SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan dolgozzuk fel magunkban a koraszülést?

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2011-12-27
A koraszüléshez rengeteg érzés kötődik; ijedség, félelem, szomorúság, remény, fájdalom, bűntudat és még akár harag is. De közben végig szeretetet és örömöt is érzel. Sajnos azonban a pozitív érzéseket, hamar beárnyékolják a negatívak. Sokan hullámvasútként írtak tapasztalataikról. De a hullámvasútnak is van vége, viszont a szeretetnek és az örömnek nincs.

Pár hasznos tanács:

  • Szánj időt a dolgok átgondolására.
  • Kérj segítséget.
  • Tölts időt a babáddal.
  • Engedd meg másoknak, hogy foglalkozzanak a babával, amíg te magaddal törődhetsz.
  • Keress vigaszt a családtagokban.
  • Készíts naplót, csinálj képeket és írd le, hogyan fejlődik a babád.
  • Keress valakit, akivel beszélhetsz és hasonló tapasztalatai vannak.

Hasznos tanácsok családtagoknak és közeli barátoknak

Családtagként vagy közeli barátként, rájöhetsz, hogy nem csak a saját érzéseiddel kell megbirkóznod, hanem az anya és az apa érzéseivel is foglalkoznod kell.  Meglehetősen nehéz tudni, hogy mit kell tenni ilyen helyzetekben - adunk pár jótanácsot erre az időszakra.

  • Ajánld föl a segítségedet! - Kérdezd meg, hogy segíthetsz-e az egyszerű hétköznapi dolgokban, mint például elmenni a boltba, megetetni a háziállatokat vagy elintézni egyéb kis feladatokat.
     
  • Látogass - Szánj rá időt, hogy meglátogasd a szülőket, és akár vigyázz a babára, hogy a szülők egy kicsit kikapcsolódhassanak.
     
  • Figyelj - Időnként nincsenek szavak az érzésekre, és egyszerűen csak figyelni a szülőkre is nagyon hasznos lehet.
     
  • Vigyél ajándékot - Az ajándékok mindig felvidítják az embert.

Fotó:  Pawel Loj: daffodil

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja