SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

43 hetes (10 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

43 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Itt az ideje a cipővásárlásnak - mármint a kisbaba számára. Mihelyst járni kezd, szükség lesz a cipőre, mert védi a lábfejét, ha nyilvános helyen, vagy potenciálisan veszélyes felületen indul neki, úgymint a kocsi beálló betonján, vagy a szálkás mólón. De mikor a lakásban vagyunk, az a legjobb, ha hagyjuk mezítláb, vagy kis zokniban gyakorolni a kisbabát (valójában így sokkal jobban megy neki az egyensúlyozás).
Keménytalpú és jól szellőző anyagból készült cipőt válasszunk (hiszen azok az apró lábacskák is izzadhatnak!). Ne feledjük, a kényelem mindennél előbbre való. Ha túl nagy a cipő, a kisbaba megbotlik és elesik - ha pedig túl szoros, nos, az fájdalmas! Jó, ha van az ujjaknak egy kis mozgástér. A legokosabb, ha elmegyünk egy gyerekcipőboltba, ahol az eladó leveszi a lábméretét, és megmutatja, hol bukkanhatunk a megfelelő fazonra.
 

Szociális fejlődés

A kisbaba egyre inkább öntudatra ébred, és kezdi felfogni, hogy a szobája és a játékai eltérnek mindenki másétól. Talán képes rálelni a saját játékaira a játszósarokban vagy a gyerekszobában, és mindennél szívesebben játszik velük. Azt is tanulja, hogy a hangja, az arca és többi testrésze szintén megkülönbözteti más személyektől. Erősítsük ezt a tudást azzal, hogy rámutatunk a kedvenc babájára, megnevezzük a testrészeit, ezután magunkra mutatunk, és ott is elvégezzük mindezt. Néhány gyakorlást követően kérdezzük meg a kisbabát, hol van a feje, a szeme, a lábujjai, stb., elképzelhető, hogy képes lesz rámutatni.
 

Intellektuális fejlődés

A baba látja, a baba csinálja. Talán észrevettük, hogy a gyermek utánoz minket. Ő is végigtöröl minket a mosdókendővel, mikor mosdatjuk, felajánl egy kanállal abból, amit éppen eszik, vagy a billentyűzeten dobol, ha az ölünkbe vesszük, mikor épp e-mailt írunk. Az utánzás a tanulás egy csodálatos formája, később még kapóra jöhet, mikor a kisbaba a fogmosást vagy a bilizést tanulja. Azért legyünk óvatosak. Az apróság éppúgy leutánozza a negatív magatartásformát, ahogy a pozitívot. Ha kiabálunk a párunkkal, vagy a többi gyerekkel, minden valószínűség szerint ő is elkezd üvölteni. Illetve, ha megrögzött tisztaságmániások vagyunk, arra a következtetésre juthat, hogy a természetes rendetlenség nem elfogadható.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja