SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermeksportok III. - bodyart és boot camp

Katona Renáta [cikkei] - 2017-06-19
Az előző cikkben megtudtuk, milyen hatással lehet egy-egy megmaradt csecsemő reflex a gyermek későbbi fejlődésére, és azt is, hogy az úszás kifejezetten jó mozgásforma az egész pici gyerekeknek. Bármely életkorban végezhető sporttevékenység és rendkívül hasznos, ha valaki tud úszni.

Minden sporttevékenység erősíti az immunrendszert, javítja a mozgáskoordinációt, a kondicionális képességeket. Fontos megjegyezni, hogy minden túlzásba vitt mozgásforma rombolja az egészséget és korai kiégéshez vezethet.

Sajnos manapság az a tapasztalat, hogy sok szülő „versenylovat” szeretne a gyermekéből faragtatni. Pedig nem minden gyermek alkalmas a versenyzésre, és nem is kellene neki erőltetni. Sok esetben azoknak a gyermekeknek kellene igazán valami hatékony és motiváló mozgás, akik egyik „versenyistállóban” sem találják meg önmagukat, és egy idő után nem is szívesen járnak. Próbálkoznak több sportággal, de igazán magát a mozgást sem szeretik meg, hiszen kilógnak a többiek közül, mert túlsúlyosak, mert nincs ritmusérzékük, mert ügyetlenebbek a többi gyermektől, ami egyébként teljesen normális, hiszen nem vagyunk egyformák.

Érdekes tény az is, hogy maguk a gyermekek igen versengők és a fejlődésükhöz szükség van kihívásokra, de nem szükségszerű versenysportolók közé járatni őket. A szülők másik tábora pedig panaszkodik, hogy nincs lehetőség a gyermeket olyan sportfoglalkozásokra hordani, ahol a jó mozgást tanítják meg neki, ahol egy életre megszerettetik vele a rendszeres sportolást.
Persze megint az üzleti részhez értünk, mert a sport az üzlet, és ebbe nem is mennék bele nagyon mélyen, de egy biztos, ha szakmailag nincs jól összerakva a rendszer, a gyermek fogja meginni a levét. (Pl.: egyoldalú terhelést igénylő sportágak esetén elfelejtik a másik oldalt felzárkóztatni, tenisz, golf, küzdősportok.)

Rengeteg mozásforma közül válogathatunk. Mindegyiknek van jótékony és kevésbé hasznos, esetleg ártalmas hatása a szervezetre mind gyermek, mind pedig felnőtt korban. Minden sportághoz maximális testtudat, komoly stabilizáló izomzat, megfelelő erő, rugalmasság és mobilizáció szükséges. Ezeket pedig a gyerek nem a sportág specifikus edzéseken fogja megtanulni.
Ezért én azt javaslom, hogy mielőtt egyesületbe járatnánk a gyermeket, alapozzuk meg a mozgását sokoldalúan fejlesztő tornával. :)

Szerencsére léteznek olyan sportolási lehetőséget, melyek mindezt megadják a gyerekeknek. Ezekről azonban keveset hallottunk. Én most hoztam kettőt.


1. BodyART

Ugyan én bodyART oktatóként elkötelezett híve vagyok a bodyART tréningnek, de örömmel tudatom minden kedves olvasóval, hogy 2017 tavaszától Magyarországon is elérhető a bodyART Kids.

A rendszer a gyermekek ösztönös, veleszületett képességére a mozgás szeretetére építkezik, és az a célja, hogy ezt fenntartsa, hogy az életükben a rendszeres testmozgás iránti lelkesedés természetes maradjon, hogy aztán felnőttkorra igényük legyen a mozgásra. Ezzel pedig hozzásegíti őket a mentális és fizikai jól-lét eléréséhez. A gyermekek a funkcióörömért mozognak, élvezik és szórakoztatónak találják.
A foglalkozások 6-8, 9-11, és 12-14 évesek számára korcsoportonként ajánlott. Az órák minden esetben a bodyART koncepciójából építkeznek (test, lélek, szellem hármasa), kiegészítve a tánc, a harcművészetek, és a deepWORK eszközrendszerével, valamint különböző játékokkal, mindezt az adott korcsoport igényeinek megfelelően.
A rendszeresen végzett bodyART Kids foglalkozásoknak köszönhetően javul a gyermek testtartása, koordinációja, ereje és hajlékonysága. A program tudatosítja a gyermekek légzését és megtanítja nekik megfelelően alkalmazni a relaxáció technikáját. Ezen kívül fejleszti a gyermekek kreativitását és kezdeményezőkészségét, szórakozást nyújt nekik, és ami az egyik legfontosabb, segíthet nekik önmaguk elfogadásában és az egészséges testkép kialakításában, ami a napjainkban egyre gyakoribb és egyre fiatalabb korban jelentkező evés-és testképzavarok megelőzése szempontjából különösen fontos.

Mindezeket a képességeket a gyermekek versenyzés nélkül, a csoport egyenrangú tagjaiként sajátíthatják el, ezáltal az órákon mindannyian sikerélménnyel gazdagodnak, pozitív hozzáállást és önbizalmat kapnak a mozgáson keresztül.


Fotó: bodyART Mozgásstúdió

Továbbá ajánlom szeretettel a VitaKid rendszerét is, ahol szintén az a cél, hogy versengés nélkül tanítsa meg a gyermekeknek a mozgás szeretetét, mely aztán élethosszig tart majd. Ez a rendszer is segíti a testképzavarok kialakulásának csökkentését, hiszen pszichológusuk foglalkozik a gyermekek lelkének egészégével.
Gyógytornász foglalkozik azokkal a gyerekekkel, akiknek erre szükségük van, valamint játékos előadásokat tartanak az egészséges táplálkozásról, így adva komplex szolgáltatást. Különlegesség náluk még az is, hogy a szülők is edzhetnek a gyerekekkel, így is változatosabbá téve a foglalkozásokat. Arról már nem is beszélve, hogy az amúgy is kevés időt, amit a gyermekkel tölthet a szülő, az ezzel az egy órával biztosan hosszabbítható. :)


2. Boot Camp


A VitaKid oktatói megalkották az OVI BOOT CAMP mozgásformát, melyet a gyermekek imádnak.
A Boot Camp alapja az amerikai hadsereg kiképzési módszerei, melyek célja a katonák gyors és hatékony kondicionálása.
Több mint tíz éve indult el ennek a civil lakosság számára kialakított verziója, ami azóta sok új módszertani elemmel bővült. Egyre népszerűbb mozgásforma, ami nem egy új sportág, hanem hatékony módszerek keveréke. Egyes elemeket megtalálhatjuk más sportágak alapozó illetve speciális mozgásfejlesztő időszakában is (pl.: gyorsaság, robbanékonyság, mozgáskoordináció, erő állóképesség fejlesztésénél). A Vitakid SE programjai között több mint egy éve szerepel ennek az ovisoknak kialakított verziója, referencia intézményük a Belvárosi Játékóvoda, ahol immár másfél éve oktatják az ovis tornát.
A tematikát szakképzett edzőik átalakították az életkoroknak megfelelő mozgásfejlesztés követelményeinek megfelelően.

Az ovis korban átlagban elmondható, fő feladat a mozgáskoordináció, az egyensúly, a végtagok összehangolása mozgás közben, az ösztönös mozgásminták fejlődése. Tornánkba ezeknek a céloknak megfelelő feladatokat “csempészünk” bele játékos feladatokon keresztül, melyek ezek mellett jó hangulatú órákat is eredményeznek. Másik cél ezen kívül a gyerekeknek megtanítani, milyen a közösségben való sportolás, hogyan kell együtt, egymást segítve dolgozni. A Boot Campnek minden szinten remek közösségépítő és formáló hatása van, ezt az ovis boot campen is kihasználjuk. Az edzők magasan képzettek (Testnevelés Egyetem), az alapképzéseken kívül speciális képesítésekkel is rendelkeznek.

Több városban és kisebb községben is, így Herceghalomban (Herceghalmi Sportegyesület néven) is működik gyermekek részére létrehozott sportegyesület, ahol szintén magasan képzett testnevelő tanárok, gyógypedagógusok foglalkoznak a gyermekek sokoldalú fejlesztésével, kerülve a versenyszférát. Természetesen azok a gyerekek, akik alkalmasak az sportolásra, és az oktatók lehetőséget látnak meg bennük, van lehetőség a továbblépésre.

Olvasd el a cikk további részeit is:

Sportolás gyerekkorban - hogyan döntsük el, melyik sport a legjobb gyermekünk számára?
Gyermeksportok II. - A babaúszás fejlesztő hatásai

Indexkép: VitaKid sportegyesület

Katona Renáta


Katona Renáta
Személyi edző, gyermekfitnesz oktató és életmód tanácsadó

Elérhetőségeim:
E-mail:info@centraltrening.hu
Honlap: http://www.centraltrening.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja