SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Németh Ági [cikkei] - 2004-11-21
Homoktövis /Hippophane Rhamnoides/.A homok aranyának nevezik, a legelterjedtebb bogyós cserje, legnagyobb a C-vitamin tartalma és a tibeti gyógyítók már ezer éve ismerik a gyógyhatását és alkalmazzák.



Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

A homoktövis (Hippophae rhamnoides) vadontermő változata több, mint ezer éve őshonos. Észak–Portugáliától a Pireneusokon át, végig az Alpok nyúlványain, délen a Balkánon, egészen Törökországig és onnan keletre, Koreáig, Japánig, mindenütt megtalálható, így Magyarországon is. A VIII. században már ismert volt, és tibeti gyógyszerként említették. A legrégebben használt gyógynövények közé tartozik, az egészség tárának is hívják. Nagyon jól alkalmazkodik a különböző talajban, nem válogatós növény. Az iránta való érdeklődés annyira megnőtt, hogy nemcsak vadontermő gyógynövényként szedik, hanem kertek dísze is a csodálatos piros bogyójával. Télen a madarak kedvelt csemegéje.

 

A homoktövis bogyója magas C vitamintartalommal rendelkezik. Ha az összes homoktövis bogyóját össze lehetne gyűjteni, akkor elég lenne a világ C-vitamin szükségletének kielégítésére. A vitaminszegény időszakban ajánlatos a homoktövis fogyasztása. Az egészségünk megvédésének érdekében napi 50 mg C-vitaminra van szükségünk. Száznál több biológiailag aktív komponense különösen népszerű és eredményes a gyógyászatban.

 

A homoktövis bogyója tartalmaz:- vízben oldódó B-vitamint

                                                         -zsírokban oldódó

                                                         - A-provitamint,

                                                         - E-vitamint

                                                         - Kalciumhoz kötődő savak

                                                         - Nyomelemet, életfontosságú elemeket

 

Gyógyhatása: - immunerősítő 

                       - javítja a szívműködést

                       - gátolja bizonyos tumorok kialakulását

                       - a sugárterápia által kiváltott károsodásokat enyhíti

                       - gyógyítja a gyomorproblémákat

                       - gyógyítja az égési sebeket

                       - gátolja a kezdődő hajhullást

                       - gátolja a korai ráncosodást

                       - zsíroldó hatásánál fogva kitűnő fogyasztó

                       - stresszoldó

 

Gyógyításra elsősorban a terméshús kivonatát, a hidegen sajtolt olaját használják. Leveleiből főzött tea általános roboráló hatással rendelkezik. Termését az érés elejétől gyűjtik az első fagyokig, melyek mélyhűtéssel tárolhatók, de ezeket gyorsan fel kell dolgozni, mert C-vitamin-tartalmuk szobahőmérsékleten gyorsan csökken.

Készíthetünk belőle kompótot, gyümölcslevet, lekvárt, dzsemet. A leghatásosabb felhasználás azonban, ha kis adagokban lefagyasztjuk. Így mindig a fogyasztásnak megfelelően tudunk belőle elővenni. A frissen szedett bogyókat fogyaszthatjuk úgy is, ha kipréseljük a levét és egy kis mézet csepegtetünk rá.

 

Mindazok számára ajánlatos a fogyasztása, akik különböző fertőzésekkel küszködnek. A felnőttek és a gyermekek számára egyaránt erősítőként és táplálékkiegészítőként ajánlatos a homoktövisbogyóból készült termékek fogyasztása. Mellékhatása nem ismeretes. Gyógyító hatását klinikai vizsgálatok igazolták.

 

Készíthetünk belőle krémeket bőrproblémákra

Készítés: a frissen préselt homoktövis levét csepegtessük körömvirág kenőcsbe,/1 gramm kenőcsbe 10 cseppet/ és naponta háromszor kenegessük vele a beteg bőrfelületet.

 

Korai bőrráncosodásra arcpakolás

Készítés: 1 g élesztőt keverjünk el 1 kávéskanálnyi kefirben, és adjunk hozzá 10 csepp homoktövislevet. Kenjük be az arcunkat, és 30 percig hagyjuk rajta. Langyos vízzel mossuk le. Az eredmény nem marad el, bőrünk bársonyos és sima lesz.

 

 

Anzsel

 

 

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja