SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészségtréning, szülés után

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-04
A szüléd utáni problémákra sokszor igen egyszerű a megoldás. A gátmetszés, az aranyér és az inkontinencia is viszonylag könnyen kezelhető.

Gátmetszés és gátsérülések
 

Gátmetszés vagy gátvédelem?

A gátmetszés esetében számtalan érvet sorakoztathatnánk fel: pro és kontra. Egy ideje újból felmerült az otthonszülés, és az alternatív szülési módok kérdése, mely módszerek nagyban elhatárolódnak a gátmetszéstől. Tény, hogy a gátvédelemre való igénynek köszönhetően igyekeznek a szülészek mindent megtenni azért, hogy a gátmetszést elkerüljék.

Intim torna, relaxáció és az EDA segítségével ma már jó eséllyel elkerülhető ez az utóbbi időben rutinná vált eljárás.

Kezelések gátmetszés után

A gátmetszéseket természetesen összevarrja az orvos, jobb esetben felszívódó cérnával, a hegesedés azonban hosszabb időt vesz igénybe. Ez néhány esetben kellemetlenségekkel jár. Az eozinnal (alkoholmentes!) történő szárítás, és a gyógynövényes öblítés vagy ülőfürdő (kamillás) sokat segíthet a gyorsabb, pontosabb gyógyulásban.

Inkontinencia

Sok nő esetében előfordulhat szülés után néhány héttel az inkontinencia. Legtöbbször a gátmetszést is ennek elkerülése érdekében alkalmazzák. A meglévő problémára többféle megoldást találhatunk. A legnépszerűbb természetesen az intim torna, mely nem teszi ki a szervezetet nagyobb megterhelésnek. Előnye, hogy nem igényli gyógyszerek alkalmazását, s a legtöbb gyakorlat bárhol, bármikor észrevétlenül elvégezhető.

Ma már számtalan intimtorna tanfolyamra lehet jelentkezni, de azoknak sem kell elkeseredni, akik nem szeretnék mással megosztani problémájukat. Ők könnyen elvégezhetik videokazetta, vagy könyv segítségével a tanfolyamot.

Egyes esetekben egy hormonkezelés, vagy apróbb plasztikai műtét gyorsabb gyógyulást biztosíthat.

Aranyér kezelése

Sajnos a nem császármetszéssel szült kismamák többségénél előfordulhat az aranyér. Ezt mindenképpen látnia kell szakorvosnak, ha azonban a kellemetlenségen túl már problémát nem okoz, nem feltétlenül szükséges a drasztikus beavatkozás.

Az ilyen kisebb mértékű aranyér otthon, természetes módszerekkel kezelhető. Első, és legfontosabb a székletürítés könnyítése, szabályozása. Ehhez fontos a megfelelő, gazdag rosttartalmú ételek fogyasztása. A zöldségek, gyümölcsök, korpafélék, müzlik, és a rengeteg folyadék elengedhetetlen! Helyileg körömvirágkrémmel, borogatással, és különböző kúpokkal enyhíthetjük a tüneteket.

Sokat segíthet a megfelelő gyógynövényekből összeállított ülőfürdő is.

Ideális testsúly visszanyerése

Szülés után sok kismama szeretné minél hamarabb leadni a terhesség alatt keletkezett plusz kilókat. Persze a hagyományos fogyókúrák többségét elfelejthetjük, hiszen a szoptatás időszakában nem csak magunkra, hanem gyermekünkre is figyelmet kell fordítanunk.

Legfontosabb, és egyben leghatásosabb segítség a testmozgás. Fontos, hogy minden nap szánjunk legalább negyed órát testünk edzésére. Az úszás segíthet a terhesség alatt jobban igénybe vett testtájak regenerálásában, erősítésében.

Mivel szoptatás idején a szervezet sok energiát emészt fel (legfőképpen az első 3 hónapban), ezért a koplalással járó diétákat felejtsük el. Lehetőség van azonban az étrend megváltoztatására: a több zöldség és gyümölcs, a könnyű saláták nemcsak az optimális súly visszanyerésében, hanem a rendszeres vitaminellátásban is segítenek.

Fotó: photostock/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja