SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Aranyér betegség: a megelőzés már gyermekkorban elkezdődhet

Családinet [cikkei] - 2009-07-09
Az aranyér kialakulásában az örökletes tényezők mellett fontos szerepet játszanak életviteli tényezők is. A panaszok elsősorban felnőttkorban jelentkeznek, de a megelőzést már gyermekkorban el lehet kezdeni.

Szülőként, ismerve a bajok forrását számos betegségtől megóvhatjuk gyermekünket, az örökletes betegségek ellen a táplálkozás és életvitel tudatos alakításával védekezhetünk. Az aranyér betegség jó példa arra, hogy a megelőzés milyen fontos szerepet játszhat egy betegég elkerülésében. Az aranyeres panaszok civilizációs betegségnek tekinthetők, - a felnőtt lakosság közel 40 százalékát érintő probléma -, hiszen kialakulásukban számos olyan tényező játszik szerepet, melyek napjainkban jellemzőek. - hívja fel a figyelmet dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical belgyógyász, angiológus orvosa.

Fájdalmas tünetek
Az aranyeres csomók a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, melyek az előrehaladottsági állapottól függően, viszkethetnek, kitüremkedhetnek, begyulladhatnak, vérezhetnek, néha vérrög képződhet bennük, és ilyenkor rendkívül fájdalmassá válnak. Kialakulásukban az örökletes tényezők mellett szerepet játszik a vénás elfolyás nehezítettsége a fokozott hasüregi nyomás miatt (például székrekedés, nehéz súlyok emelése, nők esetében a terhesség), ülő munka, elhízás, mozgáshiány, rostszegény táplálkozás.
A már kialakult aranyeres csomók kezelése állapottól függően lehet konzervatív vagyis életmódviteli, illetve gyógyszeres, vagy sebészi. Fontos tudni, hogy az aranyeres tünetek, elsősorban a vérzés számos egyéb megbetegedés, például a végbélrák tünete is lehet, így nem szűnő panaszok esetén mindenképpen forduljon szakorvoshoz.

Szabályozott napi ritmus
Az aranyér megjelenésében jelentős szerepet játszik az örökletes kötőszöveti gyengeség, így amennyiben a családban előfordult aranyeres betegség, már gyermekkortól kezdődően fokozottan kell ügyelni a megelőzésére. Ennek érdekében törekednünk kell egy olyan napi ritmus kialakítására, melyben a székletűrítés mindig azonos időben történik, így elkerülhetjük, hogy a széklet visszatartásával székrekedés alakuljon ki. Már gyermekkortól kezdődően figyeljünk a helyes higiéniás szabályok elsajátítására. Székletűrítés után alaposan mossuk meg az altestet, vagy ha ez nem mindig megoldható, használjunk nedves törlőkendőt.


A rendszeres testmozgás véd az elhízás ellen is. A rendszeresen, nehéz súlyokkal végzett sportok azonban kerülendők, mivel a hasűri nyomás fokozása révén aranyér betegségre hajlamosíthatnak.

Megelőző étrend
A helyes táplálkozással, főként a rostban gazdag ételek fogyasztásával illetve a nagyon fűszeres ételek kerülésével megelőzhető a székrekedés. Ajánlott korpás kenyerek, kekszek, lenmag, szezámmag, kukorica, brokkoli, alma, mazsola, szőlő, savanyú káposzta, friss zöldségek fogyasztása. Csokoládé, alma, banán fogyasztása csak mértékkel ajánlott. Reggel egy csésze tejbe, joghurtba beáztatott müzli már kialakult aranyeres panaszok esetén is javasolt. A bő folyadékbevitel a széklet lazításával szintén védő hatású a székrekedés ellen. A kávé és az alkoholos italok fogyasztása ellenben kerülendő. Természetesen a gyermekeket egészséges ételek elfogyasztására csábítani nem mindig könnyű feladat, azonban a következetesség, példamutatás, az összefüggések elmagyarázása, vagy sokszor csak egy kis szülői találékonyság biztosan eredményre vezet és gyermekünk javát szolgálja.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja