SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség és szex

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2011-12-21
A párok gyakran elgondolkodnak azon, vajon biztonságos-e babaváráskor a szex. Hacsak az orvos nem tanácsol mást, a terhesség alatt a szex teljesen biztonságos számodra, és a babát sem veszélyezteti. Őt védi a magzatvíz a méhen belül, a has és a nyákdugó, amely lezárja a méhnyakat és véd a fertőzésektől.

Mikor nem biztonságos a szex?

A szex biztonságos terhesség közben, kivéve, ha az orvosok veszélyeztetett terhességet állapítottak meg. Noha kevés okból kerülendő terhesen a szex, van néhány helyzet, amikor az orvos tanácsolhatja a mellőzését. Ilyen szituációk:

  • Korábbi koraszülések
  • Korábbi vetélés
  • Ha elfolyt a magzatvized
  • Ha megmagyarázatlan hüvelyi vérzést vagy folyást tapasztalsz
  • Ha elöl fekvő, vagy nagyon alacsonyan fekvő méhlepényed van
  • Ha a méhszáj már tágul
  • Ha neked vagy a partnerednek nemi betegsége van

Milyen változások várhatók a szexuális tevékenységben, terhesség alatt?

A szokásoknak nem kell feltétlenül megváltozni a terhesség alatt. Azonban, mivel különböző változásokon megy keresztül a tested, hasznos lehet néhány dolgot megváltoztatni a kényelem érdekében. Az alábbi információkat érdemes fontolóra venni:

  • A kimerültség, hormonális változások, megváltozott mell és a súlynövekedés tudata árthat a nemi vágyadnak. Néha szükséges lehet pihenned, hogy regenerálódj - adj magadnak pihenőt.
     
  • A klasszikus misszionárius póz kényelmetlenné válhat és érdemes elgondolkodni más pózokon, mint az oldalt fekvés, vagy amikor a nő kerül felülre.
     
  • Ahogy a melleid növekszenek, lágyabbá, érzékenyebbé válnak. Bátorítsd a partnered, hogy fedezze fel a tested többi részét is és találjon más módszert a dédelgetésedre. A melledben végbemenő változások miatt legjobb mellőzni a mellbimbók közvetlen stimulációját.
     
  • A véráramlás megnövekszik a medence tájon, ami vérbőséghez vezethet a nemi szervekben és növelheti az élvezetet; azonban néhány nő ezt kényelmetlennek találhatja.
     
  • Hacsak az orvos nem mond más, élvezhetitek a szexet terhesség alatt is. Szentelj figyelmet a testeden végbemenő változásoknak és változtass úgy, hogy a lehető legjobban átélhesd ezt az élményt.

    Fotó: helmutli: Karin
     

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja