SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafejlődés hétről hétre - 10 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-16
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

Összefoglaló a tíz hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


A fokozott aktivitás, amely a motoros fejlődést kíséri, fizikailag stresszes lehet a gyermek számára. Hozzánk hasonlóan, azoknak a kisbabáknak, akik feszültnek érzik magukat, gondot okozhat az alvás.

A mászás során szerzett biztonságtól felbátorodva medvejárásba emeli magát, ami a járás egyik előfázisa  némelyik baba átugorja a mászási pózt. Nyújtott karral és lábbal közlekedik előre. Bútorokba kapaszkodva óvatosan felhúzza magát és megpróbál a megfelelő magasságú tárgyba (pl. egy alacsony asztalba, alsóbb köknyvespolcba)  fogódzkodva lépegetni. Ez edzi az izmait és az ízületeit. Arra is jó, hogy a lábát és a lábfejét egyenletesen terhelve, lassacskán egyensúlyozza magát. Mászás közben szívesen görget maga előtt egy labdát végig az egész lakáson. 

Kibújnak a felső középső metszőfogak (1 éves korig) és ez alsó szélsők (16 hónapos korig). A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg.
 

 

 


 






 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


Kimondja az első értelmes szót (15 hónapos korig). Ennek időpontja attól függ, mennyire képes fizikailag a beszéd hangjainak formálására és, hogy mennyire tud értelmileg összekapcsolni egy tárgyat annak nevével.
Pár szót és rövid, egyszerű kifejezéseket megért.

Tapsikol és búcsúzáskor integet.  Egyre gyakrabban akarja fogni saját maga a kanalat. Két tárgyat fog egy kézben. Még egy kicsit ügyetlen, mikor elengedi őket.

 

 

 


 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Pelenkázásnál hevesen tiltakozik, megpróbál "szabadulni", élvezi újonnan szerzett képességeit, egy percre sem hajlandó felhagyni a gyakorlással.
 

HOGYAN ETESD?


A 8. hónaptól bevezethetjük a „rágcsálnivalókat” is, mert ekkor már elég fejlett a baba kéz-száj-szem koordinációja. A gyermek táplálását felügyelet mellett vézezzük! Adhatunk neki például puha zöldségdarabokat, kiflivéget, banánt. Arra azonban vigyázzunk, hogy kemény, apró ételeket ne adjunk nekik, mert fennállhat a fulladás veszélye.

Fontos az is, hogy ebben a korban hozzászoktassuk a gyermeket a rágáshoz. Ez úgy történhet például úgy, hogy hagyjunk egy-egy puha darabot a főzelékben, amelyet a gyermek az ínyével szétnyomhat

Másrészt már adhatunk neki tejtermékeket (sajtot, túrót, juhtúrót), de csak kis mennyiségben. Ezeket inkább a főzelékek komplettálásához használjuk. Arra vigyázzunk azonban, hogy 12 hónapos kor alatt tehéntejet ne kínáljunk még!

Kerüljük továbbá az ételek sózását és cukrozását, és az olajos magvakat is!
 

 

 


 


 

HOGYAN FEJLESZTHETED?


Beszéljünk hozzá, mosolyogjunk rá, keressük a tekintetét. Mondjuk mindig, amit tenni fogunk, mutassuk meg a ruhadarabot, amit rá szeretnénk adni, így figyelmét az öltözködésre tereljük, kevésbé ellenkezik és forgolódik. Hasonló okok miatt egyre nehezebb lefektetni.
Újonnan szerzett képességeit addig ismétli, míg úrrá nem lesz ügyetlenségén és félelmén.

Játékai: kezébe adhatunk krétát, ceruzát, zsírkrétát, később ecsetet. Élvezettel húzza-tolja a játékvonatot, autót, állatfigurákat –  kössünk rájuk zsinórt!

 

 

 

 

MIKOR VAN GOND? 


Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen a csecsemő. Ebben korban a következőkre figyeljünk kiemelten:

  • mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
  • nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
  • figyelme nem köthető le
  • nem gagyog, gügyög
  • nem reagál hangokra, fényekre
  • nem játszik játékokkal, illetve nem megfelelően használja azokat.

Ebben az életkorban javasolt elvinni a gyermekünket a szemészetre, hogy az esetleges rendellenességeket még időben ki lehessen szűrni. Ha már előbb tapasztalunk problémát a baba látásával, szemével kapcsolatban, akkor vigyük rögtön orvoshoz!

 

 

 



 

Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.

Fotó: freedigitalphotos.net 

9 hónapos baba fejlődése

11 hónapos baba fejlődése

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja