SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Edzés a vízben

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-03
A várandósság kilenc hónapja nagy mértékben megterheli a kismama szervezetét, azonban mozgásra ekkor is szükség van.

A kismamák szervezetének teljesen más igénye és lehetősége van a mozgásra. Fontos, hogy a baba védelme mellett a várandós nő szervezete sem károsodhat. A legtöbb tornagyakorlat, a megerőltető edzések erősen igénybe vehetik a gerincet, az egyébként is nagy megterhelésnek kitett derék- és hátrészt, így ezek védelmére is ügyelni kell.

Ma már többféle gyakorlat –jóga, kismama tréning, baba-mama edzés- nyújt segítséget a várandós nők, illetve az apró babájuk mellett mozgásra vágyó nők számára. Az aquafitnesz, vagyis a vízben végzett torna is egy ezek közül. A jógával ellentétben nem tartalmaz bonyolult mozgássorokat, ugyanakkor a vizes környezetnek köszönhetően nem teszi ki nagy megterhelésnek a gerincet, s az izületeket.

Más vízi sportokkal ellentétben még úszástudást sem igényel, hiszen a derékra csatolt lebegtető öv nem csak a gerinc támasztéka, de a víz felszínén is tart. Szülés után, s a várandósság idején egyaránt ideális mozgáslehetőséget biztosít.

Az aquafitnesz eredete

Glenn McWalters, egy amerikai tengerészgyalogos súlyos sérülést szenvedett a Vietnámi háborúban. Az orvosok nem láttak reményt sérült lábai megmentésére, ő azonban nem adta fel a küzdelmet. Tisztában volt vele, hogy a vízben a testsúly könnyebbnek tűnik, így az izületek sem esnek olyan nagy megterhelés alá, mint normál környezetben.

Hamarosan nekilátott az addig nem ismert módszer kialakításának, s végül teljesen rendbe hozta lábait. Módszere azonban nem maradt rejtve a nagyvilág előtt; sikert sikerre halmozott. Kezdetben híres táncosok vették igénybe segítségét, akik gyakori izomsérüléseik miatt rehabilitációra kényszerültek.

Később már erőnléti edzésként, s a jó közérzet javítására is alkalmazták. Hamarosan az egészségügy is felfigyelt McWalters tevékenységére, s egyre több helyen alkalmazták rehabilitációra a vadonatúj módszert, s szinte minden esetben teljes volt a siker.

A vízben történő edzés gyógyhatása

Szülés után sok kismamában felmerül a kérdés, mikor kezdhet el újra sportolni. A szervezetet megterhelő nagy esemény után minden esetben lassan, fokozatosan kell elkezdeni a sportot, ezért a megterhelő gyakorlatok kezdetben nem ajánlottak. A vízben történő foglalkozások kevésbé terhelik meg az izületeket, s a gerincoszlopot, így az úszás, s az aquafitnesz ideális szülés utáni edzésforma.

Az auafitnesz az úszással szemben nem csak egyes izomcsoportokat mozgat meg. A néhány gyakorlatból álló edzés a test teljes izomzatát egyenletesen, megerőltetés nélkül erősíti, emellett az általános közérzetet is javítja.

Az aquafitnesz jótékony hatása:

Reumás panaszok kezelésére alkalmas
Gerinc- és izületi problémákra segítséget nyújt
Javítja a vérkeringést, az emésztést
Javítja az általános közérzetet
Segít a helyes testtartás elsajátításában
Erősíti a szervezetet, javítja az állóképességet

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja