SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Autizmus-hírek a tudomány világából

Családinet [cikkei] - 2011-04-06
Április 2-án emlékeztek meg országszerte az autistákról. Nekünk az "Esőember" vagy a "Forest Gump" sztereotípia jut eszünkbe róluk, pedig ugyanolyan emberek, mint mi. A különbség csak annyi, hogy segíteni kell őket abban, hogy eligazodjanak a világban. Az autizmus egy olyan betegség, mely hátrányosan befolyásolja az érintett kommunikációs és szociális interakciós képességét. Összegyűjtöttünk néhány hírt amelyek reményt jelenthetnek a betegség kezelésében.

Autizmus és a Tesztoszteron

Az autizmussal kapcsolatosan már több felelős gént is azonosítottak. A gének kapcsolatát és a környezeti tényezők megbetegítő együtthatását azonban még nem sikerült felfedni. Egy hormon, melynek az autizmushoz is köze van, nőknél tompítja az empátiát. A kutatók feltételezik, hogy a különösen „férfias” agy az anyaméhben juttatja a hormont a magzat szervezetébe. Ezt támasztja alá az a tény, miszerint jóval több autista férfi él a világon, mint nő.

Az érzelmek felismerése

A tesztoszteron fokozott jelenléte csökkenti a nők beleérző képességét, és jelentősen hozzájárul az autizmus kialakulásához. A Cambridge-i és Utrecht-i egyetem kutatói ezt egy kísérlettel igazolták: kis mennyiségű tesztoszteront (férfi nemi hormont) adtak be nőknek. Arckifejezéseket ill. hangulatokat kellett megítélniük. A hormon beadása után pontatlanabbak voltak a válaszok.


A hölgyek jobban olvasnak a gondolatokban. Pontosabban felismerik, milyen hangulatban van egy fotón látható személy. A beadott tesztoszteron jelentősen csökkentette a kísérletben résztvevő nőknél ezt a képességet.

A kéz is árulkodik a nemi jellegekről

A férfiak mutató ujja jóval rövidebb a középső ujjuknál. Nők esetében közel megegyezik a két ujj hossza, esetleg hosszabb a mutatóujj. Ez arra vezethető vissza, mennyi tesztoszteron jutott a magzat szervezetébe. Azoknál a hölgyeknél, akiknél a hormon leginkább eltorzította az érzelmek megítélését, „férfias” volt az ujjak hossza…

Fotó: tululli: Noah


A kutyák az autisták segítőtársai

A testvérek közötti kis korkülönbség növelheti az autizmus kockázatát

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja