SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Allergiás gyermek az iskolában

Családinet [cikkei] - 2008-09-02
Az allergiás betegek számának folyamatos növekedéséből adódóan szeptemberben egyre több iskolás kezdi a tanévet a parlagfű-pollenszezon tetőzésének idején. Az allergiás diákok számára így nem csak a szünidő utáni átállás, a korai kelések, a rendszeres napirend jelent problémát. Számukra különösen fontos a megfelelő kezelés, amivel a betegség jól kontrollálható.

A nyugodt éjszaki pihenés elengedhetetlenül fontos annak érdekében, hogy a tanuló napközben megfelelően teljesítsen, koncentráljon az órán. Dr.Balogh Katalin allergológus elmondta, jelenleg különösen magas a pollenszám a levegőben, így ha a gyermeknek panaszai vannak, mindenképpen vigyük el orvoshoz. A tünetek kezeléséhez nem elegendő az otthoni házipatikában található készítményeket használnunk. A szakorvos az allergia gyógyszeres kezelésének összeállításánál figyelembe veszi az adott eset körülményeit, formáját, időtartamát, súlyosságát, így minden eset egyedi, személyre szabott kezelést igényel. Szénanátha esetén célszerű a gyógyszereket a tünetek megjelenése előtt, megelőzésként alkalmazni.

Gyermekek esetében fontos figyelnünk arra, hogy minden esetben bevegye a gyógyszereit, hiszen a tünetek kontrollálásához elengedhetetlen a felírt készítmények megfelelő alkalmazása. A gyógyszerek bevételét otthon, a szülő felügyelete mellett végezze. Fontos, hogy a pedagógust értesüljön arról, hogy a gyermek allergiás és gyógyszert szed.

Dr. Balogh Katalin különösen fontosnak tartja, hogy az allergiás gyermeket ne kezeljük súlyos betegként. Szakszerű segítség mellett az allergiás náthás beteg esetében nincs szükség például a tornaóra alóli felmentésre. A parlagfű allergiások esetében óvatosság indokolt görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom és uborka fogyasztásakor. A pollen-étel keresztreakció ugyanis nem minden beteg esetében áll fenn, előfordulása az allergiások körében 10 százalék alatti. A gyermeket a fenti ételektől eltiltani tehát csak abban az esetben szükséges, ha korábban okozott már panaszt: szájüregi viszketés, ajak-, nyelv-, garatvizenyő, hasi görcsök formájában.

A pollenszezon után érdemes szakorvosunk tanácsát kérni az immunterápia alkalmazásával kapcsolatban. Az immunterápiás kezelés során az allergiás beteg azt az anyagot kapja tisztított formában, amire érzékeny. A bevett allergén adagját az útmutató szerint lassan, fokozatosan naponta emelni kell (kezdő kezelés) mindaddig, amíg eléri a beteg a szervezete számára megfelelő mennyiséget. A kezelés ideje alatt a szervezet hozzászokik a korábban tüneteket előidéző anyaghoz, s megtanulja azt panaszok nélkül elviselni. Az allergia kezelésének ezen módja gyermekek esetében is jól alkalmazható, nagyobb gyermek önállóan is beadhatja magának a készítményt, nyelv alá csepegtetve. Hosszú távú (5-10 éves) utánkövetéses vizsgálatok szerint egyértelműen kevesebben lettek asztmásak az immunterápiával kezelt gyerekek közül.

www.allergiaközpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja