SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A mola terhesség (mola hydatidosa)

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2012-09-17
Mola terhességről beszélünk, ha a méhlepény szövete kórosan elburjánzik és borsó-cseresznye nagyságú hólyagokká alakul. Kialakulásának leggyakoribb oka kromoszóma eltérés.

Előfordulási gyakorisága: 1/1000 terhesség.

Hajlamosító tényezők:

  • családban előforduló mola terhesség
  • ikerterhesség, spontán vetélés az előzményben
  • 50 év feletti, vagy 15 év alatti életkor
  • dohányzás

Két típusa létezik:

  • teljes mola terhesség
  • részleges mola terhesség

Teljes mola terhességben 95%-ban kizárólag apai eredetű kromoszómák vesznek részt a megtermékenyítésben, míg az anyai petesejt magja degenerálódik. 5%-ban a megtermékenyítés 2 hímivarsejttel történik. Nem alakul ki szabályos embrió, magzatburkok, hanem helyette a méhlepény szőlőfürthöz hasonló cytákat termel.

Részleges mola terhesség esetén gyakran a petesejtet 2 hímivarsejt termékenyíti meg, így 69 kromoszómát tartalmaz a 46 helyett. Ebben az esetben kialakulhat embrió, magzatburkok, de az esetek nagy részében elhalt terhességhez, vagy vetéléshez vezet. Amennyiben ez nem következne be, akkor is a kromoszóma rendellenesség miatt az élettel összeegyeztethetetlen fejlődési rendellenességgel születne a magzat.

Diagnosztika:

Teljes mola terhesség esetén a méh mérete a számított terhességi korhoz képest nagyobb, és a vér ßHCG értéke jelentősen emelkedett. Ultrahang vizsgálattal lépesmézhez hasonló képet látunk. Gyakran társul a petefészkekben cysták megjelenésével.

A részleges mola terhesség a legtöbb esetben korai elhalt terhesség képében kerül felismerésre. Ebben az esetben a ßHCG érték nem feltétlenül nagyon emelkedett.

Tünetek: vérzéskimaradás után kevesebb, majd több vérzés jelentkezik, alhasi görcsös fájdalmak. A ßHCG emelkedés miatt fokozott hányinger, hányás. Ezek a tünetek akár egészséges terhesség esetén is fennállhatnak. Extrém magas ßHCG esetén preeclampsia (vezető tünete a magas vérnyomás) és hyperthyreosis (pajzsmirigy fokozott működése) is megjelenhet.

Terápia: a méh kiürítése, majd az anyag szövettani vizsgálata javasolt

Nyomonkövetés: kezdetben hetente, majd ha a ßHCG érték normálizálódik, havonta ennek ellenőrzése. Amennyiben 6 hónapig nem kezd újra emelkedni, a nyomonkövetés befejezhető.

Következő terhesség a 6 hónapos nyomonkövetést követően ajánlható, ha a vizsgálatok negatívnak bizonyultak.

Lehetséges szövődmények: 10-15%-ban a lepényi szövet beterjedhet a méh falára (invazív mola), és ekkor súlyos vérzéseket okozhat. Ebben az esetben akár vérköpés, vagy agyi bevérzés is előfordulhat. 2-3%-ban rákos elfajulás (chorioncarcinoma) is létrejöhet. 
 

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja