SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Plusz egy rossz szokás: a kávé

Kókai Kata [cikkei] - 2005-01-23
Ébresztőnek mi sem jobb egy erős feketénél - tartják azok, akik koffein nélkül már szinte fel sem ébrednek. Ugyanakkor a túlzott kávéfogyasztás akár szívproblémákhoz is vezethet.

 

Hazánkban az élvezeti szerek között dobogós helyet érdemelt ki a kávé; néhányan csak különleges alkalmakkor, szertartásszerűen fogyasztják, míg mások számára a mindennapok része.  Ma a kávé Afrikai eredetű gyógynövény, mely kiváló élénkítő szer, s a légcső vérellátását is serkenti. Túlzott mértékű fogyasztása azonban nem ajánlott; pozitív hatása rendszeres fogyasztás esetén kevésbé érzékelhető, s koffein tartalma függőséget okozhat.

Gyógyítás kávéval

A kávé alapvetően gyógynövény, nem pedig mindennapi élénkítő szer. Gyakran alkalmazták menstruációs panaszok, asztma és székrekedés ellen. Továbbá megállapították, hogy a kávé egyes összetevői, mint a nikotinsav, a klorogénikus sav, és a trigonellin megakadályozzák a fogszuvasodást okozó baktériumok lerakódását a fogfelszínen. E gyógyhatás azonban -akárcsak zöldtea esetén- akkor érvényesül, ha cukor nélkül fogyasztjuk.

A kávé okolható a szívbetegségekért?

Már néhány évtizede kimutatták, hogy a kávéfogyasztás növeli a vérzsír szintet, s ez által érelmeszesedést okozhat. Kísérletekkel bizonyították, hogy a kávézás elhagyása után néhány héttel mintegy 13 százalékkal csökken a vér koleszterinszintje. Hasonló hatással bír a kóla, a kakaó és a tea is, a benne található teofillin miatt.  A kávé bizonyítottan szerepet játszik a rák, az infarktus, a cukorbetegség kialakulásában is.

Gyermekek ne fogyasszák!

Míg korábban a fekete ital a felnőttek kiváltsága volt, addig ma egyre több tizenéves is előszeretettel fogyasztja, néhányan nem csupán alkalmanként, hanem rendszeresen. Ma a piac 6 százalékát a 10-19 év közötti kávéfogyasztók teszik ki. Kamaszkorban a kávé és ehhez hasonló serkentőszerek komolyabb problémát ugyan nem okoznak, de az érzékenyebbeknél álmatlansághoz, idegességhez és gyomorproblémákhoz vezethet.  Amellett, hogy a tinédzserek többsége szénsavas üdítőket, kólát, csokoládét is fogyaszt, a kávé a megnövekedett koffein bevitel mellett még ártalmasabb lehet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja