SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Darázscsípés: túlzott óvatosság helyett kivizsgálás

Családinet [cikkei] - 2008-09-04
Az elmúlt hetekben számos méh- vagy darázscsípés okozta allergiás reakcióról, fulladásról számoltak be a hírek. A legutóbbi eset a tegnapi nap folyamán történt, ekkor darazsak támadtak gyermekekre Kaposváron. Az esettel kapcsolatban Dr. Gönczi Zsuzsanna allergológust kérdezem.

Féljünk-e a darazsaktól, méhektől, minden esetben komoly következményekkel jár egy csípés?
- Félnünk nem szükséges, azonban ha egy csípés után szokatlan tüneteket tapasztalunk, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz kivizsgálásra. A darázs-, illetve méhcsípések következtében normál esetben enyhe, viszkető duzzanat keletkezik. Ilyenkor a tüneteket kalcium szedésével és különböző krémekkel enyhíthetjük. Különös figyelmet igényel a csípés helyén, több napon át tartósan fennálló, vörös, viszkető, nagy méretű duzzanat. Az ilyen helyi allergiás reakció után mindenképpen forduljunk allergológus szakorvoshoz. Az elvégzett vérvizsgálattal a szervezetben kimutatott IgE ellenanyag igazolja a darázs- vagy méh méreganyagra adott allergiás reakciót. Ebben az esetben antihisztamin gyógyszerek felírása történik, melyet a páciens számára mindenkor kötelező magával hordania, a következő csípés alkalmával azonnal alkalmaznia. Fontos, hogy a vérvizsgálat nem csak a csípést követő napokban, de az egész év folyamán bármikor elvégezhető, az allergiát igazoló ellenanyag kimutatható.

Mi történik, ha valaki a szokatlan tünetek ellenére sem végeztet vérvizsgálatot?
- A helyi allergiás reakció után a következő csípésnél általános reakció jelentkezhet, mely lehet egy testszerte kialakuló csalánkiütés, súlyosabb esetekben gégevizenyő, fulladás. A legsúlyosabb, akár végzetes kimenetelű reakció az anafilaxia, melynek hatására a csípést követő másodperceken, perceken belül a vérkeringés összeomlik, ájulás következik be. A csípések kapcsán elterjedt kezelési mód a házipatikából azonnal beadott kalcium. A szakorvosi kivizsgálás itt is döntő jelentőséggel bír, hiszen az ilyen súlyos esetekben csak rontunk a beteg állapotán. A kalcium ugyanis nem csak a viszketést csillapítja, de egyben vérnyomáscsökkentő, hatására kitágulnak az erek, így a súlyos allergiás reakciótól szenvedő beteg állapotát csak tovább rontja.
Természetesen a darázs- és méhcsípés ellen nem sokat tehetünk, a súlyosabb tünetek kialakulását azonban megakadályozhatjuk. Amennyiben az első, helyi reakció kialakulása után orvoshoz fordulunk a szükséges antihisztamin gyógyszerek mellett hozzájuthatunk a gégevizenyő, így a fulladás megelőzésére szolgáló auto-injektorhoz. Az önbelövős fecskendőt a csípés után azonnal használva a szakszerű segítség megérkezéséig megelőzhetjük a súlyosabb, akár végzetes tünetek kialakulását.
Allergiás reakció bármely életkorban jelentkezhet. Nem függ a csípések számától egyetlen támadás is végzetes lehet. A gyermekek esetében, testi adottságaiknál fogva a súlyosabb tünetek még intenzívebben jelentkezhetnek. Ahhoz, hogy a tragikus eseteket megelőzzük, már az első szokatlan tünetek észlelésekor forduljunk szakorvoshoz, hogy a szükséges gyógyszerek mindig kéznél legyenek.

A rovarméreg allergia (méh, darázs) gyógyítható?
- A darázs- és méhcsípés allergia gyógyítható vaccina kúrával - mely a túlérzékenységi reakciót csökkenti, majd 1-3 éves kezelés után megszüntetheti. A specifikus immunterápia/vakcináció célja, hogy az allergiás beteg szervezete lépésről lépésre hozzászokjon az allergiát kiváltó anyaghoz. Az injekciós kúrát általában legalább három éven át kell folytatni. Az allergiás beteg kezdetben az injekciókat 1-2 hetes időközönként kapja, később pedig 1-2 havonta.
Azt az anyagot juttatják be a szervezetbe tisztított formában, amire a beteg érzékeny. A beadott allergén adagját lassan, fokozatosan kell emelni (kezdő kezelés) mindaddig, amíg elérik a szervezet számára megfelelő mennyiséget. Utána ezzel az adaggal folytatják a terápiát (fenntartó kezelés) 1-2 havonta ismételt injekcióval, kb. 3 éven át. Ezalatt a szervezet hozzászokik a korábban tüneteket előidéző anyaghoz, s megtanulja ezt panaszok nélkül elviselni. Injekciós kezelés esetén előfordulhatnak súlyos mellékhatások, ezt a kezelési formát csak intenzívosztályos háttérrel rendelkező fekvőbeteg intézményben, kezelésben járatos allergológus szakorvos közreműködésével tanácsos alkalmazni. Rovarméreg allergia (méh, darázs) kezelése csak injekciós módszerrel lehetséges.

Budai Allergiaközpont
www.allergiakozpont.hu
A Prima Medica Egészségközpontok tagja

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja