Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen
A homoktövis (Hippophae rhamnoides) vadontermő változata több, mint ezer éve őshonos. Észak–Portugáliától a Pireneusokon át, végig az Alpok nyúlványain, délen a Balkánon, egészen Törökországig és onnan keletre, Koreáig, Japánig, mindenütt megtalálható, így Magyarországon is. A VIII. században már ismert volt, és tibeti gyógyszerként említették. A legrégebben használt gyógynövények közé tartozik, az egészség tárának is hívják. Nagyon jól alkalmazkodik a különböző talajban, nem válogatós növény. Az iránta való érdeklődés annyira megnőtt, hogy nemcsak vadontermő gyógynövényként szedik, hanem kertek dísze is a csodálatos piros bogyójával. Télen a madarak kedvelt csemegéje.
A homoktövis bogyója magas C vitamintartalommal rendelkezik. Ha az összes homoktövis bogyóját össze lehetne gyűjteni, akkor elég lenne a világ C-vitamin szükségletének kielégítésére. A vitaminszegény időszakban ajánlatos a homoktövis fogyasztása. Az egészségünk megvédésének érdekében napi 50 mg C-vitaminra van szükségünk. Száznál több biológiailag aktív komponense különösen népszerű és eredményes a gyógyászatban.
A homoktövis bogyója tartalmaz:- vízben oldódó B-vitamint
-zsírokban oldódó
- A-provitamint,
- E-vitamint
- Kalciumhoz kötődő savak
- Nyomelemet, életfontosságú elemeket
Gyógyhatása: - immunerősítő
- javítja a szívműködést
- gátolja bizonyos tumorok kialakulását
- a sugárterápia által kiváltott károsodásokat enyhíti
- gyógyítja a gyomorproblémákat
- gyógyítja az égési sebeket
- gátolja a kezdődő hajhullást
- gátolja a korai ráncosodást
- zsíroldó hatásánál fogva kitűnő fogyasztó
- stresszoldó
Gyógyításra elsősorban a terméshús kivonatát, a hidegen sajtolt olaját használják. Leveleiből főzött tea általános roboráló hatással rendelkezik. Termését az érés elejétől gyűjtik az első fagyokig, melyek mélyhűtéssel tárolhatók, de ezeket gyorsan fel kell dolgozni, mert C-vitamin-tartalmuk szobahőmérsékleten gyorsan csökken.
Készíthetünk belőle kompótot, gyümölcslevet, lekvárt, dzsemet. A leghatásosabb felhasználás azonban, ha kis adagokban lefagyasztjuk. Így mindig a fogyasztásnak megfelelően tudunk belőle elővenni. A frissen szedett bogyókat fogyaszthatjuk úgy is, ha kipréseljük a levét és egy kis mézet csepegtetünk rá.
Mindazok számára ajánlatos a fogyasztása, akik különböző fertőzésekkel küszködnek. A felnőttek és a gyermekek számára egyaránt erősítőként és táplálékkiegészítőként ajánlatos a homoktövisbogyóból készült termékek fogyasztása. Mellékhatása nem ismeretes. Gyógyító hatását klinikai vizsgálatok igazolták.
Készíthetünk belőle krémeket bőrproblémákra
Készítés: a frissen préselt homoktövis levét csepegtessük körömvirág kenőcsbe,/1 gramm kenőcsbe 10 cseppet/ és naponta háromszor kenegessük vele a beteg bőrfelületet.
Korai bőrráncosodásra arcpakolás
Készítés: 1 g élesztőt keverjünk el 1 kávéskanálnyi kefirben, és adjunk hozzá 10 csepp homoktövislevet. Kenjük be az arcunkat, és 30 percig hagyjuk rajta. Langyos vízzel mossuk le. Az eredmény nem marad el, bőrünk bársonyos és sima lesz.
Anzsel
Közösségi hozzászólások: