SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szemjóga minden nap - 1. rész

Bozsó Zsuzsanna [cikkei] - 2011-03-07
Sokat számítógépezel, munkád, szabadidőd monitor elé köt? Estére ég és szúr a szemed, megfájdul a fejed! Nem látsz jól messzire, esetleg közeli munkánál homályosodnak el a betűk? Ahogy telnek az évek egyre messzebbre tartod az olvasni valót? Nem kell így lennie!
Szemjóga minden nap - 1. rész

Ez egy olyan cikksorozat a szemjógáról, amely sok gyakorlattal és jó tanáccsal, szolgál látásunk megőrzése, illetve javítása érdekében. Ne feledd el, miután elolvastad, a gyakorlatokat Neked kell elvégezned, életmódodban a változtatásokat Neked kell megtenned!!A szemjóga komplex öngyógyító módszer, megfelelő lazítás után megtornáztatjuk, és megerősítjük a szemizmokat. Légző gyakorlatokkal és az akupresszúrás pontok kezelésével fokozzuk a vérkeringést, gyógynövények, gyógyfüvek használatával, helyes nézési szokások kialakításával javítjuk látásunkat.

Szemünk anatómiai felépítése:
Ahhoz, hogy értőn tudjuk kezelni magunkat, legalább dióhéjban, de ismernünk kell szemünk felépítését, és működését.  

szemanatomia

A szemgolyó kb. 2,5 cm átmérőjű, kissé lapított gömb alakú test, a szemüregben.
A szemgolyó három burokból áll:

 1. Külső burok  - feladata a szem védelme.
A rostos, kötőszövetes ínhártya, melyet szemfehérjeként ismerünk. A szem belsejében uralkodó nyomás tartja feszesen. Idős korban a lerakodó zsírszemcséktől sárgás színű lesz. Elülső nyílásába óraüveg szerűen illeszkedik a szaruhártya. Teljesen átlátszó, érzőideg végkészülék, ez biztosítja, hogy a leggyorsabb szervünk. CORNEA REFLEX, a legkisebb érintésre is zárul. A szaruhártya egyenetlensége fénytörési hibát, asztigmiát okoz. Tünete a homályos látás, fejfájás, a szem gyors elfáradása távolra, és közelre jelentkezhetnek a panaszok.

2. Középső burok - feladata a táplálás, ezért gazdag érhálózattal rendelkezik.
Iris, (szivárványhártya), kettős beidegződésű. A benne lévő pigment sejtek száma és elrendeződése adja a szemünk színét. Ha kevés a pigment sejt, áttűnnek az alatta lévő erek, piros színt kölcsönözve a szemnek, ők az albínók.

Pupilla, a szivárványhártya közepén elhelyezkedő kb. 4 mm átmérőjű kerek nyílás, mely a szembe érkező fényerőt szabályozza. Sötétben kitágul, világosban összeszűkül. Ezt a mozgást, a szivárványhártyában elhelyezkedő gyűrűs izom végzi. Sugártest, mely kettős szerepet tölt be. Érfonatai termelik a csarnokvizet (tápláló folyadék), és fontos szerepe van a szemlencse formájának szabályozásában.

Szemlencse, kétszer domború (bikonvex) test, a szem fő fénytörő közege, közvetlenül az Iris (szivárványhártya) alatt fekszik. Elhomályosodása, a szürkehályog.

3. Belső burok - ingerfelvevő funkcióval rendelkezik.
Ez az ideghártya, vagyis a retina, melyben fényérzékeny receptorok vannak. A csapok és pálcikák felveszik és átalakítják a fényingert idegi ingerületté, hogy a látóideg az agykérgi központba továbbíthassa. A retinán, a sárga folt közepén a Fovea centralisban fordított, kicsinyített, éles képet kapunk. A retina jó működéséhez nagyon sok tápanyagra, oxigénre van szüksége. Tartós oxigénhiány vakságot okoz.

Szemmozgató izmok a megfelelő szemmozgáshoz.
Szemgolyónk mozgatását hat pár különböző izom végzi, négy egyenes, két ferde. A két szemgolyónk mozgása optimális esetben rendezetten és egyszerre működik.
A szemmozgató izmok a szemüreg falán erednek és a szemgolyón tapadnak. Jelentős feladatot kapnak látásélességünk megőrzésében, illetve annak javításában.

A fény fontos szerepet tölt be életünkben. A fény hordozza számunkra a vizuális információt. A fény természetes közegünk, mégis sokan vannak, akiknek fájdalmat okoz a fény, esetleg fényérzékenyek lesznek. Ilyenkor kerül elő a napszemüveg, vagy kezdünk el hunyorogni, amitől megfeszülnek a szemizmok, és nem utolsó sorban a szem körüli szarkalábak is elmélyülnek.

A napszemüveg viselését ne vigyük túlzásba. Mivel sötét ernyőt vonunk a szemünk elé, a pupilla nagyra tágul, beengedve ezzel a nap káros sugárzását, emellett pupillareflexünk működését is ellustítja. Orvosi javaslatra viseljük, különben szélsőséges esetben hordjunk csak napszemüveget, és az is UV szűrős legyen, vakító hó, vagy erős napsütésben, autóvezetés közben. Szoktassuk szemünket a napfényhez, erősítsük meg gyakorlatokkal.

A következő gyakorlat segít, hogy fokozatosan a fényhez szoktassuk szemeinket, hogy ismét élvezhessük a napfényt.

Napoztatás:
Fordítsuk arcunkat a nap felé úgy, hogy a sugarak egyenesen a csukott szemhéjra essenek. Azonnal kezdjük el forgatni fejünket lassan egyik oldalról a másikra. Csukott szemhéjunk alatt mozgassuk szemünket fel-le, mintha pislognánk. Közben ne vegyünk néhány mély, lassú lélegzetet.

Amennyiben a szemünk előtt zöld fény jelenik meg, hagyjuk abba a gyakorlatot, és palmírozással (tenyerezéssel) lazítsuk ki szemünkből a feszültséget. (lásd előző cikk)
Télen, vagy borult időben „egezhetünk”. A gyakorlatot hasonlóan végezzük, de most nyitott szemeinkkel pislogunk az ég felé, miközben folyamatosan forgatjuk a fejünket. Esőben, bent a szobában, infra lámpát is használhatunk, ilyenkor két méterre állítsuk a lámpát, és természetesen SOHA NE NÉZZÜNK BELE A KÖZVETLEN FÉNYFORRÁSBA.! NE NAPOZTASSUK A SZEMÜNKET SZEMÜVEGBEN VAGY KONTAKTLENCSÉBEN! SZEMÜNKET FOLYAMATOSAN ZÁRVA KELL TARTANI!

Következő lépés, hogy a napoztatást és palmírozást felváltva végezzük. Leghatékonyabb, ha 2-2 percet, háromszor ismételve, idővel, ahogy mindjobban hozzászokik a fényhez a szemünk, fokozatosan növelhetjük a napoztatás időtartamát.


    Kellemes gyakorlást kívánok!

 

Fotó: Guiri R. Reyes: Eye

Szemjóga minden nap - 2. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja