SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pár szó a sokat emlegetett allergiáról

Singola Edit [cikkei] - 2008-07-09
Az allergia napjainkban "divatos" betegséggé vált, de tulajdonképpen semmi köze a divathoz, csupán a környezeti feltételek, az életmód olyan változásokat hozott, amelyeket az ember szervezete egyre kevésbé tud elviselni, és erre fizikai tünetekkel válaszol.
Pár szó a sokat emlegetett allergiáról

Az egyik leggyakoribb allergiafajta az allergiás nátha. Ezt a jellegzetes tünetek alapján ismerhetjük fel: orrdugulás, orrfolyás, orrviszketés és tüsszögés.
Az elmúlt években megduplázódott az iskoláskorú gyerekek körében az allergiás nátha előfordulási aránya. Ennek ellenére nem újkeletű betegségről van szó, mert már időszámításunk előtti időkben is beszámoltak asztmás, csalánkiütéses, náthás szimptómákról, amelyeket egy-egy allergén váltott ki, például por vagy méhcsípés.

Az allergiás reakciókat négy típusba szokták sorolni: az első típus az azonnali vagy anafilaxiás reakció tartozik, ilyen a szénanátha, az asztma és az ekcéma. A második típusba sorolhatóak egyes autoimmun betegségek és a vérátömlesztést követő reakciók, ha nem azonos vércsoportú vért kapott az illető. A harmadik típusnál egyes szérumbetegségek és a farmertüdő a jellemző. A negyedik típusba olyan visszahatások tartoznak, mint a gyógyszerérzékenység vagy a szervátültetés utáni kilökődés.

Az allergiás reakció az immunrendszer egy különös formája, amikor a szervezet saját magát bünteti, ahelyett, hogy megvédené. Ebben az esetben az immunrendszer nem tud különbséget tenni a veszélyes és ártalmatlan hatások között. Így az allergiás reakció mindig önmagában ártalmatlan anyagok ellen irányul, és maga a reakció okozza a gondot. Allergiában nem szenvedő egyéneknél a házipor, bizonyos ételek, virágok, nem okoznak semmilyen problémát, viszont allergiásoknál súlyos tüneteket és még halált is előidézhetnek. Az allergia okozói az allergénekben levő specifikus fehérjék. A kiváltott tünetek jellege attól függ, hogy az allergén milyen módon és hogyan került kapcsolatba a szervezettel. Ez végbe mehet légzés útján, kontakt módon- bőrrel kerül érintkezésbe-, táplálkozás útján és szúrócsatornán keresztül- csípés. Jó, ha tudjuk, mik okozhatnak allergiát és hogyan kerülhetünk azokkal kapcsolatba. Belégzés útján a fűfélék és virágok pollenjei, a por, liszt és gabonafélék, állati szőrök, gomba spórák lehetnek allergének. Kontakt módon növények, ruházat, kenőcsök és krémek, mosószerek, kozmetikumok, fémek, vegyi anyagok válthatnak ki allergiát. Táplálkozás útján főként olyan élelmiszerek, mint a búza, tej, tojás, rákfélék, és az adalékanyagok; szúrócsatorna útján pedig a rovarcsípések mellett egyes gyógyszerek.

Az allergia megelőzéséért sokat tehetünk mi magunk is:

Naponta távolítsuk el a bőrünkről az elhalt sejteket, és mossunk gyakran hajat.
Szűkítsük le az atkák előfordulásának lehetőségét, például mosható tárgyakkal   


Gyakran porszívózzunk és takarítsunk, portalanítsunk.
Az ágyneműt cseréljük és mossuk egy- két hetente.
Gyakran szellőztessünk.
Ne legyen túl meleg a hőmérséklet.
A lakás páratartalma alacsony legyen.
Állatokat ne tartsunk bent.
Pollenszezonban éjszaka nyissunk ablakot.
 Az autó ablakát tartsuk zárva.

  Az allergiát nem egyetlen ok váltja ki, hanem egy összetett dologról van szó. A különböző biológiai, kémiai és lelki tényezők együttes hatása váltja ki az allergiás állapotot. Mindenképp figyeljünk környezetünkre, magunkra és társainkra.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja