SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

41 hetes (10 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

41 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A fokozott aktivitás, amely a motoros fejlődést kíséri, fizikailag stresszes lehet a gyermek számára. Hozzánk hasonlóan, azoknak a kisbabáknak, akik feszültnek érzik magukat, gondot okozhat az alvás. Viszont a felnőttektől eltérően az apróság nem képes könyvet olvasni, vagy megnézni egy meccset, hogy valahogy lenyugodjon. Sokkal valószínűbb, hogy sírással tud megszabadulni a stressztől, esetleg más fizikai feladatot választ, mondjuk a kiságyában ringatja magát négykézláb.
Ha segíteni szeretnénk neki túljutni ezen az embert próbáló időszakon (hiszen a családban mindenkinek zavarja az éjszakai pihenését), lefekvés előtt ringassuk kicsit többet, és énekeljünk neki. Minél nyugodtabb, mikor letesszük aludni, annál valószínűbb, hogy nem ébred fel később. Tehát lefekvéskor szorítsuk magunkhoz, mikor etetjük, gondoskodjunk tompított világításról, és csökkentsük az ingerek mennyiségét. Ahelyett, hogy újabbakkal próbálkoznánk, olyan dalokat válasszunk, amiket ismer és szeret. Ügyeljünk rá, hogy a kedvenc játékai vele legyenek a kiságyban, és gondoskodjunk éjszakai fényforrásról, ha zavarja a sötét. A szoba hőmérséklete is fontos lehet. Túl melegben nyugtalanabbul alszik a baba. Éjszakára érdemes ablakot nyitni, szellőztetni elalvás előtt, illetve télen a fűtést alacsonyabb fokozatra állítani. Javasolt éjszakára 18-20 fok körüli hőmérsékletet biztosítani.
Ebben a korban már rövid, egyszerű versikéket is mondhatunk elalvás előtt, lassan kezdi felfogni az értelmüket.
 

Szociális fejlődés

Ahol nincsenek a közelben jó egészségi állapotnak örvendő, bármikor ugrasztható nagyszülők, ott előbb-utóbb felmerülhet a fizetett segítség igénybevételének lehetősége. Van, hogy az édesanya korán visszamegy dolgozni, hetente egy-két napot a tanulmányainak szentel, ügyeket kell intéznie, vagy éppen szüksége van már arra, hogy a férjével vagy a barátnőivel időnként gyerekmentes programot szervezzen.  A gondos segítőt a következők alapján lehet felismerni:

  • Melegszívű, szeretetteljes, elegendő gyakorlattal rendelkezik, hogy segítsen a kisbabának a beszéd elsajátításában, illetve más készségei fejlesztésében.
  • Ésszerű korlátokat állít fel, azokat következetesen betartatja.
  • Gyerekközpontú, nem a többi bébiszitterrel, a tv-vel vagy a telefonálással van elfoglalva.
  • Érdekli meglátásaink a gyermekről, és lelkesedéssel viseltetik minden rábízott gyerek iránt. Részletesen beszámol arról, mi történt az alatt az idő alatt, amíg nem voltunk a gyermekkel
  • Ahelyett, hogy az egy kaptafára készült szabályokat alkalmazná, inkább az adott gyerek magatartására összpontosít. A kisbabánk egyéniség, és ennek megfelelően kell vele bánni.

Mikor bébiszittert választunk, ha megoldható, ajánlatos 1-2 napig megfigyelni a jelentkezőt, amint a munkáját végzi, és ha nem személyes jó ismerősről van szó, érdemes referenciát kérni.

 

Intellektuális fejlődés

Már alig várjuk, hogy mesét olvashassunk az apróságnak? Lássunk hozzá most! Még túl korai, hogy a kisbaba egy hosszú történetet végighallgasson, de a mondókák és a képeskönyvek talán lekötik a figyelmét. A lefekvés előtti nyugodt percekben próbáljunk meg olvasni neki pár percet (3-5 perc már sok is). Nevezzünk nevén minden képet - „Látod a nyuszit? Micsoda óriási fülei vannak!” A második vagy harmadik alkalommal már talán rá is mutat a kedvenceire. Ha aggódunk a szakadt könyvlapok miatt, inkább nagyméretű könyveket válasszunk.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja