SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Azok a rejtélyes E-számok

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-15
Színezék, csomósodást gátló anyag, tartósítószer… Sokszor azt sem tudjuk mennyire káros lehet egy zacskós leves elfogyasztása. Szinte minden ételünk tartalmazza az ismeretlen E-számokat, s ha nem figyelünk oda kellőképpen, akár komoly problémát is okozhatnak.

 

Mivel az E-számokról eddig szinte csak akkor esett szó, ha mérgező- vagy allergén anyagként emlegették őket, valójában nem is vagyunk tisztában jelentésükkel. E-számmal rendelkezik a C-vitamin, és a kurkuma is, mely nyilván nincs káros hatással a szervezetre. De megtalálhatjuk ugyanitt a likopint is, melyet a paradicsomból nyernek, s rákmegelőző hatású.

Ugyanakkor a színezékek listáján szerepel például az alumínium, az arany és az ezüst is. Ezeket legtöbbször cukorkák díszítésénél alkalmazzák.

 

Az E számok csoportjai

 

  • Színezékek (E100-E180)
  • Tartósítószerek (E201-E285)
  • Antioxidánsok (E310-E321)
  • Savanyúság szabályzók (E510)
  • Ízfokozók (E620-E625)
  • Csomósodást gátló anyagok (E907)
  • Édesítőszerek (E951-E959)

 

Talán a színezékek között található a legtöbb ártalmatlan anyag, itt ugyanis sokszor a paradicsomból kivont likopint, vagy más zöldségekből nyert karotint alkalmazzák. Időről-időre felbukkannak rémhírek, és listák, melyeken a mérgezőnek kikiáltott adalékanyagok szerepelnek. Persze ezek legtöbbször magánkezdeményezések, egy-egy kutatóintézet vagy kórház neve mögé bújva ismeretlenek riogatják szegény vásárlókat.

 

Arról nem beszélve, hogy a listán leginkább a gyorsételeket (zacskós leves, pudingok) igyekeznek veszélyesnek feltűntetni, holott bármelyik vásárló elmondhatja: míg egy pudig csupán egy adalékanyagot tartalmaz, addig a Tesco gazdaságos májkrémben tizet is találhatunk!

 

Maguk az adalékanyagok, ha egészséges ember fogyasztja őket, legtöbb esetben nem járnak mellékhatással. Az étel- vagy gyógyszerallergiával, illetve más betegséggel küzdőknek viszont külön figyelmet kell fordítani az E-számokra! Példaként az E210 fogyasztása kerülendő az aszpirin érzékenyek számára, mert súlyos allergiát válthat ki. Természetesen ezt egyetlen étel címkéjén sem közlik.

 

És azt sem, hogy a legtöbb adalékanyag allergiás reakciót, vese- és májbetegséget, ájulást okozhat. Tehát, ha a gyártó köteles feltűntetni a címkéken az E-számokat, akkor mindent megtett? Egyáltalán nem. A vevőknek tájékoztató füzetre lenne szükségük ahhoz, hogy a több mint ezer adalékanyag közül kiszűrhessék a rájuk nézve káros anyagokat.

 

Linkek

 

Az E-számok káros mellékhatásairól:

http://www.hazipatika.hu/tools/enum?info=1

Az E-számok részletes listája:

http://www.sohagabor.hu/veggie/e.html

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja