Kiönteni vagy segíteni?
Nem ritka, hogy még a megyében sem található anyatejgyűjtő állomás. Ahogy például Győr-Moson-Sopron megyében sem. Soproni kismamákkal, védőnőkkel beszélgettünk arról, miképpen orvosolható az anyatejgyűjtő állomás hiánya.
A fővárosban és az ország nagyobb városaiban szervezetten működik a többlet anyatej begyűjtése, mennyiségi és bakteriológiai ellenőrzése, pasztörizálása, majd kiosztása. Az anyatejért, akár már 100 ml-ért is házhoz mennek; igyekeznek biztosítani minden feltételt, hogy a kincs, mely tartalmaz számos, mesterséges úton előállíthatatlan anyagot, eljusson oda, ahol szükség van rá. A leadott anyatej literenkénti ára 1800 Ft, amely adómentes jövedelem a tejadó anyák számára.
- A központi anyatejgyűjtés Sopronban már legalább 15 éve megszűnt. A kórház gyermekosztályán működött a tejkonyha, ahol gyűjtötték, kezelték, kiosztották az anyatejet. A városban az édesanyák továbbra is adhatnak anyatejet más csecsemők számára. Ennek a feltételeit törvény szabályozza, gyermekorvosi javaslat kell hozzá.- árulta el kérdésünkre Varga Györgyné soproni szolgálatvezető védőnő.
- A Sopron-Fertődi Kistérségben az úgynevezett háztól-házig formában lehet anyatejet adni, illetve kapni – erősítette meg Lénártné Kócsi Éva kistérségi vezető védőnő. - Az anyatej felesleggel rendelkező anyának térítésmentesen elvégezhető vizsgálatokon kell átesnie, széklet, bőrgyógyászat, tüdőszűrés, illetve HIV, lues szűrés. Negatív leletek esetén a védőnő ismerteti az anyatej pasztörizálás lépéseit. Majd keresnek egy olyan csecsemőt, akinek szüksége lenne az anyatejre, és jogosult azt igénybe venni, vagy fordítva, tehát a rászoruló csecsemőnek keresnek anyatejet. A háziorvos receptre felírja az anyatejet, és innentől szabad az út: a két család megoldja egymás között az anyatej átadást. Sajnos a kistérségben 2009-ben mindössze 85 liter anyatej jutott így el olyan csecsemőkhöz, akiket édesanyjuk valami ok miatt nem tudott szoptatni. Ez a kedvezőtlen helyzet abból is adódik, hogy egy időben kell jelen lenni a keresletnek és kínálatnak.
Sopronban több olyan kismama is van, aki naponta borítja a lefolyóba, illetve teszi fagyasztóba a többlet tejét. Közülük Zsófiát kérdeztük, miért nem él a háztól-házig módszer adta lehetőségekkel.
- Amikor megszületett első gyermekem, és nyilvánvalóvá vált számomra, hogy bőven több tejem van, mint amit Zalán elfogyaszt, akkor édesanyám mesélte, hogy a mi időnkben a kórházban volt mód a tejleadásra. Ma már azonban nincs. A védőnőm elmondta nekem, mi módon adhatnám a tejet más anyukának, de sajnos nekem nincs annyi időm a kisbabám és a háztartás mellett, hogy a lefejt tejjel még különböző forralgatásokat, visszahűtéseket végezzek. A szűrővizsgálatokat is nehezen oldottam volna meg, de ha láttam volna, hogy onnantól már gördülékeny és gyors a folyamat; nem öntögetném ki a tejet, elhihetik.
- Valóban körülményesebbnek tűnik ez a módszer, mint az anyatejgyűjtő állomások által kínált lehetőségek, de az „idegen” anyatejet kapó csecsemő egészségének védelme csak így biztosítható. Akinek azonban sok teje van, illetve akinek nincs; kevés, vagy nem megoldható a csecsemőjének anyatejes táplálása, mindenképpen forduljon bizalommal a védőnőjéhez. - javasolja a kistérségi vezető védőnő. Aki elmondta azt is, hogy ezzel a módszerrel lehet olyan körülményeket kialakítani, ami a kapó babának a legideálisabb, hiszen, így azonos életkorú tejtestvérek lehetnek, ami nagyon előnyös. A védőnők továbbra is szorgalmazzák, hogy akár még ezen, a kismamák számára plusz feladatokkal járó módon is, legalább féléves korig, tápszeres pótlás helyett csak anyatejjel táplálkozzanak a csecsemők.
Van azonban példa a másik oldalról is; Judit és Réka szoros barátságot ápolnak, amióta 3 éves gyermekeik tejtestvérekké váltak.
- Nyolc hónapig osztotta meg velünk anyatejét Judit, akinek azóta is nagyon hálás vagyok. Sajnos nekem egészségügyi okokból nem volt lehetőségem szoptatni. A védőnőm azonban már a hazajövetelünk napján hozta Judit elérhetőségeit, akinek kisfia 1 hónappal idősebb az enyémnél. - mesélte Réka.
- Bevallom, néha fáradt voltam hozzá, néha nyűg, teher volt nekem, de Réka mosolygó arca minden alkalommal kárpótolt. - mosolygott Judit, aki elmondta azt is, hamar összekötötték a kellemeset a hasznossal, és a tej átadását megtoldották közös sétákkal, később közös játszóterezéssel. Ez a szokásuk a mai napig megmaradt. A fiatal anyukák gyerekei pedig majd kicsattannak az egészségtől.
- Úgy gondolom, minden fáradtságot megért, és a jutalmam egy nagyszerű barátnő is lett. - zárta le a beszélgetést Judit.
Anyatejgyűjtő állomás sok-sok magyar városban nincs. Viszont vannak kedves, lelkes és segítőkész védőnők, akik számára legalább olyan öröm anyatejhez segíteni egy babát, mint az édesanyáknak. Országunkban nem adottak a feltételek, azonban reméljük sok anyuka vállalja a kényelmetlen, néha körülményes háztól-házig módszert más picik egészséges fejlődését biztosítva ezzel.
A 2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.
Közösségi hozzászólások: