SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szülés megtervezése

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2012-01-05
A gyermeked megszületése az egyik legnagyszerűbb, legizgalmasabb és örömtelibb része az életednek. Meg akarod majd tervezni ennek a különleges alkalomnak minden mozzanatát. A naplóval kezdve, írj le mindent, ami eszedbe jut a szüléssel kapcsolatban. A naplód később majd segít eldönteni a fontossági sorrendet, amikor megtervezed a szülést.

A szülési terv egy egyoldalas, tisztán megfogalmazott lista arról, hogy hogyan szeretnél szülni. Célszerű lemásolni és kiosztani a szülésen jelenlévők közt, hogy ne a szülés közben derüljön ki, hogy nem értenek egyet egymással valamiben, vagy félreértettek egy pár mondatot. Mivel rengeteg dologra kell odafigyelni, jobb, ha nem az utolsó pillanatban állsz neki megcsinálni a tervet. Miután megírtad, beszéld át valakivel, aki majd részt vesz a szülési segédletekben.

Mindig maradj rugalmas, és ha kell, változtass a terveden. Mindig tartsd észben a fő célodat: a babád biztonságos megszülését. A célt észben tartva, a következő útmutató lépésről lépésre segít majd megírnod a szülési tervedet.
 

1. Ellátási problémák:

Tudj meg mindent a szülések során alkalmazott rutin eljárásokról. Ha valamivel nem értesz egyet, beszélj róla az orvosoddal. Miközben egyre többet tudsz meg az alapokról, fölmerülhetnek olyan kérdések, amikről majd említést szeretnél tenni a tervedben.

Készíts egy egyoldalas tervet arra az esetre, ha a szülés teljesen rendben zajlik és semmiféle komplikáció nem lép fel. A biztonság kedvéért csinálj egy olyan tervet is, amiben arról írsz, hogyan szeretnéd, hogy ellássanak, ha valami mégis felmerülne. A következő kérdések lehet, hogy soknak tűnnek, de most még van időd átgondolni.  Ha valamelyik kérdés nem szimpatikus neked, egyszerűen húzd ki a listádról, aztán állítsd fontossági sorrendbe azokat, amelyek szerinted a legfontosabbak.

  • Kit legyen jelen?
  • Szeretnél-e  dúlát?
  • Milyen módszereket, testhelyzeteket szeretnél megpróbálni (állni, guggolni, feküdni, sétálni…)?
  • Szeretnél-e egy meghatározott testhelyzetet szüléskor?
  • Mit szeretnél tenni a fájdalom ellen? (masszázs, meleg vagy hidegpakolás, légzési gyakorlatok…)
  • Mit gondolsz a szülési megfigyelésekről?
  • Szeretnél-e használni fájdalomcsillapítót, és ha igen milyen fajtát?
  • Szeretnél-e gátmetszést, vagy inkább elkerülnéd, ha lehet?
  • Saját ruhádat szeretnéd-e viselni?
  • Szeretnél-e zenét hallgatni?
  • Szeretnéd-e használni a zuhanyzót?
  • Ha császármetszésre kerül sor, vannak-e külön elvárásaid?
  • Mik az elképzeléseid a babád ellátásával kapcsolatban? (mikor szeretnéd etetni, hol aludjon…)

2. Beszélj az orvossal:

Legtöbbször az orvosoknak van rutin tervük a dolgok menetéről. Ők ezt tanulták, erre készültek fel, és ők is a legjobbakat akarják. Lehet, hogy úgy gondolják, hogy a követeléseidet írtad le, vagy épp a saját terved fog csalódáshoz vezetni, ha nem minden pont terv szerint megy.
 

3. Önbizalom és akaraterő:

Szülés közben sok nő úgy érzi, hogy kicsúszik a kezéből az irányítás. A szülési terv segít, hogy magabiztosabb legyél, még akkor is, ha valami olyan jön közbe, amire nem számítottál.

Próbálj felkészülni a nem várt dolgokra is a tervedben például, „Ha császármetszésre kerül a sor…” szülés közben, ha úgy érzed, hogy változtatnod kéne valamin, amiben nem vagy biztos, kérdezz rá az orvostól, hogy még legyen időd átgondolni.
 

4. A pozitív gondolkodás ereje:

Próbálj olyan tervet készíteni, amely azokkal a dolgokkal foglalkozik, amiket szeretnél hogy megtörténjenek és nem azokkal amiket el akarsz kerülni.

Pár példa:

  • „A fájdalmakkal kapcsolatban, utánanéztem és tudomásul vettem, hogy milyen fájdalomcsillapítók állnak rendelkezésemre, és majd jelzem, ha szükségem van rájuk.”
  • „Rögtön a szülés után, szeretném, ha a baba a közelemben maradna, és mindkettőnket egy meleg takaróval takarnának be, kivéve, ha valami baj van.”

Dr. Eszlári Péter véleménye: Azt gondolom, hogy ha ilyet készít valaki, akkor már  a szülés előtt jó átbeszélni a választott orvosával. Magánorvos nélkül nem nagyon lehetnek különleges elvárásai a vajúdónak (és ezt nem rosszindulatból írom, hanem pl. amikor 3 vajúdó készül szülni egyszerre az ügyeletes orvsonál, nem nagyon van lehetőség csak egy valakivel foglalkozni.)

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter


Fotó: hin255/FreeDigitalPhotos.net

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja