SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mozgás, jóga a látás megőrzéséért!

Bozsó Zsuzsanna [cikkei] - 2010-12-03
Szemünk apró izmait karbantarthatjuk rendszeres szemjógával
Mozgás, jóga a látás megőrzéséért!

„Féléves szemjógával, másfél dioptriás szemüveget raktam le.”

Weninger doktort idézve „a jóga szerepe éppen az, hogy hármasságunk - testünk, kedélyünk és szellemünk - egyformán vegyen részt életünk kialakításában, azaz minden mozdulatunkban, arckifejezésünkben, testtartásunkban, leheletünkben, érzésünkben, „Életünk legyen teljes!”
A jóga tehát nem csupán ászanák egymás után végzett sorozatát, hanem egyfajta látásmódot, életvitelt jelent.
Így a szemjóga sem a gyakorlatok gyors elvégzéséről szól. Sokkal inkább, hogy összhangba kerüljünk önmagunkkal, hogy megértsük testünk működését, hogy kialakítsunk egy testtudatot, megtaláljuk a harmóniát önmagunk és a környezetünk között.
Dr. W. Bates amerikai szemorvos, közel száz éve dolgozta ki a látásjavításnak ezt az alternatív lehetőségét, klinikai tapasztalatára és a több ezer éves indiai, kínai, tibetii gyógyászatban elért eredményekre alapozva, amelyet M. Schneider természetgyógyász fejlesztett tovább. Magyarországon több évtizede dolgoznak és végzik hatékony látásjavító tevékenységüket képzett szemtrénerek. Én is ezt a bevált módszert követem.
Az eredmény azonban a gyógyulni vágyó kitartásán és elszántságán is múlik. Mivel ez egy öngyógyító módszer, mindenkinek a saját kezében van a lehetőség. A szemtréner ismerteti a módszert, megmutatja a gyakorlatokat, de azokat elvégezni, esetleg életmódot váltani, mindenkinek saját magának kell.
Tapasztalatom azt mutatja, hogy a csoportfoglalkozások eredményesebbek. A csoportnak ugyanis ereje van. Hasonló bajokkal küzdők beszélhetik meg problémájukat, akár a betegségre vonatkozóan, akár a felmerülő kérdésekre keresünk választ, egymás között bizalmasabban vagyunk. Az elért eredmények pedig, ösztönzőleg hatnak a másikra. A csoportfoglalkozást megelőzi egy személyes állapotfelmérés, mert a gyakorlatokat személyre, problémára szabottan állítjuk össze.
A jó látás nemcsak szemünk, mint optikai szerv hibátlan működésének köszönhető. Látásélességünk alakulását fizikai, érzelmi és mentális hatások befolyásolják.
Fizikai okokat vizsgálva, el kell fogadnunk, hogy a szem testünk szerves része. Ereken, idegeken keresztül kapcsolatban van egész szervezetünkkel. Így érhetővé válik, hogy a testünket károsító tényezők, látásunkat is befolyásolják. A környezetszennyeződés, egészségtelen életmódunk, (táplálkozás, vitaminok), testmozgás hiánya, elégtelen légzés-, helytelen nézési szokásaink, és nem hagyhatjuk figyelmen kívül a stressz testünket károsító hatását sem.
Érzelmi okokat tekintve, intenzív negatív érzelmek átélésekor, mint a düh, félelem, mély bánat, nem múló gyász, szinte azonnali látásromlást eredményez. Ezt szólásainkban is megtaláljuk, pl.: „Nem lát a haragtól”. Ha állandósul ez az érzelmi állapot, vagy túl gyakran ismétlődik, a látásromlás is maradandóvá válhat.
Mentális tényezőként, értelmünk segíthet és árthat is állapotaink változásaiban. Visszatarthat a látásjavulásban, ha nem hiszünk benne, de a pozitív gondolkodás sokat segíthet. Meg kell szabadulnunk önkorlátozó hiedelmeinktől, le kell győznünk azt a tévhitet, hogy látásunk nem javulhat.

A szemjóga foglalkozáson:

  • különböző technikákkal megszüntetjük testünkben, szemizmainkban az elsősorban stressz okozta feszültséget, blokkokat,
  • fokozzuk a vérkeringést, hogy elegendő tápanyaghoz juttassuk az ideghártyát.
  • megerősítjük szemizmainkat, hogy nagyobb legyen a teherbírásuk.
  • kialakítjuk helyes nézési szokásainkat, megbeszéljük a szem védelmét szolgáló vitaminokat, ásványi anyagokat
     

A legtöbb szembetegségre van ismert alternatív gyógyító technika, ezek hatékonysága függ a betegségtől, mértékétől és ennek függvényében, változik a gyakorlatok végzésének ideje is, ez mindig egyéni. Az első foglalkozás után már tapasztalható változás, de tartós javulás eléréséhez mindenképpen hónapokban kell gondolkozni, napi fél óra gyakorlással.
Ez az öngyógyító módszer alternatívát nyújt a szemüveg mellé. Mindig öröm számomra és a módszer alkalmazásának eredményességét bizonyítja, amikor pozitív visszajelzést kapok, mégis a saját tapasztalatom a legmeggyőzőbb: féléves szemjógával, másfél dioptriás szemüveget raktam le.
A szemjóga alapgyakorlata a palmírozás, ezt megelőzésként is ajánlom. Ez az a módszer, ami minden szemprobléma esetén alkalmazható. Megnyugtatja a szemet, kilazítja a szem-, és arcizmokat.

Tenyerezés (palmírozás)
A tenyerezés a szemjóga alapgyakorlata, melynek végzése min. 10 perc.
Amikor azonban, fáradt a szemünk, munkavégzés közben néhány perces tenyerezés is sokat segít, hiszen ez, az egyik legjobb módja annak, hogy megpihentessük a szemeinket.
Gyakorlat leírása:
Keressünk egy nyugodt helyet, ahol nem zavarnak meg minket, hallgathatunk közben kellemes, lágy zenét, ami segíti ellazulásunkat. Kényelmesen helyezkedjünk el, könyökünket támasszuk meg, legjobb egy asztal lapján. Dörzsöljük össze kezeinket, hogy jól átmelegedjenek, majd hajlítsuk meg kissé csésze alakban és így, fedjük be csukott szemeinket. Vigyázzunk arra, hogy ne nyomjuk meg a szemgolyókat és igyekezzünk kizárni a lehető legtöbb fényingert.
Az orrunkon keresztül vegyünk néhány mély lélegzetet.
Gerincünk legyen egyenes, izmaink lazák, légzésünk lassú és egyenletes. Most ne gondoljunk a problémákra, az elmaradt, vagy előttünk álló feladatokra. Gondolatban jelenítsünk meg egy nyugodt, békés helyet, ahol szívesen időzünk.
Amikor testünk, és gondolataink is megnyugodtak, képzeljünk el szemeink előtt és magunk körül mély, bársonyos feketeséget. A teljes sötétség, feketeség megvalósításával pihentetjük és regeneráljuk az ideghártyát, emellett a szem izmait is ellazítjuk.
Ha időnk engedi, végezzük ezt a gyakorlatot a lehető legtovább és legtöbbször.
Amennyiben úgy véli a kedves Olvasó, hogy szívesen venne részt vezetett szemjóga tréningen, látogasson el a Napszikra Stúdió honlapján a csoportfoglalkozások menüpontra, ahol már a tréningek részleteit is megtalálhatja aktuálisan.


Bozsó Zsuzsa szemjóga-tréner / Napszikra Terápiás Stúdió Bp.
http://www.napszikra.hu/terapeuta/bozso-zsuzsanna/szemjoga-trening

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja