kerülje a stresszes helyzeteket, tanuljon meg nemet mondani és fordítson kellő figyelmet a pihenésre.

Hogyan végezze az edzéseit? Mindenképp az edzettségi szintnek megfelelően, csökkentse minimálisra az aerob-, és részesítse előnybe a súlyzós edzéseket! Tartson elegendő pihenőt az edzésnapok között!

2, A mezomorf:

Széles, izmos váll, keskeny csípő, erős mellkas és csontozat, erezett végtagok. Testzsír százalék alacsony, izomzata jól fejlett. Lassú, nyugodt, megbízható, katonás.

Erre a testalkatra jellemző, hogy könnyen épít izmokat, viszont a zsír is hamarabb rakódik le, ha nem figyel a táplálkozásra. Amikor észbe kap, akkor viszont könnyen le is adja a gyorsabb anyagcserének köszönhetően.

Változatos edzésterv javasolt a számára, az edzettségi szintnek megfelelően. Az aerob és anaerob edzéseket valamint a táplálkozást a kitűzött célnak megfelelően kell meghatározni.
A táplálkozásban a legfontosabb ezen csoport tagjainak a kiegyensúlyozottság.

3, Az endomorf:

Legömbölyített formák, rövid végtagok, nagy has, derék környékén zsíros, de a csukló és a boka vékony. Hajlamos az elhízásra, a túlsúlyra. Mindez a lassú anyagcsere miatt van, így legfontosabb feladat annak felpörgetése, a táplálkozással és az edzésekkel egyaránt.
Vidám, kényelmes, nyitott, gyakorlatias.

Heti 5 edzésen, a gyakorlatokat az edzettségi szintnek megfelelően végezze, magas ismétlésszámokkal, min. heti 3 alkalommal végezzen aerob edzést, a súlyzó mellett. Az aerob edzés főleg alacsony intenzitású és hosszabb időtartamú mozgás legyen.
A szénhidrátok bevitelét minimálisra kell csökkenteni, növelni az alacsony zsírtartalmú fehérjék fogyasztását. A nap folyamán sokszor (7x) egyen kisebb adagokat.

Arra felhívom a figyelmet, hogy tiszta testalkat típus szinte nem is létezik, de mindenkiben vannak domináns alkati vonások. Ez egy fajta besorolás. Létezik ezen kívül idegrendszeri, emésztő- és hormonrendszeri besorolás. Mindez számtalan variációban, és ez csak néhány a ma ismertek közül.

Anyagcsere típus alapján

  1. Fehérje típus
  2. Szénhidrát típus
  3. Kevert típus

A hormonrendszer szerint besorolás alapján

  1. Agyalapi mirigy
  2. Mellékvese
  3. Pajzsmirigy
  4. Petefészek (csak nőkre jellemző)

Ez remek. Most, hogy megismerted milyen sokfélék vagyunk, talán most már elhiszed, hogy miért nem érdemes valahol talált étrend alapján étkezned és edzésterv alapján edzened!

Ezért mondom azt, hogy mindenki ismerje meg a saját testét, a testének reakcióit és tanulja meg az egészséges táplálkozás alapelveit, ezen ismeretek fényében!

Bármelyik csoport tagja is legyél, fontos a minőségi és elegendő mennyiségű pihenés. Fontos a vitamin és ásványi anyagpótlás és a testsúlyodnak megfelelő minimum folyadékbevitel, ami testsúly-kilogrammonként 30 ml, valamint a MINŐSÉGI táplálkozás!

Katona Renáta


Katona Renáta
Személyi edző, gyermekfitnesz oktató és életmód tanácsadó

Elérhetőségeim:
E-mail:info@centraltrening.hu
Honlap: http://www.centraltrening.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja