Károsíthatja a gyermekek egészségét a renoválás
Első lépésként érdemes átgondolni, hogyan oldhatók meg úgy a munkálatok, hogy azok ne jelentsenek veszélyt a gyermekek számára, és a vállalkozónál is érdemes tájékozódni, milyen tartalmú festéket, ragasztóanyagokat, faimpregnáló szereket fog használni.
A házipor magas ólom- és azbeszttartalmú lehet!
Különösen a házilag kivitelezett felújításoknál nincsenek tisztában vele az emberek, hogy milyen veszélyes anyagokat tartalmazhat a munkák közben keletkezett por. A régebbi építésű házaknál alkalmazott lakkok, festékek, szigetelések és egyéb építőanyagok mérgező anyagokat, például ólmot, azbesztet és polimer klórozott biphenil vegyületeket tartalmazhatnak.
A régi házakban akár 200 kg ólom is előfordulhat
Bár a mai festékek már nem tartalmazhatnak ólmot, a korábbi építkezési gyakorlat örökségeként azért benne van a falakban. Az 1930 előtt épített házakban a falfesték és az ablakokra felvitt máz akár 200 kg ólmot is tartalmazhat – állapították meg kanadai kutatók. Ha nem alkalmaznak megfelelő takarást, nem szellőztetnek kellő gyakorisággal, a házipor lerakódhat a lakásban. Különösen a kevésbé tehetősebb családok a veszélyeztetettek, mert ők nem mindig megfelelő állagú lakásokba költöznek be.
A gyerekek – és a magzatok – védtelenebbek
Ez azért lehetséges, mert a gyermekek szaporábban lélegeznek és gyorsabb az anyagcseréjük. Kezüket gyakrabban viszik a szájukhoz, szerveik még folyamatosan fejlődnek, ezért sérülékenyebbek – különösen érvényes ez az agyukra. De még náluk is jobban kell védeni az anyaméhben növekedő magzatokat. Míg az azbeszt a légzőszerveket károsítja, az ólom már egészen csekély mennyiségben is agykárosodáshoz vezethet. Okozhat tanulási zavart, halláskárosodást, növekedési problémákat, hiperaktivitást.
Bruce Lanphear a montreáli Simon Fraser Egyetemen dolgozó környezeti károk megelőzéséért felelős szakember a következő adatokat adta közre: „a gyermekek szervezetének ólomterhelése 30 százalékban a háziporra és a szennyezett talajra, 20 százaléka az ivóvízre, a maradék pedig egyéb tényezőkre vezethető vissza”. A régi lakkok, festékanyagok mellett az elavult vízvezetékek is jelentős veszélyforrást képeznek, ólomtartalmuk miatt.
Forrás:http://pressetext.com/news/090921028/
Fotó: ChaccoBlue
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: