SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tartós megoldás az allergiára – 100 éves az immunterápia

Családinet [cikkei] - 2011-04-07
Az allergia kezelésére alkalmazott immunterápiás módszer bevezetésének 100. évfordulóján az Amerikai Asztma, Allergia és Immunológia Akadémia közleményben foglalta össze az immunterápia történetének legfontosabb állomásait. A kezelés múltját és jelenlegi helyzetét dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosának segítségével tekintjük át.

Himlő és allergia

Talán sosem gondoltuk volna, de az immunterápia tekintetében igenis létezik összefüggés a két betegség közt. A kulcs pedig a himlő elleni védőoltás, melynek működési mechanizmusa az 1911-es évben arra ihlette Leonard Noon és John Freeman kutatókat, hogy az allergia kezelésére is a fertőző betegségek ellen akkoriban már sikerrel alkalmazott védőoltásokhoz hasonló terápiát fejlesszenek ki. A kutatók felfedezték, hogy a szénanáthás tüneteket a pollenek okozzák, s így feltételezték, ha injekció formájában a beteg szervezetébe juttatják az allergén anyagot, akkor az idővel megtanulja elviselni azt, ilyen módon pedig az adott pollen hatására fellépő allergiás reakció is megszüntethető.

100 év tapasztalatai

Az elmúlt száz évben az immunterápiás kezelés is jelentős változásokon ment keresztül. Kidolgozásra került a módszer alkalmazását bemutató szakmai protokoll, illetve több információval rendelkezünk a kezelés hosszútávú hatásairól is. A kezdetben csak injekciós formában létező kezelés ma már szájon át szedhető cseppek, vagy tabletta formájában is elérhető. Bizonyos allergiák esetében azonban továbbra is kizárólag injekciós immunterápiára van lehetőség, ilyen például a darázs-, vagy méhcsípés allergia. Az Egyesült Államokban már megkezdődtek a kutatások, melyek sikerével az immunterápiás kezelés ételallergiás páciensek számára is elérhetővé válhat. Az elmúlt évek alatt a kutatók a kezelés hosszútávú hatásait is vizsgálták, így elmondhatjuk, hogy egy 3-5 éven át alkalmazott terápia hatására 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el. Az immunterápia hosszútávú hatásait vizsgáló kutatások azt is igazolták, hogy kizárólag ez a módszer képes az allergia valódi okára hatni, így nem csak a tüneteket szünteti meg, de segítségével megelőzhető a további allergiák kialakulása és a súlyosabb szövődmények, így például az asztma is.


Itthon is egyre népszerűbb

A nemzetközi sikerek ellenére az immunterápia alkalmazása hazánkban sokáig nem, vagy csak alig terjedt el. Ennek oka egyrészt, hogy míg Nyugat-Európában, így például Németországban vagy Hollandiában magas, 100 százalékos támogatás jár ezekre a szerekre, hazánkban a kezelést jelenleg az OEP nem támogatja.  A betegek a relatíve magasabb költségek ellenére mégis egyre gyakrabban választják az allergia kezelésének ezen formáját, s már az első évben is jelentős sikerekről számolnak be. Az allergia tüneti kezelésére alkalmazott szerek napjainkban már korszerű készítmények, azonban sokan mégis idegenkednek a gyógyszerek szedésétől, vagy a szteroid tartalmú orrspray-k használatától. Sokan pedig az antihisztamin készítmények esetében fellépő mellékhatások miatt keresnek más megoldást a panaszok kezelésére. - számolt be tapasztalatairól dr. Balogh Katalin.

Az immunterápia alkalmazásának pontos részleteiről minden esetben a kezelőorvos dönt, hazánkban a kezeléseket kizárólag allergológus szakorvos végezheti.

www.allergiakozpont.hu                                    

Fotó: Louise: Not you again

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja